REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stawka VAT dla sprzedaży mieszkań wraz z piwnicami i garażami

Aleksandra Bembnista
Ekspert podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Stawka VAT dla sprzedaży mieszkań wraz z piwnicami i garażami
Stawka VAT dla sprzedaży mieszkań wraz z piwnicami i garażami

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego z garażem, która jest objęta jedną transakcją (dostawą), można zastosować stawkę obniżoną. Do takiej transakcji (dostawy) należy zastosować stawkę obniżoną 8% (do końca 2010 r. 7%).

Powyższe stwierdzenie wynika z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 15 września 2011 r., I SA/Kr 921/11.

REKLAMA

Autopromocja

Sprawa dotyczyła spółki, prowadzącej działalność deweloperską.

W ramach realizowanych inwestycji, spółka wybudowała na gruncie, który był jej własnością, zespół wielopiętrowych budynków mieszkalnych, w których na najniższej kondygnacji zlokalizowane były piwnice i garaże.

Po wybudowaniu budynku, przedmiotem sprzedaży (w jednym akcie notarialnym) miał być lokal mieszkalny wraz z garażem bądź piwnicą oraz udziałem w gruncie. Nabycie przez klienta lokalu mieszkalnego wraz z garażem bądź piwnicą następowało w wyniku jednej czynności prawnej, dokumentowanej jednym aktem notarialnym. Cena lokalu  wraz z garażem lub piwnicą, a także udziałem w gruncie, była określana w jednej łącznej kwocie. Chodzi więc o jedną transakcję (dostawę).

Polecamy: serwis VAT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z powyższym, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy sprzedaż lokali mieszkalnych wraz z garażem lub piwnicą będzie podlegała opodatkowaniu jedną stawką VAT w wysokości 7% (8% od 1 stycznia 2011 r.)?

Spółka zaznaczyła, że interesują ją konsekwencje podatkowe dla stanu prawnego obowiązującego do dnia 31 grudnia 2010 r. oraz od 1 stycznia 2011 r.

Jedna czynność dla celów VAT

Zdaniem spółki, przysługuje jej preferencyjna 8% stawka VAT. Argumentowała ona, że wyodrębnianie dla celów opodatkowania VAT sprzedaży garażu bądź piwnicy stoi w sprzeczności z naturą ekonomiczną transakcji na rynku deweloperskim oraz koncepcją świadczenia złożonego, będącą jedną z podstawowych zasad systemu VAT.

Zgodnie z tą zasadą, przy czynnościach o charakterze złożonym, tj. składających się z czynności o charakterze podstawowym, będącej celem umowy i czynności pomocniczej, niezbędnej do wykonania czynności podstawowej, przy ustaleniu właściwej stawki VAT, należy przyjąć jednolitą stawkę dla całego kompleksu czynności, biorąc pod uwagę charakter i stawkę VAT czynności podstawowej.

W tym kontekście, zdaniem spółki należy uznać, że nabycie garażu bądź piwnicy (czynność pomocnicza) jest związane integralnie z nabyciem lokalu mieszkalnego (czynność główna). Obie czynności służą przy tym jednemu celowi - zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych.

Według spółki nie można dzielić przedmiotu sprzedaży na poszczególne składniki tylko i wyłącznie z przyczyn leżących po stronie przepisów podatkowych, tj. z uwagi na możliwość zastosowania różnych stawek podatku, skoro przepisy cywilnoprawne traktują taki przypadek jako jeden przedmiot sprzedaży.

Orzecznictwo NSA potwierdza prawo do stawki preferencyjnej

REKLAMA

Dyrektor Izby Skarbowej nie podzielił tego stanowiska. Organ wyjaśnił, że garaż stanowi pomieszczenie przynależne, a zatem jest lokalem użytkowym służącym funkcjom innym niż mieszkaniowe. W związku z tym garaże te nie korzystają z obniżonej stawki VAT.

Dyrektor zaznaczył, że garaże mogą przynależeć do lokalu, ale nie zmienia to ich funkcji użytkowych. Oznacza to, że konieczność opodatkowania ich podstawową 22 % stawką VAT (od 1 stycznia 2011 r. – 23%).

Organ dodał, że co prawda, jedna dostawa towarów, co do zasady, podlega jednej stawce VAT, jednakże możliwe jest oddzielne opodatkowanie określonych jej składników, jeżeli z przepisów wyraźnie wynika taka konieczność.

Bez znaczenia dla powyższego rozstrzygnięcia pozostaje zatem okoliczność, że w umowie cena lokalu mieszkalnego wraz z garażem bądź piwnicą, a także udziałem w gruncie będzie określona w jednej łącznej kwocie.

Po wyczerpaniu toku instancyjnego spółka złożyła skargę do WSA.

Polecamy: Podatki 2011

Sąd uwzględnił ją. Zdaniem sądu, stanowisko zaprezentowane przez spółkę znajduje potwierdzenie w bogatym orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Również z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE wynika, że państwo członkowskie w żadnym wypadku nie może poddawać jednej dostawy towarów różnym stawkom podatku.

Zatem w przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego z garażem, która jest objęta jedną transakcją (dostawą), można zastosować stawkę obniżoną. Do takiej transakcji (dostawy) należy zastosować stawkę obniżoną 8% (do końca 2010 r. było 7%).

Aleksandra Bembnista jest konsultantem w Zespole Zarządzania Wiedzą działu prawno-podatkowym PwC.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA