reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Od 1 października możliwa rejestracja do MOSS

Od 1 października możliwa rejestracja do MOSS

Od 1 stycznia 2015 r. miejscem świadczenia usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych i usług elektronicznych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami będzie miejsce, w którym podmioty te posiadają siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu. Ustawodawca przewidział dla świadczących te usługi możliwość wyboru specjalnych zasad rozliczeń. O tym wyborze mogą oni zawiadamiać Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście od 1 października br.

Artykuł pochodzi z

Według dotychczasowych zasad będzie ustalane miejsce świadczenia tych usług na rzecz podatników (art. 28b ustawy). Oznacza to, że polski podatnik świadczący te usługi na rzecz osób, które nie są podatnikami, będzie musiał rozliczać VAT w kraju, w którym mają one siedzibę, miejsce zamieszkania lub pobytu. Gdy nabywca będzie z innego kraju UE, świadczący usługę będą mogli wybrać specjalną procedurę rozliczeń.

ENCYKLOPEDIA KSIĘGOWEGO

Usługi telekomunikacyjne – to usługi dotyczące transmisji, emisji i odbioru sygnałów, tekstów, obrazów i dźwięków lub wszelkiego rodzaju informacji drogą kablową, radiową, optyczną lub za pośrednictwem innych systemów elektromagnetycznych, w tym związane z nimi przeniesienie lub cesja praw do użytkowania środków dla zapewnienia takiej transmisji, emisji i odbioru, wraz z zapewnieniem dostępu do ogólnoświatowych sieci informacyjnych, z uwzględnieniem art. 6a rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 77 z 23.03.2011, str. 1, z późn. zm.), zwanego dalej „rozporządzeniem 282/2011”.

Usługi nadawcze – to usługi nadawcze, o których mowa w art. 6b rozporządzenia 282/2011.

Usługi elektroniczne – to usługi świadczone za pomocą środków komunikacji elektronicznej, o których mowa w art. 7 rozporządzenia 282/2011.

Wybór specjalnej procedury rozliczeń

Polski podatnik, który będzie zobowiązany do rozliczania VAT w kraju nabywcy usług, może wybrać specjalną procedurę rozliczeń. W tym celu musi złożyć zgłoszenie do naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście. Zgłoszenie można składać od 1 października br. Należy je złożyć za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Rozliczenie będzie się odbywać za pomocą tzw. małego punktu kompleksowej obsługi (ang. Mini One Stop Shop – MOSS).

Mały punkt kompleksowej obsługi będzie dostępny nie tylko dla polskich podatników (procedura unijna), ale też dla podatników niemających takiej siedziby w UE (procedura nieunijna), którzy wybiorą rozliczenie w Polsce.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście dokonuje identyfikacji podatnika na potrzeby procedury i potwierdza zgłoszenie, wykorzystując numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od towarów i usług.


oprac. Joanna Dmowska


Cały artykuł na INFORFK: Od 1 października br. podatnicy mogą zawiadamiać urząd o wyborze specjalnej procedury przy świadczeniu usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych >>

Materiał omawia, kiedy i jak dokonać wyboru specjalnej procedury rozliczeń w przypadku polskiego podatnika, który będzie zobowiązany do rozliczania VAT w kraju nabywcy usług. Wskazuje, jakie dane muszą znaleźć się we wniosku o zarejestrowanie w ramach procedury MOSS oraz jakie będą zasady korzystania z tej specjalnej procedury.

Czytaj także na INFORFK:

„Usługi – miejsce świadczenia” >>

„Od 1 października możliwa rejestracja do MOSS” >>

"Od 2015 r. uproszczony system rozliczania VAT" >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ProfiAuto

ProfiAuto to należąca do firmy Moto-Profil marka zrzeszająca ponad 150 hurtowni, sklepów i warsztatów, znajdujących się w miastach na terenie całej Polski. Pod szyldem ProfiAuto funkcjonują wyselekcjonowane, najlepsze na rynku motoryzacyjnym podmioty.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama