Nietransakcyjne przemieszczanie towarów a informacja podsumowująca
REKLAMA
REKLAMA
Sytuacja taka skutkuje tym, że przywóz na terytorium kraju towaru, który zaimportowaliśmy spoza UE i ocliliśmy w innym kraju UE (np. w Niemczech), nie jest traktowany jako import, ale jako nabycie wewnątrzwspólnotowe takich towarów.
REKLAMA
Skoro jest to nabycie wewnątrzwspólnotowe, to co do zasady powinno być one uwzględnione w kwartalnej informacji podsumowującej VAT-UE. Wynika to z faktu, iż poprzez dokonanie importu na terenie Niemiec (lub innego państwa członkowskiego UE), stajemy się tam podatnikiem podatku od wartości dodanej w tym państwie.
Jeżeli zatem dokonujemy dalszego przewozu zaimportowanego przez nas towaru do Polski, to mamy w takim przypadku do czynienia z nietransakcyjnym przemieszczeniem towarów, w którym dostawcą i odbiorcą jest ten sam podmiot.
Nowe wzory informacji podsumowujących
Problem w wypełnianiu kwartalnej informacji podsumowującej pojawia się w sytuacji, gdy odprawy celnej na terenie innego państwa członkowskiego dokona w naszym imieniu upoważniona agencja celna.
Jak wynika z wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi indywidualnej interpretacji prawa podatkowego nr IPTPP2/443-134/11-2/IR z dnia 3 sierpnia 2011 r., jeżeli ta zagraniczna agencja celna nie jest zidentyfikowana w kraju importu dla celów podatku od towarów i usług (nie posiada numeru VAT-UE), to takich transakcji nie wykazuje się w składanej do urzędu skarbowego informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach VAT-UE.
Jak rozliczyć transakcję gdy zagraniczny nabywca nie jest podatnikiem VAT-UE?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat