reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Nowe zasady rozliczeń usług elektronicznych od 1 stycznia 2015 r. (VAT MOSS)

Nowe zasady rozliczeń usług elektronicznych od 1 stycznia 2015 r. (VAT MOSS)

Od 1 stycznia 2015 r. według nowych zasad będą rozliczane usługi telekomunikacyje, nadawcze i elektroniczne. Zmiana dotyczy jednak tylko przypadków, gdy usługi te będą świadczone dla osób, które nie są podatnikami (czyli zasadniczo chodzi o osoby fizyczne). W takiej sytuacji polski podatnik będzie musiał się rozliczać w kraju, z którego pochodzi klient, chyba że wybierze specjalną procedurę rozliczeń (MOSS). Rejestracji można dokonywać już od 1 października 2014 r. Nowe zasady rozliczeń będą wymagały od świadczącego te usługi sprawdzenia, czy klient jest podatnikiem oraz gdzie ma siedzibę lub miejsca pobytu.

Artykuł pochodzi z

Dla prawidłowego rozliczania VAT konieczne będzie ustalenie:

1) czy dana usługa mieści się w katalogu usług objętych nową procedurą,

2) czy klient jest podatnikiem VAT

3) gdzie ma miejsce zamieszkania (w przypadku osoby prywatnej) lub siedzibę (w przypadku np. organu publicznego), jeśli klient nie jest podatnikiem,

oraz wybór sposobu rozliczeń.

Usługi objęte nową procedurą

Zmiany ustawy o VAT dotyczą trzech rodzajów usług: telekomunikacyjnych, nadawczych, elektronicznych. Definicje tych usług zostały wprowadzone do ustawy (patrz poniżej).

Ze względu na duży zakres i ciągły rozwój usług elektronicznych ustawodawca unijny określił przykładowo, jakie usługi zaliczamy, a jakich nie zaliczamy do usług elektronicznych. Podatnicy świadczący usługi przez Internet powinni się zapoznać z tym wykazem (patrz: dodatek do bieżącego numeru „Ściąga Księgowego”). Przykładem usług elektronicznych są: sprzedaż prenumeraty gazet i czasopism publikowanych on-line, sprzedaż książek w formie cyfrowej (e-booki), sprzedaż dostępu i umożliwienie pobierania muzyki na komputery i telefony komórkowe. Do takich usług według rozporządzenia nie zaliczymy natomiast sprzedaży biletów rezerwowanych on-line.

Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Sam fakt, że świadczymy usługę zaliczaną do jednej z trzech wymienionych kategorii, nie oznacza, że będziemy rozliczać ją według specjalnych zasad. Obowiązek stosowania nowych zasad rozliczeń przez polskich podatników nie dotyczy tych usług świadczonych na rzecz polskich klientów, zarówno podatników, jak i niepodatników. Nowe zasady mają zastosowanie tylko wtedy, gdy usługi są świadczone na rzecz osób, które nie są podatnikami i mają miejsce siedziby lub zamieszkania w innych krajach UE.

ENCYKLOPEDIA KSIĘGOWEGO

Usługi telekomunikacyjne to usługi dotyczące transmisji, emisji i odbioru sygnałów, tekstów, obrazów i dźwięków lub wszelkiego rodzaju informacji drogą kablową, radiową, optyczną lub za pośrednictwem innych systemów elektromagnetycznych, w tym związane z nimi przeniesienie lub cesja praw do użytkowania środków dla zapewniania takiej transmisji, emisji i odbioru, wraz z zapewnieniem dostępu do ogólnoświatowych sieci informacyjnych, z uwzględnieniem usług, o których mowa w art. 6a rozporządzenia Rady nr 282/2011 (art. 2 pkt 25a ustawy o VAT).

Usługi nadawcze to usługi nadawcze radiowe i telewizyjne, o których mowa w art. 6b rozporządzenia Rady nr 282/2011. Zgodnie z rozporządzeniem usługi nadawcze obejmują m.in. usługi zawierające treści audio i audiowizualne, takie jak programy radiowe lub telewizyjne dostarczane za pośrednictwem sieci komunikacyjnych, powszechnie udostępniane przez dostawcę usług medialnych i objęte jego odpowiedzialnością redakcyjną, przeznaczone do jednoczesnego słuchania lub oglądania zgodnie z zaplanowanym programem (art. 2 pkt 25b ustawy o VAT).

Zgłoszenia rejestracyjne w procedurze VAT MOSS

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama