reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Deklaracje VAT i terminy płatności podatku

Deklaracje VAT i terminy płatności podatku

Do podstawowych deklaracji w podatku od towarów i usług należą deklaracje VAT-7, VAT-7K i VAT-7D. Poza tymi deklaracjami mamy jeszcze szereg dokumentów związanych z tym podatkiem. W artykule prezentujemy najważniejsze dokumenty oraz wskazujemy zasady dotyczące terminów płatności podatku.

Aktem prawnym regulującym opodatkowanie podatkiem od towarów i usług jest ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.).

Podatek VAT rozliczany jest na zasadzie samoobliczenia, co oznacza, że podatnik zobowiązany jest do obliczenia i wpłacenia podatku, bez wezwania organu podatkowego, na podstawie złożonych deklaracji podatkowych.

Podatek, co do zasady, jest rozliczany miesięcznie lub kwartalnie. W terminach określonych do złożenia deklaracji należy również dokonać wpłaty kwoty ewentualnego zobowiązania podatkowego za dany okres rozliczeniowy.

Deklaracje podatkowe VAT składa się w urzędzie skarbowym, który jest  właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Jeżeli czynności podlegające opodatkowaniu wykonywane są na terenie objętym zakresem działania różnych urzędów skarbowych, wówczas deklarację należy złożyć do urzędu skarbowego właściwego ze względu na adres siedziby podatnika (jeżeli podatnik jest osobą prawną lub jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej) lub do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania (jeżeli podatnik jest osobą fizyczną). W przypadku natomiast gdy podatnik nie posiada siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, odpowiedni będzie Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście.

Podstawowe deklaracje VAT

Do podstawowych deklaracji w podatku od towarów i usług zaliczamy deklarację VAT-7 – przeznaczoną dla podatników rozliczających się za okresy miesięczne; deklarację VAT-7K – przeznaczoną dla małych podatników rozliczających się za okresy kwartalne i deklarację VAT-7D – przeznaczoną do rozliczenia podatników innych niż mali (tzw. dużych podatników), u których okresem rozliczeniowym jest kwartał.

Deklaracja podatkowa VAT-7

Deklarację podatkową VAT-7 składają podatnicy obowiązani do składania deklaracji za okresy miesięczne. Ogólnie rzecz biorąc podatnikami składającymi deklarację, zgodnie z art. 15 ustawy o VAT, są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Wzór deklaracji VAT-7 (16), który stosuje się począwszy od rozliczenia za styczeń 2016 r.

Deklarację VAT-7 należy złożyć w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym okresie rozliczeniowym.

Korekta deklaracji VAT-7 po zakończeniu kontroli podatkowej

Deklaracja podatkowa VAT-7K

Deklaracja podatkowa VAT-7K przeznaczona jest dla małych podatników (o których mowa w art. 2 pkt 25 ustawy o VAT) rozliczających się za okresy kwartalne, niemających obowiązku płacenia zaliczek na podatek za okresy miesięczne.

Jak przejść na kwartalne rozliczenie VAT

Małym podatnikiem, zgodnie art. 2 pkt 25 ustawy o VAT, jest podatnik:

a) u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro,

b) prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającego funduszami inwestycyjnymi, będącego agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu - jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 45.000 euro

- przy czym przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1.000 zł.

Wzór deklaracji VAT-7K (9), który stosuje się począwszy od rozliczenia za I kwartał 2016 r.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama