| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Zasady rozliczania korekty rocznej odliczonego VAT

Zasady rozliczania korekty rocznej odliczonego VAT

Podatnicy VAT, którzy w trakcie poprzedniego roku podatkowego odliczali VAT częściowo według ustalonej wstępnie na dany rok proporcji (lub prognozy proporcji), po zakończeniu roku mają obowiązek skorygować te odliczenia. W tym celu powinni ustalić proporcję ostateczną (%) odliczenia VAT naliczonego obliczoną na podstawie obrotów faktycznie występujących w roku ubiegłym.

Artykuł pochodzi z

Różnica pomiędzy proporcją wstępną i ostateczną odpowiednio zwiększa lub zmniejsza podatek naliczony do odliczenia. W ten sposób dokonane wstępnie odliczenia są sprowadzane do poziomu realnie przysługującego podatnikowi prawa do odliczenia VAT naliczonego.

1. W jakiej deklaracji wykazać korektę roczną odliczenia VAT naliczonego

Kwotę korekty podatku naliczonego należy wykazać w deklaracji VAT składanej za pierwszy okres rozliczeniowy następnego roku podatkowego. Oznacza to, że:

● podatnicy VAT składający miesięczne deklaracje powinni wykazać korektę w deklaracji za styczeń 2015 r. – składanej do 25 lutego 2015 r.,

● podatnicy rozliczający się kwartalnie wykażą korektę w deklaracji za I kwartał 2015 r., składanej w terminie do 27 kwietnia 2015 r. (25 kwietnia przypada w 2015 r. w sobotę).

Polecamy: Kasy rejestrujące 2015 - PDF

2. Czy wszyscy podatnicy mają obowiązek przeprowadzać korektę roczną VAT odliczonego w roku ubiegłym

Przepis art. 91 wprowadzający obowiązek korekty rocznej odliczonego VAT obowiązuje wszystkich podatników. Nie oznacza to jednak, że wszyscy podatnicy są w praktyce zobowiązani do dokonania korekty VAT odliczonego w roku ubiegłym.

Co do zasady obowiązek korekty wystąpi u tych podatników, którzy wykonują zarówno czynności opodatkowane, jak i zwolnione z VAT (tzw. działalność mieszana). Od zakupów, które służą jednocześnie obu rodzajom działalności, podatnicy ci odliczają VAT naliczony proporcjonalnie (tj. według proporcji wstępnej). Odliczenie proporcjonalne ma zastosowanie tylko do tych zakupów, których nie da się bezpośrednio przypisać do działalności opodatkowanej lub działalności zwolnionej. Tylko tego rodzaju „niepodzielny” podatek naliczony jest częściowo odliczany zgodnie z proporcją przyjętą w danym roku podatkowym. Taki „niepodzielny” podatek naliczony jest też korygowany po zakończeniu roku.

3. Jak korygować VAT w przypadku nieruchomości i środków trwałych

W przypadku nieruchomości wykorzystywanych w działalności „mieszanej” obowiązek korekty VAT naliczonego trwa przez 10 lat tzw. okresu korekty. W przypadku innych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji obowiązek korekty trwa przez 5 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania.

Udostępnienie samochodu zleceniobiorcy - rozliczenie VAT

Rozłożenie korekty w czasie (odpowiednio na 5 i 10 lat) sprawia, że korekcie rocznej podlega:

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »