Stawka VAT dla sprzedaży mieszkań wraz z piwnicami i garażami
REKLAMA
REKLAMA
Powyższe stwierdzenie wynika z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 15 września 2011 r., I SA/Kr 921/11.
REKLAMA
Sprawa dotyczyła spółki, prowadzącej działalność deweloperską.
W ramach realizowanych inwestycji, spółka wybudowała na gruncie, który był jej własnością, zespół wielopiętrowych budynków mieszkalnych, w których na najniższej kondygnacji zlokalizowane były piwnice i garaże.
Po wybudowaniu budynku, przedmiotem sprzedaży (w jednym akcie notarialnym) miał być lokal mieszkalny wraz z garażem bądź piwnicą oraz udziałem w gruncie. Nabycie przez klienta lokalu mieszkalnego wraz z garażem bądź piwnicą następowało w wyniku jednej czynności prawnej, dokumentowanej jednym aktem notarialnym. Cena lokalu wraz z garażem lub piwnicą, a także udziałem w gruncie, była określana w jednej łącznej kwocie. Chodzi więc o jedną transakcję (dostawę).
Polecamy: serwis VAT
W związku z powyższym, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy sprzedaż lokali mieszkalnych wraz z garażem lub piwnicą będzie podlegała opodatkowaniu jedną stawką VAT w wysokości 7% (8% od 1 stycznia 2011 r.)?
Spółka zaznaczyła, że interesują ją konsekwencje podatkowe dla stanu prawnego obowiązującego do dnia 31 grudnia 2010 r. oraz od 1 stycznia 2011 r.
Jedna czynność dla celów VAT
Zdaniem spółki, przysługuje jej preferencyjna 8% stawka VAT. Argumentowała ona, że wyodrębnianie dla celów opodatkowania VAT sprzedaży garażu bądź piwnicy stoi w sprzeczności z naturą ekonomiczną transakcji na rynku deweloperskim oraz koncepcją świadczenia złożonego, będącą jedną z podstawowych zasad systemu VAT.
Zgodnie z tą zasadą, przy czynnościach o charakterze złożonym, tj. składających się z czynności o charakterze podstawowym, będącej celem umowy i czynności pomocniczej, niezbędnej do wykonania czynności podstawowej, przy ustaleniu właściwej stawki VAT, należy przyjąć jednolitą stawkę dla całego kompleksu czynności, biorąc pod uwagę charakter i stawkę VAT czynności podstawowej.
W tym kontekście, zdaniem spółki należy uznać, że nabycie garażu bądź piwnicy (czynność pomocnicza) jest związane integralnie z nabyciem lokalu mieszkalnego (czynność główna). Obie czynności służą przy tym jednemu celowi - zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych.
Według spółki nie można dzielić przedmiotu sprzedaży na poszczególne składniki tylko i wyłącznie z przyczyn leżących po stronie przepisów podatkowych, tj. z uwagi na możliwość zastosowania różnych stawek podatku, skoro przepisy cywilnoprawne traktują taki przypadek jako jeden przedmiot sprzedaży.
Orzecznictwo NSA potwierdza prawo do stawki preferencyjnej
REKLAMA
Dyrektor Izby Skarbowej nie podzielił tego stanowiska. Organ wyjaśnił, że garaż stanowi pomieszczenie przynależne, a zatem jest lokalem użytkowym służącym funkcjom innym niż mieszkaniowe. W związku z tym garaże te nie korzystają z obniżonej stawki VAT.
Dyrektor zaznaczył, że garaże mogą przynależeć do lokalu, ale nie zmienia to ich funkcji użytkowych. Oznacza to, że konieczność opodatkowania ich podstawową 22 % stawką VAT (od 1 stycznia 2011 r. – 23%).
Organ dodał, że co prawda, jedna dostawa towarów, co do zasady, podlega jednej stawce VAT, jednakże możliwe jest oddzielne opodatkowanie określonych jej składników, jeżeli z przepisów wyraźnie wynika taka konieczność.
Bez znaczenia dla powyższego rozstrzygnięcia pozostaje zatem okoliczność, że w umowie cena lokalu mieszkalnego wraz z garażem bądź piwnicą, a także udziałem w gruncie będzie określona w jednej łącznej kwocie.
Po wyczerpaniu toku instancyjnego spółka złożyła skargę do WSA.
Polecamy: Podatki 2011
Sąd uwzględnił ją. Zdaniem sądu, stanowisko zaprezentowane przez spółkę znajduje potwierdzenie w bogatym orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Również z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE wynika, że państwo członkowskie w żadnym wypadku nie może poddawać jednej dostawy towarów różnym stawkom podatku.
Zatem w przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego z garażem, która jest objęta jedną transakcją (dostawą), można zastosować stawkę obniżoną. Do takiej transakcji (dostawy) należy zastosować stawkę obniżoną 8% (do końca 2010 r. było 7%).
Aleksandra Bembnista jest konsultantem w Zespole Zarządzania Wiedzą działu prawno-podatkowym PwC.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat