REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stawka VAT dla sprzedaży mieszkań wraz z piwnicami i garażami

Aleksandra Bembnista
Ekspert podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Stawka VAT dla sprzedaży mieszkań wraz z piwnicami i garażami
Stawka VAT dla sprzedaży mieszkań wraz z piwnicami i garażami

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego z garażem, która jest objęta jedną transakcją (dostawą), można zastosować stawkę obniżoną. Do takiej transakcji (dostawy) należy zastosować stawkę obniżoną 8% (do końca 2010 r. 7%).

Powyższe stwierdzenie wynika z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 15 września 2011 r., I SA/Kr 921/11.

Autopromocja

Sprawa dotyczyła spółki, prowadzącej działalność deweloperską.

W ramach realizowanych inwestycji, spółka wybudowała na gruncie, który był jej własnością, zespół wielopiętrowych budynków mieszkalnych, w których na najniższej kondygnacji zlokalizowane były piwnice i garaże.

Po wybudowaniu budynku, przedmiotem sprzedaży (w jednym akcie notarialnym) miał być lokal mieszkalny wraz z garażem bądź piwnicą oraz udziałem w gruncie. Nabycie przez klienta lokalu mieszkalnego wraz z garażem bądź piwnicą następowało w wyniku jednej czynności prawnej, dokumentowanej jednym aktem notarialnym. Cena lokalu  wraz z garażem lub piwnicą, a także udziałem w gruncie, była określana w jednej łącznej kwocie. Chodzi więc o jedną transakcję (dostawę).

Polecamy: serwis VAT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z powyższym, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy sprzedaż lokali mieszkalnych wraz z garażem lub piwnicą będzie podlegała opodatkowaniu jedną stawką VAT w wysokości 7% (8% od 1 stycznia 2011 r.)?

Spółka zaznaczyła, że interesują ją konsekwencje podatkowe dla stanu prawnego obowiązującego do dnia 31 grudnia 2010 r. oraz od 1 stycznia 2011 r.

Jedna czynność dla celów VAT

Zdaniem spółki, przysługuje jej preferencyjna 8% stawka VAT. Argumentowała ona, że wyodrębnianie dla celów opodatkowania VAT sprzedaży garażu bądź piwnicy stoi w sprzeczności z naturą ekonomiczną transakcji na rynku deweloperskim oraz koncepcją świadczenia złożonego, będącą jedną z podstawowych zasad systemu VAT.

Zgodnie z tą zasadą, przy czynnościach o charakterze złożonym, tj. składających się z czynności o charakterze podstawowym, będącej celem umowy i czynności pomocniczej, niezbędnej do wykonania czynności podstawowej, przy ustaleniu właściwej stawki VAT, należy przyjąć jednolitą stawkę dla całego kompleksu czynności, biorąc pod uwagę charakter i stawkę VAT czynności podstawowej.

W tym kontekście, zdaniem spółki należy uznać, że nabycie garażu bądź piwnicy (czynność pomocnicza) jest związane integralnie z nabyciem lokalu mieszkalnego (czynność główna). Obie czynności służą przy tym jednemu celowi - zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych.

Według spółki nie można dzielić przedmiotu sprzedaży na poszczególne składniki tylko i wyłącznie z przyczyn leżących po stronie przepisów podatkowych, tj. z uwagi na możliwość zastosowania różnych stawek podatku, skoro przepisy cywilnoprawne traktują taki przypadek jako jeden przedmiot sprzedaży.

Orzecznictwo NSA potwierdza prawo do stawki preferencyjnej

Dyrektor Izby Skarbowej nie podzielił tego stanowiska. Organ wyjaśnił, że garaż stanowi pomieszczenie przynależne, a zatem jest lokalem użytkowym służącym funkcjom innym niż mieszkaniowe. W związku z tym garaże te nie korzystają z obniżonej stawki VAT.

Dyrektor zaznaczył, że garaże mogą przynależeć do lokalu, ale nie zmienia to ich funkcji użytkowych. Oznacza to, że konieczność opodatkowania ich podstawową 22 % stawką VAT (od 1 stycznia 2011 r. – 23%).

Organ dodał, że co prawda, jedna dostawa towarów, co do zasady, podlega jednej stawce VAT, jednakże możliwe jest oddzielne opodatkowanie określonych jej składników, jeżeli z przepisów wyraźnie wynika taka konieczność.

Bez znaczenia dla powyższego rozstrzygnięcia pozostaje zatem okoliczność, że w umowie cena lokalu mieszkalnego wraz z garażem bądź piwnicą, a także udziałem w gruncie będzie określona w jednej łącznej kwocie.

