| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Nietransakcyjne przemieszczanie towarów a informacja podsumowująca

Nietransakcyjne przemieszczanie towarów a informacja podsumowująca

W związku z istnieniem unii celnej, możliwym jest clenie towarów importowanych spoza Unii Europejskiej w dowolnym kraju UE, nie tylko w kraju w którym towary te będą później użyte lub odsprzedane przez ich faktycznego importera.

Sytuacja taka skutkuje tym, że przywóz na terytorium kraju towaru, który zaimportowaliśmy spoza UE i ocliliśmy w innym kraju UE (np. w Niemczech), nie jest traktowany jako import, ale jako nabycie wewnątrzwspólnotowe takich towarów.

Skoro jest to nabycie wewnątrzwspólnotowe, to co do zasady powinno być one uwzględnione w kwartalnej informacji podsumowującej VAT-UE. Wynika to z faktu, iż poprzez dokonanie importu na terenie Niemiec (lub innego państwa członkowskiego UE), stajemy się tam podatnikiem podatku od wartości dodanej w tym państwie.

Jeżeli zatem dokonujemy dalszego przewozu zaimportowanego przez nas towaru do Polski, to mamy w takim przypadku do czynienia z nietransakcyjnym przemieszczeniem towarów, w którym dostawcą i odbiorcą jest ten sam podmiot.

Nowe wzory informacji podsumowujących

Problem w wypełnianiu kwartalnej informacji podsumowującej pojawia się w sytuacji, gdy odprawy celnej na terenie innego państwa członkowskiego dokona w naszym imieniu upoważniona agencja celna.

Jak wynika z wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi indywidualnej interpretacji prawa podatkowego nr IPTPP2/443-134/11-2/IR z dnia 3 sierpnia 2011 r., jeżeli ta zagraniczna agencja celna nie jest zidentyfikowana w kraju importu dla celów podatku od towarów i usług (nie posiada numeru VAT-UE), to takich transakcji nie wykazuje się w składanej do urzędu skarbowego informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach VAT-UE.

Jak rozliczyć transakcję gdy zagraniczny nabywca nie jest podatnikiem VAT-UE?

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK