REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obniżona stawka VAT 8% na wstęp do siłowni, stawka podstawowa 23% na usługi indywidualnego trenera

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Obniżona stawka VAT 8% na wstęp do siłowni, stawka podstawowa 23% na usługi indywidualnego trenera
Obniżona stawka VAT 8% na wstęp do siłowni, stawka podstawowa 23% na usługi indywidualnego trenera
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Stawka obniżona VAT w wysokości 8% może być zastosowana do pozostałych usług związanych z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu. Tak Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wyjaśnił zakres zastosowania poz. 186 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług (ustawy o VAT) w interpretacji indywidualnej z 12 grudnia 2014 r. (IBPP2/443-907/14/RSz).

Analizowany stan faktyczny dotyczył Spółki prowadzącej obiekt sportowy składający się z siłowni, sauny i pomieszczenia do fitness. Spółka świadczyła dwa rodzaje usług:

Autopromocja
  1. usługi polegające na zapewnieniu wstępu do obiektu sportowego, oraz
  2. usługi osobistych trenerów.

Usługi polegające na zapewnieniu wstępu do obiektu sportowego

Pierwsza grupa usług polegała na zapewnianiu możliwości wejścia na teren obiektu sportowego i korzystania ze znajdujących się tam urządzeń. Organ podatkowy uznał, że tak określone świadczenie jest usługą o której mowa w poz. 186 załącznika nr 3 do ustawy o VAT. W konsekwencji Spółka mogła zastosować do nich stawkę obniżoną 8%.

Do uznania, że dana usługa jest usługa wskazaną w poz. 186 załącznika nr 3 do ustawy o VAT potrzebne jest spełnienie 2 przesłanek:

  1. świadczenie musi być związane z rekreacją,
  2. usługę można zakwalifikować jako usługę w zakresie wstępu.

Usługi świadczone przez Spółkę prowadzącą obiekt sportowy są niewątpliwie związane z rekreacją. Pojęcie rekreacji, jak podkreślił organ podatkowy, obejmuje min. aktywny wypoczynek służący poprawie stanu zdrowia. Organ podatkowy, uznał także, że przedstawiona usługa Spółki może być uznana za usługę wstępu. Pojęcia usług wstępu nie należy bowiem ograniczać tylko i wyłącznie do prawa wejścia na teren obiektu.

Okoliczność, że klienci obiektu sportowego mogą korzystać ze znajdujących się tam urządzeń nie zmienia bowiem charakteru danej usług jako usługi wstępu. Wstęp może oznaczać także korzystanie z określonych urządzeń. Będzie tak jeżeli wykorzystanie tych urządzeń może być uznane za typowe użytkowanie danego obiektu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF

Usługi osobistych trenerów

Świadczone przez Spółę usługi osobistych trenerów nie mieszczą się, zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, w pojęciu usług wstępu o których mowa w poz. 186 załącznika nr 3 do ustawy o VAT. Tym samym powinny być opodatkowane stawką podstawową 23%.

Jak wynika z treści interpretacji, te usługi polegają na przeprowadzaniu  indywidualnych (z zasady) zajęć z trenerem. Zajęcia te są zwykle prowadzane w wydzielonym pomieszczeniu, lecz niekiedy także w ogólnie dostępnej części siłownik. Uczestnik zajęć będzie mógł jednak korzystać z tej części siłowni tylko w zakresie ćwiczeń zleconych przez trenera. Organ podkreślił, że tak przedstawiona usługa wykracza poza zakres związany z normalnym i typowym korzystaniem z obiektu sportowego. W tej usłudze płaci się, nie za wstęp na obiekt sportowy, ale za indywidualne zajęcia treningowe. Z powyższych względów nie jest to wstępu, która mieściłyby się w poz. 186 załącznika nr 3 do ustawy o VAT. Należy więc zastosować stawkę VAT w wysokości 23% (art. 41 ust. 1 w zw. z 146a pkt 1 ustawy o VAT).

100 pytań o samochód w firmie + CD

Podsumowanie

Przedstawione rozstrzygnięcie Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach wpisuje się w linię interpretacyjną wskazującą jak należy rozumieć pojęcie usług  związanych z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu, do których można zastosować obniżoną stawkę VAT. Warto bowiem  zauważyć, że Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach powielił w swoim rozstrzygnięciu wnioski, dotyczące rozumienia istoty usługi wstępu, przedstawione w Interpretacja ogólnej Ministra Finansów z 2.12.2014 r., nr PT1/033/32/354/LJU/14. Podobne wnioski można wysunąć także z wyroku NSA  z 30.1.2014 r., sygn. I FSK 311/13.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Michał Samborski, młodszy konsultant podatkowy w ECDDP Sp. o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA