REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady rozliczania korekty rocznej odliczonego VAT

Zasady rozliczania korekty rocznej odliczonego VAT
Zasady rozliczania korekty rocznej odliczonego VAT

REKLAMA

REKLAMA

Podatnicy VAT, którzy w trakcie poprzedniego roku podatkowego odliczali VAT częściowo według ustalonej wstępnie na dany rok proporcji (lub prognozy proporcji), po zakończeniu roku mają obowiązek skorygować te odliczenia. W tym celu powinni ustalić proporcję ostateczną (%) odliczenia VAT naliczonego obliczoną na podstawie obrotów faktycznie występujących w roku ubiegłym.

Artykuł pochodzi z

REKLAMA

Autopromocja

Różnica pomiędzy proporcją wstępną i ostateczną odpowiednio zwiększa lub zmniejsza podatek naliczony do odliczenia. W ten sposób dokonane wstępnie odliczenia są sprowadzane do poziomu realnie przysługującego podatnikowi prawa do odliczenia VAT naliczonego.

1. W jakiej deklaracji wykazać korektę roczną odliczenia VAT naliczonego

Kwotę korekty podatku naliczonego należy wykazać w deklaracji VAT składanej za pierwszy okres rozliczeniowy następnego roku podatkowego. Oznacza to, że:

● podatnicy VAT składający miesięczne deklaracje powinni wykazać korektę w deklaracji za styczeń 2015 r. – składanej do 25 lutego 2015 r.,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● podatnicy rozliczający się kwartalnie wykażą korektę w deklaracji za I kwartał 2015 r., składanej w terminie do 27 kwietnia 2015 r. (25 kwietnia przypada w 2015 r. w sobotę).

Polecamy: Kasy rejestrujące 2015 - PDF

2. Czy wszyscy podatnicy mają obowiązek przeprowadzać korektę roczną VAT odliczonego w roku ubiegłym

Przepis art. 91 wprowadzający obowiązek korekty rocznej odliczonego VAT obowiązuje wszystkich podatników. Nie oznacza to jednak, że wszyscy podatnicy są w praktyce zobowiązani do dokonania korekty VAT odliczonego w roku ubiegłym.

Co do zasady obowiązek korekty wystąpi u tych podatników, którzy wykonują zarówno czynności opodatkowane, jak i zwolnione z VAT (tzw. działalność mieszana). Od zakupów, które służą jednocześnie obu rodzajom działalności, podatnicy ci odliczają VAT naliczony proporcjonalnie (tj. według proporcji wstępnej). Odliczenie proporcjonalne ma zastosowanie tylko do tych zakupów, których nie da się bezpośrednio przypisać do działalności opodatkowanej lub działalności zwolnionej. Tylko tego rodzaju „niepodzielny” podatek naliczony jest częściowo odliczany zgodnie z proporcją przyjętą w danym roku podatkowym. Taki „niepodzielny” podatek naliczony jest też korygowany po zakończeniu roku.

3. Jak korygować VAT w przypadku nieruchomości i środków trwałych

W przypadku nieruchomości wykorzystywanych w działalności „mieszanej” obowiązek korekty VAT naliczonego trwa przez 10 lat tzw. okresu korekty. W przypadku innych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji obowiązek korekty trwa przez 5 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania.

Udostępnienie samochodu zleceniobiorcy - rozliczenie VAT

Rozłożenie korekty w czasie (odpowiednio na 5 i 10 lat) sprawia, że korekcie rocznej podlega:

● 1/10 VAT odliczonego przy zakupie:

nieruchomości będących środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi podlegającymi amortyzacji,

– gruntów oraz

– praw wieczystego użytkowania gruntów,

● 1/5 VAT odliczonego przy zakupie pozostałych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Dodajmy, że obowiązek rozłożenia korekty w czasie (na 5 lub 10 lat) dotyczy tych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa przekracza 15 000 zł. Jeżeli wartość początkowa zakupionych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nie przekracza 15 000 zł, podatnik dokonuje wyłącznie korekty rocznej podatku za rok, w którym oddano je do użytkowania.

Ewa Sławińska

Paweł Muż

Cały artykuł na INFORFK: Jakie obowiązują zasady rozliczania korekty rocznej odliczonego VAT >>

Z artykułu dowiesz się:

●  W jakiej deklaracji wykazać korektę roczną odliczenia VAT naliczonego

● Czy wszyscy podatnicy mają obowiązek przeprowadzać korektę roczną VAT odliczonego w roku ubiegłym

● Jak korygować VAT w przypadku nieruchomości i środków trwałych

● Jak obliczyć kwotę korekty

● Jakich transakcji nie należy uwzględniać przy obliczaniu wskaźnika proporcji

● Jak korekta wpływa na podatek dochodowy

● Jak ująć w księgach rachunkowych roczną korektę odliczonego VAT

Czytaj także:

„Roczna korekta odliczonego VAT” >>

„Czy obowiązek korekty rocznej dotyczy tylko podatników, którzy dokonują sprzedaży mieszanej” >>

„Jak dokonać korekty rocznej, gdy podatnik zmniejszył podatek naliczony w związku z ulgą na złe długi” >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: InforFK

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA