Odwrócone obciążenie i solidarna odpowiedzialność nabywcy w VAT 2013-2015
REKLAMA
REKLAMA
W związku z sygnalizowaną znaczną skalą nadużyć w obszarze obrotu niektórymi towarami wrażliwymi nowelizacją przepisów dokonaną ustawą z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz. 1027) z dniem 1 października 2013 r. wprowadzono pakiet działań zorientowanych na wyeliminowanie z rynku podmiotów nieuczciwych również w obszarze obrotu złotem (towar ten został rozpoznany jako branża newralgiczna, dla której należało wprowadzić dodatkowe mechanizmy oprócz działań kontrolnych), tj.:
REKLAMA
- rozszerzono katalog towarów objętych odwróconym obciążeniem o dodatkowe towary
z grupy tzw. złomu i niektórych innych odpadów, miedzi oraz o szeroką grupę wyrobów stalowych, w tym m.in. o pręty stalowe, w odniesieniu do których zdiagnozowano największą skalę nadużyć oraz o grupę odpadów i surowców wtórnych wśród których znajdują się również odpady, złom i surowce wtórne ze złota (lista tych towarów została ujęta w treści załącznika nr 11 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm. – dalej „ustawa
o VAT”), - wprowadzono instytucję odpowiedzialności podatkowej nabywcy za zobowiązania podatkowe w VAT sprzedawcy w przypadku dostaw takich towarów wrażliwych, jak niektóre wyroby stalowe (nieobjęte mechanizmem odwrotnego obciążenia), paliwa
i złoto nieobrobione – wymienione w dodanym do ustawy o VAT załączniku nr 13, - zlikwidowano możliwość kwartalnego rozliczania podatku VAT przez podatników dokonujących sprzedaży towarów wrażliwych objętych zakresem pkt 2.
Dodatkowo Ministerstwo Finansów informuje, że w resorcie finansów prowadzone są prace mające na celu doprecyzowanie istniejących mechanizmów związanych z przeciwdziałaniem oszustwom podatkowym.
Odwrotne obciążenie w VAT - fakturowanie
Odwrotne obciążenie VAT w obrocie stalą - oszuści mogą spać spokojnie
Modzelewski o skutkach odwrotnego obciążenia w VAT
Ponieważ wnioski płynące z gromadzonych na bieżąco informacji w szczególności od służb kontrolnych i od podmiotów przedstawicielskich danych branż wskazują, że istotnie w obszarze obrotu metalami szlachetnymi występują w dalszym ciągu niepokojące zjawiska w zakresie wyłudzeń VAT, przygotowano projekt założeń do ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, który został przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 19 sierpnia 2014 r.
W projekcie tym przewiduje się m.in.
1. Rozszerzenie stosowania mechanizmu odwróconego obciążenia do obrotu takimi towarami jak:
- złoto w postaci surowca lub półproduktu oraz objęcie odpowiedzialnością solidarną (na dotychczasowych warunkach) i obowiązkiem stosowania miesięcznych rozliczeń podatników dokonujących dostawy srebra lub platyny w postaci surowca lub półproduktu.
- kolejne wyroby ze stali (chodzi o towary, których właściwości są takie, jak już objętych tym mechanizmem);
- telefony komórkowe, w tym smartfony;
- komputery przenośne takie jak: tablety, notebooki, laptopy, konsole do gier.
2. Wprowadzenie informacji podsumowujących dla transakcji objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia, które będą składane przez sprzedawców.
Na podstawie danych z tych informacji będzie można sprawdzić, czy nabywcy wywiązali się z obowiązku rozliczenia podatku.
3. Korektę listy towarów objętych solidarną odpowiedzialnością podatkową i obowiązkiem stosowania rozliczeń miesięcznych:
- wyłączenie złota w postaci surowca lub półproduktu w związku z objęciem go odwrotnym obciążeniem;
- rozszerzenie listy towarów o srebro i platynę w postaci surowca lub półproduktu.
Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
4. Podwyższenie wysokości kaucji gwarancyjnej w przypadku dostaw paliw: minimalnej do 1 mln zł (z 200 tys. zł) i maksymalnej do 10 mln zł (z 3 mln zł). Rozwiązanie to ma ograniczyć nadużycia w rozliczaniu podatku VAT przez podmioty działające w branży paliwowej. Tym samym powinno zapewnić lepszą ochronę interesów budżetu państwa i uczciwych podatników.
5. Ustawowe oprocentowanie kaucji gwarancyjnej, złożonej w formie depozytu pieniężnego, na poziomie 30 proc. stopy depozytowej Narodowego Banku Polskiego.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat