Import towaru kupionego przez Internet - rozliczenie VAT
REKLAMA
REKLAMA
Import towaru z USA będzie podlegać opodatkowaniu VAT, lecz korzystanie z usług agencji celnej nie jest konieczne. W deklaracjach VAT od importu towarów należy wykazać tylko w części D.2 deklaracji (w celu odliczenia VAT z tytułu importu towarów) jako podatek naliczony. Podatku należnego nie wykazujemy w deklaracji, gdy nie jest stosowana procedura uproszczona. Jeśli towar będzie doręczany przez Pocztę Polską, obowiązki związane ze zgłoszeniem celnym przywożonych towarów oraz rozliczeniem cła i VAT z tytułu importu towarów ciążą na Poczcie Polskiej. Szczegóły w dalszej części artykułu.
REKLAMA
Import towarów a VAT
Odpowiedź należy rozpocząć od wyjaśnienia, że pojęcie importu towarów jest związane przede wszystkim z VAT. Z punktu widzenia przepisów celnych konsekwencją przywozu do Polski towaru nabytego w USA jest nie tyle import towarów, ile – najczęściej – konieczność objęcia tego towaru procedurą dopuszczenia do swobodnego obrotu, czego efektem jest nadanie towarowi niewspólnotowemu statusu celnego towaru wspólnotowego. To właśnie w związku z objęciem towaru procedurą dopuszczenia do swobodnego obrotu powstaje konieczność zapłaty należności celnych przywozowych, czyli przede wszystkim cła.
Z przepisów celnych nie wynika obowiązek korzystania z usług przedstawiciela, w szczególności agencji celnej. Korzystanie z usług przedstawiciela jest prawem osób sprowadzających towary spoza obszaru celnego Wspólnoty.
REKLAMA
Konsekwencją przywozu towarów spoza Unii Europejskiej jest obowiązek zapłaty VAT od importu towarów (art. 2 pkt 7 ustawy o VAT). Import towarów podlega opodatkowaniu VAT w Polsce, jeżeli jego miejsce świadczenia znajduje się na terytorium Polski (czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT w Polsce jest bowiem import towarów na terytorium kraju – zob. art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT). Sytuacja taka ma miejsce, co do zasady, jeżeli w momencie wprowadzenia na terytorium Unii Europejskiej towary znajdują się na terytorium Polski (art. 26a ust. 1 ustawy o VAT).
Import towarów na terytorium kraju podlega opodatkowaniu VAT w Polsce niezależnie od tego, czy w państwie, z którego sprowadzane są towary, istnieje VAT. A zatem w omawianej sytuacji jest bez znaczenia, że w Stanach Zjednoczonych nie ma VAT.
VAT z tytułu importu towarów jest rozliczany w sposób odmienny od obowiązującego przy innych czynnościach podlegających opodatkowaniu. W tym zakresie zasady odliczania są określone w przepisach art. 33–40 ustawy o VAT.
Uproszczeniu podlega rozliczenie VAT od importu towarów doręczanych w formie przesyłek pocztowych przez operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy – Prawo pocztowe.
500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF
Operatorem wyznaczonym w rozumieniu ustawy – Prawo pocztowe jest, przynajmniej do końca 2015 r., Poczta Polska SA (art. 178 ustawy – Prawo pocztowe). Przepis art. 33c ustawy o VAT dotyczy zatem w istocie importu towarów doręczanych w formie przesyłek przez Pocztę Polską. Powoduje to, że w przypadku przesyłek spoza Unii Europejskiej doręczanych przez Pocztę Polską obowiązki związane ze zgłoszeniem celnym przywożonych towarów oraz rozliczeniem cła i VAT z tytułu importu towarów ciążą na Poczcie Polskiej. Odbiorca towarów obowiązany jest jedynie do wpłacenia obliczonych przez Pocztę Polską należności w chwili odbioru przesyłki.
Jeżeli procedura ta nie ma zastosowania (oraz nie ma zastosowania żadna inna szczególna procedura), import towarów jest rozliczany na zasadach ogólnych, a więc w oparciu o zgłoszenie celne, które może zostać złożone we własnym imieniu lub w imieniu innej osoby (zgłoszenia w imieniu innej osoby dokonują najczęściej przedstawiciele bezpośredni).
Niezależnie od scenariusza kwota VAT wynikająca z posiadanego przez podatnika dokumentu celnego (np. zgłoszenia celnego czy – w przypadku przesyłek pocztowych – dokumentu potwierdzającego dokonanie zgłoszenia celnego – obrót pocztowy) stanowi kwotę podatku naliczonego podlegającego odliczeniu na zasadach ogólnych (art. 86 ust. 2 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT). Oznacza to, że jeżeli importowany towar będzie wykorzystany do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT), podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT z tytułu importu towarów (import ten jest zatem dla podatnika neutralny).
Na zakończenie należy wskazać, że szczególny sposób rozliczania VAT z tytułu importu towarów przejawia się również w tym, iż import towarów nie jest najczęściej wykazywany w części C deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D (wyjątek stanowi import towarów rozliczany według szczególnej procedury określonej w art. 33a ustawy o VAT). Import towarów jest zatem przeważnie wykazywany tylko w części D.2 deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D (w celu odliczenia VAT z tytułu importu towarów).
UWAGA!
Importer nie ma obowiązku korzystania z usług agencji celnej.
UWAGA!
Gdy towar jest doręczany przez Pocztę Polską, obowiązki związane ze zgłoszeniem celnym przywożonych towarów oraz rozliczeniem cła i VAT z tytułu importu towarów ciążą na Poczcie Polskiej.
PODSTAWA PRAWNA:
- art. 2 pkt 7, art. 5 ust. 1 pkt 3, art. 26a, art. 33–40 oraz art. 86 ust. 1 w zw. z art. 86 ust. 2 pkt 2 lit. a) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 1662
Tomasz Krywan, doradca podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat