REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Deklaracje VAT i terminy płatności podatku

Deklaracje VAT i terminy płatności podatku /Fotolia
Deklaracje VAT i terminy płatności podatku /Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Do podstawowych deklaracji w podatku od towarów i usług należą deklaracje VAT-7, VAT-7K i VAT-7D. Poza tymi deklaracjami mamy jeszcze szereg dokumentów związanych z tym podatkiem. W artykule prezentujemy najważniejsze dokumenty oraz wskazujemy zasady dotyczące terminów płatności podatku.

Aktem prawnym regulującym opodatkowanie podatkiem od towarów i usług jest ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.).

REKLAMA

Autopromocja

Podatek VAT rozliczany jest na zasadzie samoobliczenia, co oznacza, że podatnik zobowiązany jest do obliczenia i wpłacenia podatku, bez wezwania organu podatkowego, na podstawie złożonych deklaracji podatkowych.

Podatek, co do zasady, jest rozliczany miesięcznie lub kwartalnie. W terminach określonych do złożenia deklaracji należy również dokonać wpłaty kwoty ewentualnego zobowiązania podatkowego za dany okres rozliczeniowy.

Deklaracje podatkowe VAT składa się w urzędzie skarbowym, który jest  właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Jeżeli czynności podlegające opodatkowaniu wykonywane są na terenie objętym zakresem działania różnych urzędów skarbowych, wówczas deklarację należy złożyć do urzędu skarbowego właściwego ze względu na adres siedziby podatnika (jeżeli podatnik jest osobą prawną lub jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej) lub do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania (jeżeli podatnik jest osobą fizyczną). W przypadku natomiast gdy podatnik nie posiada siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, odpowiedni będzie Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście.

Podstawowe deklaracje VAT

Do podstawowych deklaracji w podatku od towarów i usług zaliczamy deklarację VAT-7 – przeznaczoną dla podatników rozliczających się za okresy miesięczne; deklarację VAT-7K – przeznaczoną dla małych podatników rozliczających się za okresy kwartalne i deklarację VAT-7D – przeznaczoną do rozliczenia podatników innych niż mali (tzw. dużych podatników), u których okresem rozliczeniowym jest kwartał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Deklaracja podatkowa VAT-7

Deklarację podatkową VAT-7 składają podatnicy obowiązani do składania deklaracji za okresy miesięczne. Ogólnie rzecz biorąc podatnikami składającymi deklarację, zgodnie z art. 15 ustawy o VAT, są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Wzór deklaracji VAT-7 (16), który stosuje się począwszy od rozliczenia za styczeń 2016 r.

Deklarację VAT-7 należy złożyć w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym okresie rozliczeniowym.

Korekta deklaracji VAT-7 po zakończeniu kontroli podatkowej

Deklaracja podatkowa VAT-7K

Deklaracja podatkowa VAT-7K przeznaczona jest dla małych podatników (o których mowa w art. 2 pkt 25 ustawy o VAT) rozliczających się za okresy kwartalne, niemających obowiązku płacenia zaliczek na podatek za okresy miesięczne.

Jak przejść na kwartalne rozliczenie VAT

Małym podatnikiem, zgodnie art. 2 pkt 25 ustawy o VAT, jest podatnik:

a) u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro,

b) prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającego funduszami inwestycyjnymi, będącego agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu - jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 45.000 euro

- przy czym przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1.000 zł.

Wzór deklaracji VAT-7K (9), który stosuje się począwszy od rozliczenia za I kwartał 2016 r.


Deklaracja podatkowa VAT-7D

Deklarację VAT-7D składają podatnicy inni niż mali, rozliczający podatek za okresy kwartalne oraz podatnicy, którzy w ciągu roku podatkowego przekroczą kwoty odpowiednie dla określenia małego podatnika (zgodnie z art. 2 pkt 25 ustawy o VAT).

Podatnicy niebędący małymi podatnikami w sytuacji składania kwartalnych deklaracji VAT-7D, powinni wpłacać zaliczki na podatek, w wysokości 1/3 kwoty należnego zobowiązania podatkowego wynikającego z poprzedniej deklaracji lub w wysokości faktycznego rozliczenia, za dwa pierwsze miesiące kwartału, do 25. dnia miesiąca następującego po każdym miesiącu.

Wzór deklaracji VAT-7D (7), który ma zastosowanie począwszy od rozliczenia za I kwartał 2016 r.

Deklaracje dla podatników nie składających VAT-7, VAT-7K i VAT-7D

W przypadku podatników niemających obowiązku składania deklaracji VAT-7, VAT-7K i VAT-7D, ale obowiązanych do rozliczenia VAT odpowiednie są następujące deklaracje:

VAT-8 – deklaracja dla rozliczenia podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, składana przez podatników, którzy nie mają obowiązku składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K, VAT-7D i są zarejestrowani jako podatnicy VAT UE;

VAT-9M – deklaracja dla rozliczenia podatku VAT z tytułu importu usług lub nabycia towarów oraz usług, dla których są podatnikami i nie mają obowiązku składania deklaracji VAT-7, VAT-7K, VAT-7D lub VAT-8;

VAT-10 – deklaracja dla rozliczenia podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu, składana przez podatników, którzy nie mają obowiązku składania deklaracji VAT-7, VAT-7K, VAT-7D lub VAT-8 (niezarejestrowani jako podatnicy VAT UE);

Odliczanie 50 proc. VAT od samochodów do 31 grudnia 2019 r.

VAT-11 – deklaracja dla rozliczenia podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy nowego środka transportu, składana przez podmioty niebędące podatnikami podatku VAT i niemającymi obowiązku składania deklaracji VAT-7, VAT-7K, VAT-7D;

VAT-12 – skrócona deklaracja dla rozliczenia podatku VAT przez podatników świadczących usługi taksówek osobowych, którzy wybrali opodatkowanie w formie ryczałtu;


REKLAMA

VAT-13 – deklaracja dla podatku od towarów i usług przedstawiciela podatkowego do rozliczenia transakcji wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów podatników, którego dokonuje przedstawiciel podatkowy w imieniu własnym i na rzecz tych podatników.

Deklaracje VAT-7, VAT-7K, VAT-7D, VAT-8, VAT-12 i VAT-13 należy składać do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym okresie rozliczeniowym (odpowiednio miesięcznym lub kwartalnym), do właściwego urzędu skarbowego dla podatnika.

Pozostałe deklaracje związane z VAT

Do dokumentów, które związane są z podatkiem VAT należą także:

VAT-R – zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług;

VAT-Z – zgłoszenie o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług;

VAT-UE (wraz z VAT-UEA, VAT-UEB, VAT-UEC) – informacja podsumowująca o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach;

VAT-UEK – korekta informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach;

VAT-21 – wzór zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o wyborze miejsca opodatkowania/o rezygnacji z wyboru miejsca opodatkowania w przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju;

VAT-22 – dokument potwierdzający wywóz przez nabywcę nowego środka transportu z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na terytorium innego państwa członkowskiego;

VAT-23 – informacja o wewnątrzwspólnotowym nabyciu środków transportu;

VAT od samochodów sprowadzanych z UE - rozliczenia

VAT-24 – wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług z tytułu przywozu środka transportu z terytorium innego państwa członkowskiego;

VAT-25 – zaświadczenie potwierdzające uiszczenie podatku od towarów i usług lub brak obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług z tytułu nabycia środka transportu.

Wzory deklaracji podatkowych VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile wynosi składka KRUS na IV kwartał 2024 r.?

Składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w IV kwartale 2024 roku. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) uchwaliła wysokość składek dla rolnika, małżonka, domownika i pomocnika rolnika. Podała również wysokość składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe.

Dokument urzędowy dla podatnika może potwierdzać wyprowadzenie towaru z UE w świetle wydanej interpretacji podatkowej

Należy zwrócić szczególną uwagę  na propozycję firm kurierskich co do wywozu towaru poza UE po wejściu w życie przepisów likwidujących procedurę uproszczoną w wywozie. Procedura uproszczona w wywozie działa tylko do końca października 2024. Jest to niewątpliwie wezwanie dla wszystkich obsługujących łańcuch dostaw. Beż wątpienia spowoduje to trudności w procedowaniu zgłoszeń celnych na oddziałach celnych z powodu obsługi ich przez funkcjonariuszy celno – skarbowych. Dlatego też część firm kurierskich próbowało wyjść naprzeciw i proponowała tzw. odprawy kurierskie dla przesyłek do 1000 EUR i tu zaczyna się problem.

Niewykorzystany urlop wypoczynkowy - kary, przedawnienie. Co, gdy pracownik nie chce wykorzystać zaległego urlopu?

Urlop wypoczynkowy jest jednym z fundamentalnych praw pracowniczych, które ma na celu zapewnienie pracownikom odpowiedniego odpoczynku oraz regeneracji sił. W Polsce prawo do urlopu jest uregulowane w Kodeksie pracy, a pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi przysługującego mu urlopu w ustalonym terminie. W praktyce jednak, nie zawsze udaje się wykorzystać wszystkie dni urlopowe w danym roku kalendarzowym. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na przepisy dotyczące terminu wykorzystania zaległych dni urlopowych, a także na konsekwencje niewykorzystania urlopu.

Nowy podatek! Lewica ma plan na pustostany, który ma być remedium na 2 mln niewykorzystywanych nieruchomości

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

REKLAMA

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędy skarbowe zaglądają na rachunki bankowe obywateli i firm. Nadmiernie. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

REKLAMA

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

REKLAMA