reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Jak rozliczyć świąteczne upominki wręczone kontrahentom

Jak rozliczyć świąteczne upominki wręczone kontrahentom

Przedsiębiorcy dość często poza składaniem kontrahentom życzeń z okazji świąt (m.in. świąt Wielkiejnocy), przekazują im również świąteczne upominki. W przypadku zakupu ekskluzywnych prezentów powstaje obowiązek nie tylko do zapłaty podatku VAT, ale i możliwość rozliczenia zakupu w kosztach firmowych.

Prowadzenie biznesu to nie tylko pilnowanie liczb i wyników, ale przede wszystkim dbałość o relacje z klientem i kontrahentem. Wręczanie kontrahentom wielkanocnych kartek czy czekoladek to już standard, warto zatem wiedzieć, jak poprawnie rozliczyć je na gruncie podatków.

Wielkanocny zając a VAT

Dostawą towarów opodatkowaną VAT-em jest również nieodpłatne przekazanie przez przedsiębiorcę towarów, jakie kupił „na firmę”, jeżeli w momencie zakupu przysługiwało mu prawo do odliczenia VAT-u naliczonego, w całości tudzież w części (art. 7 ust. 2 ustawy o VAT). Wręczenie kontrahentom tych towarów ustawodawca traktuje zatem jako zwykłą sprzedaż, co sprowadza się generalnie do powstania obowiązku wykazania od tego wręczenia VAT-u należnego.

Deklaracje VAT i terminy płatności podatku

Generalnie, czyli nie zawsze. Przedsiębiorca uniknie zapłaty VAT-u należnego od wielkanocnego prezentu, od którego odliczył VAT naliczony, jeśli jego wartość nie przekroczy 10 zł netto. A dokładniej, kiedy na jednego obdarowanego kontrahenta:

- łączna wartość upominków w ciągu roku nie przekracza 100 zł (przyjmuje się, że netto) i jednocześnie przedsiębiorca prowadzi rejestr obdarowanych lub

- jednostkowa cena prezentu nie przekracza jednorazowo (w chwili przekazania upominku) 10 zł netto, a prezenty nie są nigdzie rejestrowane. Tutaj nie ma znaczenia, czy kwota zsumowanych wręczanych pojedynczo prezentów przekroczy 100 zł.

Który urząd skarbowy jest właściwy dla podatników VAT

PIT od świątecznego prezentu

Z punktu widzenia podatku dochodowego to, czy wartość wręczanych kontrahentom świątecznych prezentów będzie kosztem firmowym, czy też nie, zależy od charakteru prezentów. Jeśli upominek ma charakter reklamowy – czyli najprościej rzecz ujmując ma na sobie logo firmy – „wrzucimy” go w koszty. Jeśli tak nie jest, a można go natomiast przypisać do wydatku reprezentacyjnego, zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o PIT, jego wartość nie obniży podatku. W skrócie reklama ma na celu utrzymanie pozytywnych relacji z kontrahentami, co ma przekładać się na zwiększony wolumen sprzedaży, celem reprezentacji zaś jest stworzenie pozytywnego, prestiżowego wizerunku firmy, wywołanie dobrego wrażenia na kontrahentach.

Zagłębiając się w poprawne zakwalifikowanie naszego wielkanocnego upominku, warto zaznaczyć, że w praktyce sam fakt nałożenia na towar logo firmy nie przesądza o tym, że jest to reklama naszego biznesu, którą zaliczymy do firmowych kosztów. Przykładowo dawanie wyselekcjonowanemu gronowi kontrahentów ekskluzywnych, drogich prezentów, nawet jeśli będą opatrzone logo, nie kwalifikuje się do kosztów firmowych. Powyższe stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 8 lipca 2015 r. o sygn. IBPB-1-3/4510-55/15/MO.

Katarzyna Miazek, Tax Care

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agencja Rozwodowa DIVORCED

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama