Stawka 0% dla WDT - kiedy można zastosować?
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy występuje transakcja wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów? Z transakcją WDT mamy do czynienia w przypadku wywozu towarów z terytorium Polski na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej (art. 13 ustawy VAT).
REKLAMA
Przykład transakcji WDT: Polski podatnik w dniu 8 lipca 2024 roku wydał z magazynu towary i w tym samym dniu dostarczył je do magazynu klienta w Niemczech, który jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT w Niemczech. Faktura sprzedaży została wystawiona przez polskiego podatnika w dniu 15 lipca 2024 roku.
W omawianym przykładzie towary zostały wywiezione z Polski do Niemiec, dlatego transakcję należy uznać za WDT.
Kiedy możliwe jest zastosować stawki 0% dla WDT? Warunki, które należy spełniać
Nie wszystkie transakcje WDT mogą korzystać z korzystnego opodatkowania 0% VAT. Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem że:
- Podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, który nabywca podał podatnikowi,
- Podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju,
- Podatnik składając deklarację podatkową, w której wykazuje tę dostawę towarów, jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE.
Jak udokumentować wywóz towarów do UE, aby móc skorzystać ze stawki 0% przy WDT?
Skorzystanie z możliwości zastosowania 0% stawki VAT przy WDT wymaga przedstawiania konkretnych dokumentów. Dowodami, które potwierdzają wywóz towarów do Unii Europejskiej mogą być:
- Dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju – w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi),
- Specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku.
Ponadto w przypadku wywozu towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów bezpośrednio przez podatnika dokonującego takiej dostawy lub przez ich nabywcę, przy użyciu własnego środka transportu podatnika lub nabywcy, podatnik oprócz specyfikacji poszczególnych sztuk ładunku, powinien posiadać dokument zawierający co najmniej:
- imię i nazwisko lub nazwę oraz adres siedziby działalności gospodarczej lub miejsca zamieszkania podatnika dokonującego wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz nabywcy tych towarów,
- adres, pod który są przewożone towary, w przypadku gdy jest inny niż adres siedziby działalności gospodarczej lub miejsca zamieszkania nabywcy,
- określenie towarów i ich ilości,
- potwierdzenie przyjęcia towarów przez nabywcę do miejsca znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium Polski,
- rodzaj oraz numer rejestracyjny środka transportu, którym są wywożone towary lub numer lotu – w przypadku gdy towary przewożone są środkami transportu lotniczego.
Przepisy unijne o dwóch grupach dowodów dokumentujących WDT
Na koniec warto wspomnieć o przepisach unijnych dotyczących dokumentowania WDT. W dniu 1 stycznia 2020 roku weszło w życie Rozporządzenie 2018/1912 nowelizujące Rozporządzenie 282/2011, które odnosi się do zasad dokumentowania wysyłek w ramach WDT, a tym samym możliwości zastosowania stawki 0%. Wprowadzone zostały dwie grupy dowodów potwierdzających przemieszczenie towarów. Podatnik polski może zgromadzić również dowody określone w tym Rozporządzeniu. Jeżeli jednak nie będzie dysponował takimi dowodami, nadal może skorzystać z przepisów polskiej ustawy o VAT i zgromadzić dowody, które zostały opisane w tym artykule.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat