reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Zaokrąglanie proporcji w VAT

Zaokrąglanie proporcji w VAT

Zgodnie z art. 90 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwoty, wówczas podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Proporcję określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. W myśl art. 90 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług proporcję zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej. Przy tym – jak stanowi art. 90 ust. 10 pkt 1 powołanej ustawy – jeżeli proporcja przekroczyła 90% oraz kwota podatku naliczonego niepodlegająca odliczeniu, wynikająca z zastosowania tej proporcji, w skali roku, była mniejsza niż 500 zł – podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 100%.

Na tym tle powstał spór, czy w przypadku, gdy proporcja przekracza 99% stosuje się art. 90 ust. 4, czy też art. 90 ust. 10 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Otóż w przypadku, gdy proporcja przekracza 99% wówczas – po zaokrągleniu zgodnie z art. 90 ust. 4 tej ustawy – proporcja ta wynosi 100%. Nie stosuje się w takim przypadku art. 90 ust. 10 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. 

Natomiast jeżeli proporcja przekracza 98%, ale nie przekracza 99%, wówczas po zaokrągleniu wynosi ona 99%. Dopiero w takim przypadku stosuje się art. 90 ust. 10 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, który pozwala uznać, że proporcja wynosi 100% pod warunkiem, że kwota podatku naliczonego niepodlegająca odliczeniu, wynikająca z zastosowania tej proporcji, w skali roku, była mniejsza niż 500 zł.

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF

Tożsamy pogląd został wyrażony przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 27 czerwca 2014 r. (IPPP1/443-429/14-4/AW), w której Organ stwierdził, że w przypadku, gdy proporcja przekracza 99% prawo do odliczenia przysługuje niezależnie od tego czy kwota podatku naliczonego niepodlegającego odliczeniu w skali roku jest większa czy mniejsza niż 500 zł. Zdaniem Organu skoro na etapie zaokrąglania (proporcja wynosiła 100% to nie znajduje do niej zastosowania art. 90 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Wojciech Safian, konsultant podatkowy

Instytut Studiów Podatkowych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama