reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Obniżona stawka VAT 8% na wstęp do siłowni, stawka podstawowa 23% na usługi indywidualnego trenera

Obniżona stawka VAT 8% na wstęp do siłowni, stawka podstawowa 23% na usługi indywidualnego trenera

Stawka obniżona VAT w wysokości 8% może być zastosowana do pozostałych usług związanych z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu. Tak Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wyjaśnił zakres zastosowania poz. 186 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług (ustawy o VAT) w interpretacji indywidualnej z 12 grudnia 2014 r. (IBPP2/443-907/14/RSz).

Analizowany stan faktyczny dotyczył Spółki prowadzącej obiekt sportowy składający się z siłowni, sauny i pomieszczenia do fitness. Spółka świadczyła dwa rodzaje usług:

  1. usługi polegające na zapewnieniu wstępu do obiektu sportowego, oraz
  2. usługi osobistych trenerów.

Usługi polegające na zapewnieniu wstępu do obiektu sportowego

Pierwsza grupa usług polegała na zapewnianiu możliwości wejścia na teren obiektu sportowego i korzystania ze znajdujących się tam urządzeń. Organ podatkowy uznał, że tak określone świadczenie jest usługą o której mowa w poz. 186 załącznika nr 3 do ustawy o VAT. W konsekwencji Spółka mogła zastosować do nich stawkę obniżoną 8%.

Do uznania, że dana usługa jest usługa wskazaną w poz. 186 załącznika nr 3 do ustawy o VAT potrzebne jest spełnienie 2 przesłanek:

  1. świadczenie musi być związane z rekreacją,
  2. usługę można zakwalifikować jako usługę w zakresie wstępu.

Usługi świadczone przez Spółkę prowadzącą obiekt sportowy są niewątpliwie związane z rekreacją. Pojęcie rekreacji, jak podkreślił organ podatkowy, obejmuje min. aktywny wypoczynek służący poprawie stanu zdrowia. Organ podatkowy, uznał także, że przedstawiona usługa Spółki może być uznana za usługę wstępu. Pojęcia usług wstępu nie należy bowiem ograniczać tylko i wyłącznie do prawa wejścia na teren obiektu.

Okoliczność, że klienci obiektu sportowego mogą korzystać ze znajdujących się tam urządzeń nie zmienia bowiem charakteru danej usług jako usługi wstępu. Wstęp może oznaczać także korzystanie z określonych urządzeń. Będzie tak jeżeli wykorzystanie tych urządzeń może być uznane za typowe użytkowanie danego obiektu.

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF

Usługi osobistych trenerów

Świadczone przez Spółę usługi osobistych trenerów nie mieszczą się, zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, w pojęciu usług wstępu o których mowa w poz. 186 załącznika nr 3 do ustawy o VAT. Tym samym powinny być opodatkowane stawką podstawową 23%.

Jak wynika z treści interpretacji, te usługi polegają na przeprowadzaniu  indywidualnych (z zasady) zajęć z trenerem. Zajęcia te są zwykle prowadzane w wydzielonym pomieszczeniu, lecz niekiedy także w ogólnie dostępnej części siłownik. Uczestnik zajęć będzie mógł jednak korzystać z tej części siłowni tylko w zakresie ćwiczeń zleconych przez trenera. Organ podkreślił, że tak przedstawiona usługa wykracza poza zakres związany z normalnym i typowym korzystaniem z obiektu sportowego. W tej usłudze płaci się, nie za wstęp na obiekt sportowy, ale za indywidualne zajęcia treningowe. Z powyższych względów nie jest to wstępu, która mieściłyby się w poz. 186 załącznika nr 3 do ustawy o VAT. Należy więc zastosować stawkę VAT w wysokości 23% (art. 41 ust. 1 w zw. z 146a pkt 1 ustawy o VAT).

100 pytań o samochód w firmie + CD

Podsumowanie

Przedstawione rozstrzygnięcie Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach wpisuje się w linię interpretacyjną wskazującą jak należy rozumieć pojęcie usług  związanych z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu, do których można zastosować obniżoną stawkę VAT. Warto bowiem  zauważyć, że Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach powielił w swoim rozstrzygnięciu wnioski, dotyczące rozumienia istoty usługi wstępu, przedstawione w Interpretacja ogólnej Ministra Finansów z 2.12.2014 r., nr PT1/033/32/354/LJU/14. Podobne wnioski można wysunąć także z wyroku NSA  z 30.1.2014 r., sygn. I FSK 311/13.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Michał Samborski, młodszy konsultant podatkowy w ECDDP Sp. o.o.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Grupa ECDP

Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce

Zdjęcia

Obniżona stawka VAT 8% na wstęp do siłowni, stawka podstawowa 23% na usługi indywidualnego trenera
Obniżona stawka VAT 8% na wstęp do siłowni, stawka podstawowa 23% na usługi indywidualnego trenera

Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN + program698.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Moduł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama