REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pakiet VAT e-commerce, czyli podwyżki w e-handlu

Pakiet VAT e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Pakiet VAT e-commerce od 1 lipca 2021 r.

REKLAMA

REKLAMA

Pakiet VAT e-commerce. Nowelizacja ustawy o VAT wprowadza tzw. unijny pakiet e-commerce. Zmiana ma wejść we wszystkich krajach Unii. Celem jest wyrównanie szans firm z UE w konkurowaniu w obszarze handlu elektronicznego z podmiotami z krajów trzecich.

Sejm uchwalił nowelizację przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, wprowadzającą nowe zasady opodatkowania transgranicznej sprzedaży towarów oraz niektórych usług na rzecz konsumentów lub innych podmiotów, które nie mają obowiązku rozliczenia w formie nabycia wewnątrzwspólnotowego.

Autopromocja

Pakiet VAT e-commerce od 1 lipca 2021 r.

Planowany termin wejścia w życie nowych przepisów to 1 lipca 2021 r. Opóźnienie w tym względzie nie jest jednak możliwe – zmiany w ramach opodatkowania e-commerce wchodzą bowiem w życie jednocześnie we wszystkich krajach UE, na podstawie zmian w Dyrektywie VAT oraz przepisów wykonawczych do Dyrektywy. Konieczna jest więc synchronizacja zmian w lokalnych przepisach każdego z państw członkowskich.

- Negatywnie oceniam fakt, że wciąż brakuje przepisów wprowadzających te zmiany, a podatnicy nie mogą się w pełni do nich przygotować - mówi w rozmowie z MarketNews24 Wojciech Kotowski, doradca podatkowy, Kancelaria Ożóg Tomczykowski.

Zmiany VAT e-commerce

Najważniejsze zmiany wprowadzane w ramach nowelizacji ustawy o VAT dotyczą sprzedaży, która dotychczas była definiowana jako wysyłkowa i obejmują:

- Usunięcie pojęcia sprzedaży wysyłkowej i wprowadzenie pojęcia Wewnątrzwspólnotowej Sprzedaży Towarów na Odległość (WSTO) dla sprzedaży transgranicznej w UE towaru na rzecz m.in. konsumenta;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Objęcie definicją WSTO sytuacji, w której sprzedawca również pośrednio uczestniczy w transporcie lub wysyłce towaru do odbiorcy;

- Wprowadzenie limitu 10 000 EUR dla sprzedaży towarów w ramach WSTO oraz niektórych usług na rzecz odbiorców w całej Unii Europejskiej – w miejsce limitów dla poszczególnych krajów, właściwych dla sprzedaży wysyłkowej. Przekroczenie tego limitu oznacza obowiązek rozliczenia transakcji w kraju odbiorcy;

- Wprowadzenie pojęcia Sprzedaży na Odległość Towarów Importowanych (SOTI) – sprzedaży o charakterze analogicznym do WSTO, lecz której cechą szczególną jest wysyłka towaru z kraju trzeciego (np. z Chin);

- Nowe zasady sprzedaży z użyciem interfejsu elektronicznego (np. portal lub platforma handlowa), przyjmujące fikcję prawną nabycia towaru przez operatora platformy i dokonania przez niego sprzedaży na rzecz konsumenta;

- Nowe zasady stosowania uproszczeń w przypadku obowiązku rozliczenia transakcji opodatkowanych w miejscu zakończenia wysyłki (One Stop Shop – procedura unijna oraz procedura nieunijna).

Limit sprzedaży wysyłkowej

- Najważniejsza zmiana przy sprzedaży wysyłkowej pomiędzy dwoma krajami jest więc taka, że o ile dotychczas sprzedawca nie przekraczał limitu 100 tys. euro (taki obowiązywał sprzedawcę z Polski, wysyłającego towar np. do Niemiec), wówczas transakcja była opodatkowana tylko w kraju wysyłki – wyjaśnia W.Kotowski z Kancelarii Ożóg Tomczykowski. – Teraz będzie obowiązywał już tylko jeden limit dla całej Unii Europejskiej, będzie wynosił 10 tys. euro i po jego przekroczeniu trzeba będzie rozliczać VAT w kraju odbiorcy przesyłki e-commerce, a w takim kraju trzeba będzie zarejestrować się w celu  rozliczenia podatku należnego ze sprzedaży

Podatnicy mogą jednak wybrać procedurę uproszczoną (one-stop-shop). Rejestracja w Polsce dla celów one stop shop będzie oznaczała konieczność wykazania w Polsce całej sprzedaży wysyłkowej do wszystkich krajów UE, i rozliczenia należnego podatku w jednym, polskim urzędzie skarbowym.

- Jednak wybór takiej opcji nie zwalnia podatnika z weryfikacji tego, jakie skutki podatkowe jego sprzedaż będzie wywierała w kraju konsumenta – przestrzega W.Kotowski.

Nowelizacja przepisów o VAT przewiduje ograniczony zakres stosowania przepisów przejściowych, co oznacza, że już od 1 lipca 2021 r. może ulec zmianie sytuacja prawna wielu podatników, których nie obejmował dotychczas obowiązek rozliczania sprzedaży w miejscu zakończenia wysyłki. Wiele firm musi zweryfikować szczegółowo zakres obowiązków wynikających z nowelizowanych przepisów, mimo, że proces legislacyjny nie uległ jeszcze zakończeniu.

Autopromocja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA