REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Import towaru kupionego przez Internet - rozliczenie VAT

Import towaru kupionego przez Internet - rozliczenie VAT
Import towaru kupionego przez Internet - rozliczenie VAT
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Chcę zamówić przez Internet towar z USA. Czy muszę zlecić import agencji celnej i zapłacić VAT? Przecież w USA jest on zerowy. Jak to rozliczyć w deklaracji VAT (jestem VAT-owcem)?

Import towaru z USA będzie podlegać opodatkowaniu VAT, lecz korzystanie z usług agencji celnej nie jest konieczne. W deklaracjach VAT od importu towarów należy wykazać tylko w części D.2 deklaracji (w celu odliczenia VAT z tytułu importu towarów) jako podatek naliczony. Podatku należnego nie wykazujemy w deklaracji, gdy nie jest stosowana procedura uproszczona. Jeśli towar będzie doręczany przez Pocztę Polską, obowiązki związane ze zgłoszeniem celnym przywożonych towarów oraz rozliczeniem cła i VAT z tytułu importu towarów ciążą na Poczcie Polskiej. Szczegóły w dalszej części artykułu.

REKLAMA

Autopromocja

Kasy rejestrujące 2015 - PDF

Import towarów a VAT

Odpowiedź należy rozpocząć od wyjaśnienia, że pojęcie importu towarów jest związane przede wszystkim z VAT. Z punktu widzenia przepisów celnych konsekwencją przywozu do Polski towaru nabytego w USA jest nie tyle import towarów, ile – najczęściej – konieczność objęcia tego towaru procedurą dopuszczenia do swobodnego obrotu, czego efektem jest nadanie towarowi niewspólnotowemu statusu celnego towaru wspólnotowego. To właśnie w związku z objęciem towaru procedurą dopuszczenia do swobodnego obrotu powstaje konieczność zapłaty należności celnych przywozowych, czyli przede wszystkim cła.

Z przepisów celnych nie wynika obowiązek korzystania z usług przedstawiciela, w szczególności agencji celnej. Korzystanie z usług przedstawiciela jest prawem osób sprowadzających towary spoza obszaru celnego Wspólnoty.

REKLAMA

Konsekwencją przywozu towarów spoza Unii Europejskiej jest obowiązek zapłaty VAT od importu towarów (art. 2 pkt 7 ustawy o VAT). Import towarów podlega opodatkowaniu VAT w Polsce, jeżeli jego miejsce świadczenia znajduje się na terytorium Polski (czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT w Polsce jest bowiem import towarów na terytorium kraju – zob. art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT). Sytuacja taka ma miejsce, co do zasady, jeżeli w momencie wprowadzenia na terytorium Unii Europejskiej towary znajdują się na terytorium Polski (art. 26a ust. 1 ustawy o VAT).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Import towarów na terytorium kraju podlega opodatkowaniu VAT w Polsce niezależnie od tego, czy w państwie, z którego sprowadzane są towary, istnieje VAT. A zatem w omawianej sytuacji jest bez znaczenia, że w Stanach Zjednoczonych nie ma VAT.

VAT z tytułu importu towarów jest rozliczany w sposób odmienny od obowiązującego przy innych czynnościach podlegających opodatkowaniu. W tym zakresie zasady odliczania są określone w przepisach art. 33–40 ustawy o VAT.

Uproszczeniu podlega rozliczenie VAT od importu towarów doręczanych w formie przesyłek pocztowych przez operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy – Prawo pocztowe.

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF

Operatorem wyznaczonym w rozumieniu ustawy – Prawo pocztowe jest, przynajmniej do końca 2015 r., Poczta Polska SA (art. 178 ustawy – Prawo pocztowe). Przepis art. 33c ustawy o VAT dotyczy zatem w istocie importu towarów doręczanych w formie przesyłek przez Pocztę Polską. Powoduje to, że w przypadku przesyłek spoza Unii Europejskiej doręczanych przez Pocztę Polską obowiązki związane ze zgłoszeniem celnym przywożonych towarów oraz rozliczeniem cła i VAT z tytułu importu towarów ciążą na Poczcie Polskiej. Odbiorca towarów obowiązany jest jedynie do wpłacenia obliczonych przez Pocztę Polską należności w chwili odbioru przesyłki.

Jeżeli procedura ta nie ma zastosowania (oraz nie ma zastosowania żadna inna szczególna procedura), import towarów jest rozliczany na zasadach ogólnych, a więc w oparciu o zgłoszenie celne, które może zostać złożone we własnym imieniu lub w imieniu innej osoby (zgłoszenia w imieniu innej osoby dokonują najczęściej przedstawiciele bezpośredni).

Niezależnie od scenariusza kwota VAT wynikająca z posiadanego przez podatnika dokumentu celnego (np. zgłoszenia celnego czy – w przypadku przesyłek pocztowych – dokumentu potwierdzającego dokonanie zgłoszenia celnego – obrót pocztowy) stanowi kwotę podatku naliczonego podlegającego odliczeniu na zasadach ogólnych (art. 86 ust. 2 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT). Oznacza to, że jeżeli importowany towar będzie wykorzystany do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT), podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT z tytułu importu towarów (import ten jest zatem dla podatnika neutralny).

Na zakończenie należy wskazać, że szczególny sposób rozliczania VAT z tytułu importu towarów przejawia się również w tym, iż import towarów nie jest najczęściej wykazywany w części C deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D (wyjątek stanowi import towarów rozliczany według szczególnej procedury określonej w art. 33a ustawy o VAT). Import towarów jest zatem przeważnie wykazywany tylko w części D.2 deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D (w celu odliczenia VAT z tytułu importu towarów).

Biuletyn VAT

UWAGA!

Importer nie ma obowiązku korzystania z usług agencji celnej.

UWAGA!

Gdy towar jest doręczany przez Pocztę Polską, obowiązki związane ze zgłoszeniem celnym przywożonych towarów oraz rozliczeniem cła i VAT z tytułu importu towarów ciążą na Poczcie Polskiej.

PODSTAWA PRAWNA:

- art. 2 pkt 7, art. 5 ust. 1 pkt 3, art. 26a, art. 33–40 oraz art. 86 ust. 1 w zw. z art. 86 ust. 2 pkt 2 lit. a) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 1662

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

REKLAMA

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA

Są już propozycje nowych definicji budynku i budowli, na potrzeby podatkowe. Jest temat garaży wielostanowiskowych

Mamy już propozycje nowych definicji budynku i budowli oraz rozwiązanie kwestii opodatkowania garaży wielostanowiskowych. Zmiany zawiera projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym i innych ustaw, który został właśnie opublikowany na stronach rządowych.

Przedsiębiorca wydaje pieniądze na edukację i szkolenia. Kiedy może te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych firmy?

Czy przedsiębiorca może zaliczyć różnoraki wydatki edukacyjne i szkoleniowe do kosztów uzyskania przychodów? Przedsiębiorca może bowiem podjąć naukę w celu rozpoczęcia wykonywania określonej działalności gospodarczej lub zdobycia przewagi konkurencyjnej w ramach już wykonywanej. Nierzadko również dochodzi do otwierania nowej gałęzi prowadzonej działalności. Idąc tym samym tropem można spotkać się ze szkoleniami dla pracowników oraz współpracowników, które mogą okazać się korzystniejszym rozwiązaniem niż poszukiwanie nowych specjalistów. Co na ten temat sądzą organy podatkowe?

REKLAMA