Autopromocja

Po wyczerpaniu toku instancyjnego spółka złożyła skargę do WSA.

Polecamy: Podatki 2011

Sąd uwzględnił ją. Zdaniem sądu, stanowisko zaprezentowane przez spółkę znajduje potwierdzenie w bogatym orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Autopromocja

Również z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE wynika, że państwo członkowskie w żadnym wypadku nie może poddawać jednej dostawy towarów różnym stawkom podatku.

Zatem w przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego z garażem, która jest objęta jedną transakcją (dostawą), można zastosować stawkę obniżoną. Do takiej transakcji (dostawy) należy zastosować stawkę obniżoną 8% (do końca 2010 r. było 7%).

Aleksandra Bembnista jest konsultantem w Zespole Zarządzania Wiedzą działu prawno-podatkowym PwC.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kwota wolna od podatku 60 tys. zł. Najwcześniej w 2025 roku

  Kwota wolna od podatku w wysokości 60 tys. zł. "Jasno zostało powiedziane w jednej z naszych tez, że wprowadzamy kwotę wolną od podatku 60 tys. zł. Wiadomo, że w 2024 roku tego nie zrobimy. Mamy na to cztery lata i na pewno będzie to wprowadzone" - powiedział poseł KO Artur Łącki.

  Tabela kursów średnich NBP z 4 grudnia 2023 roku - nr 234/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 grudnia 2023 roku - NBP nr 234/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3337 zł.

  NBP: 140 mld zł zagranicznych inwestycji bezpośrednich

  Napływ kapitału z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich do Polski w 2022 r. wyniósł 140,3 mld zł, w porównaniu z 2021 r. ich wielkość wzrosła o blisko jedną czwartą - poinformował NBP w raporcie.

  Jak można przestać być wspólnikiem spółki osobowej? Czym różni się wystąpienie ze spółki od sprzedaży ogółu praw i obowiązków?

  Czasem trzeba rozstać się ze spółką osobową (np. ze spółką jawną). Na czym polega i jakie skutki prawne wywołuje wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika? Czym różni się to od sprzedaży ogółu praw i obowiązków wspólnika?

  Wystąpienie wspólnika ze spółki osobowej. Jak przebiegają rozliczenia?

  Jak kwestię rozliczenia wspólnika występującego ze spółki osobowej regulują przepisy kodeksu spółek handlowych? Jak te przepisy zastosować w praktyce? Dlaczego czasem warto rozliczyć się z występującym wspólnikiem inaczej niż wskazuje ksh?

  Co daje fundacja rodzinna? Jaką działalność może prowadzić?

  Długoterminowa integralność majątku firmy rodzinnej to główna korzyść z założenia fundacji rodzinnej wskazana przez uczestników webinaru „Jak z sukcesem przekazać firmę następcom? Fundacja rodzinna jako nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców”, który odbył się w ramach cyklu #idearozwojubiznesu, organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT).

  Organ skarbowy przegrał ze spółką w sprawie zwrotu VAT, bo nie znał reguł postępowania

  Gdy reprezentujący spółkę nie złożył pełnomocnictwa procesowego do akt konkretnej sprawy, to organ nie może zakładać, że spółka działa w niej przez pełnomocnika, bo czyniła tak już w innym postępowaniu. Jeśli tak zrobi, otworzy przedsiębiorcy furtkę do wygrania sporu.

  KSeF 2023/2024. Jak się zalogować do tego systemu?

  Ministerstwo Finansów zachęca już dziś do logowania się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i testowania możliwości tego elektronicznego systemu fakturowania. Sposób logowania do KSeF będzie się różnił w zależności od tego, czy użytkownikiem jest osoba fizyczna, czy spółka.

  Stawka VAT na odśnieżanie

  Odśnieżanie, jako usługa wykonywana przez przedsiębiorców, jest odpłatnym świadczeniem, które podlega opodatkowaniu VAT. W tym kontekście pojawia się pytanie o właściwą stawkę VAT dla usług odśnieżania.

  Czy zakup domu w budowie lub w stanie surowym zamkniętym korzysta ze zwolnienia z PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w trzech nowych (z listopada 2023 r.) interpretacjach indywidualnych uznał, że zwolnienie z podatku PCC nie obejmuje zakupu jednorodzinnego domu w budowie ani domu w stanie surowym zamkniętym, również z wykonaną elewacją.

  REKLAMA