| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Jak rozliczyć fakturę z tytułu WNT otrzymaną z opóźnieniem

Jak rozliczyć fakturę z tytułu WNT otrzymaną z opóźnieniem

Otrzymałam fakturę zagraniczną z Niemiec na zakup towaru wystawioną 31 maja 2018 r. Jak ją teraz rozliczyć? Czy mogę rozliczyć podatek należny i naliczony w maju? Towar został przywieziony do Polski 15 maja. Czy w takim przypadku składam informację VAT-UE? Jestem podatnikiem VAT UE.

Kiedy należy złożyć informacje podsumowujące

Informacje podsumowujące składamy wyłącznie za okresy miesięczne za pomocą  środków komunikacji elektronicznej do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu , w którym powstał obowiązek podatkowy. W analizowanym przypadku obowiązek podatkowy powstał w maju 2018 r., czyli WNT należy rozliczyć w informacji za ten okres. Gdy została złożona informacja podsumowująca za maj, to aby wykazać zaległą transakcję, należy posłużyć się deklaracją VAT-UEK. Jeśli deklaracja nie została złożona za ten okres, gdyż nie dokonaliście innej transakcji, która podlega wykazaniu w informacji podsumowującej, należy posłużyć się formularzem VAT-UE. Wraz z deklaracją warto złożyć czynny żal, aby uniknąć kary za złożenie informacji podsumowującej po terminie (art. 80a § 2 Kodeksu karnego skarbowego).

Podstawa prawna:

Tomasz Burchard, doradca podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »