REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pakiet VAT e-commerce od 1 lipca 2021 r.

Robert Nogacki
radca prawny
Kancelaria Prawna Skarbiec
Kancelaria Prawna Skarbiec świadczy doradztwo prawne z zakresu prawa podatkowego, gospodarczego, cywilnego i karnego.
Pakiet VAT e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Pakiet VAT e-commerce od 1 lipca 2021 r.

REKLAMA

REKLAMA

Pakiet VAT e-commerce ma wejść w życiu już od 1 lipca 2021 r. Pojawią się m.in. zmiany w zakresie rozliczania sprzedaży wysyłkowej. Na co powinni przygotować się podatnicy? Jakie nowe przepisy zawiera pakiet VAT e-commerce?

Pakiet VAT e-commerce

Sektor handlu elektronicznego oraz importu tzw. małych przesyłek będą dotknięte zmianami w opodatkowaniu VAT, i to już od 1 lipca 2021 r. Projekt zmian w przepisach jest częścią tzw. pakietu e-commerce wprowadzanego do polskich przepisów w związku ze zmianami w dyrektywach na szczeblu unijnym. Nowe regulacje znacząco zmienią sposób rozliczenia transakcji towarowych dokonywanych na rzecz konsumentów z innych krajów Unii Europejskiej oraz pośrednictwa przy imporcie towarów. Warto także zwrócić uwagę, że jest to kolejny duży pakiet zmian w ustawie o VAT w ostatnim czasie, co znacząco wpływa na działalność gospodarczą niektórych podatników. Sam projekt ma 47 stron, a uzasadnienie liczy 156 stron.

Autopromocja

W dniu 18 czerwca br. Senat w głosowaniu opowiedział się za opóźnieniem wejścia w życie pakietu VAT e-commerce o trzy miesiące. Według jednej z przyjętych przez senatorów poprawek nowelizacja ustawy o VAT wejdzie w życie 1 września 2021 r. a nie 1 lipca 2021 r., jak chciał rząd.

Zmiany w zakresie rozliczania sprzedaży wysyłkowej

W chwili obecnej każde państwo w przypadku sprzedaży wysyłkowej ma określony próg, po przekroczeniu którego sprzedawca miał obowiązek rejestracji na potrzeby VAT oraz rozliczenia podatku w kraju nabywcy (konsumpcji). Przepisy te mają na celu uproszczenie w zakresie dokonywania transakcji niegenerujących dużych obrotów, poprzez zniesienie obowiązku rejestracji, składania deklaracji i rozliczenia VAT w innym kraju.

Nowelizacja przepisów zmienia nazwę transakcji ze „sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju” na „wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość”.

Zmiana przepisów przewiduje wprowadzenie jednego ujednoliconego w ramach Unii Europejskiej progu w wysokości 10 000 euro. Przedsiębiorcy będą mogli albo zarejestrować się w kraju konsumpcji, albo rozliczyć transakcję poprzez procedurę OSS. Zmniejszony próg ma obejmować sprzedaż towarów, jak również usług telekomunikacyjnych, nadawczych i świadczonych drogą elektroniczną na rzecz konsumentów. Dodatkowo, aby opodatkować transakcję w Polsce, będzie konieczne nie tylko nieprzekroczenie tego progu w danym roku, ale także w roku poprzednim. Biorąc pod uwagę brak przepisów przejściowych, odraczających skutki tej zmiany w czasie, może się okazać, że przedsiębiorcy przekroczyli wartość nowego progu w zeszłym roku albo do 1 lipca 2021 r. i w efekcie nie będą mogli opodatkować transakcji w Polsce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na plus należy z kolei ocenić wprowadzenie możliwości rozliczenia wewnątrzwspólnotowej sprzedaży na odległość na dwa sposoby, tj. tradycyjnie poprzez rejestrację w państwie konsumpcji oraz poprzez nową procedurę unijną OSS (ang. One-Stop-Shop), w ramach której podatnik będzie składał w polskim urzędzie skarbowym kwartalną deklarację, gdzie wykaże wszystkie dokonane dostawy do konsumentów z państw Unii Europejskiej oraz będzie mógł zapłacić podatek w złotych do polskiego urzędu. Powyższa procedura stanowi rozszerzenie funkcjonującej już procedury MOSS (ang. Mini-One-Stop-Shop) o transakcje towarowe.

Zniesienie zwolnienia dla importu małych przesyłek

Nowe przepisy przewidują zniesienie w całej Unii Europejskiej zwolnienia przewidzianego dla importu tzw. „małych przesyłek”, tj. towarów o wartości do 22 euro. Zniesienie tego zwolnienia ma na celu likwidację uproszczenia przyjętego w 1983 r., które dawało nieuzasadnioną przewagę konkurencyjną państwom z krajów trzecich. Zgodnie z przygotowywanymi przepisami do tego typu transakcji zastosowanie znajdą zasady ogólne opisane poniżej.

Importowy OSS

Nowe regulacje przewidują wprowadzenie instytucji IOSS, czyli importowego OSS. Dla przesyłek nieprzekraczających kwoty 150 euro będzie wprowadzone zwolnienie z VAT, pod warunkiem zadeklarowania i rozliczenia VAT w IOSS. Jeżeli IOSS nie zostanie zastosowany, dostępny będzie drugi mechanizm, tj. pobór VAT importowego dla osoby, dla której przeznaczone są towary przez osobę dokonującą zgłoszenia celnego (np. operatora pocztowego, agencję celną, firmę kurierską). Oczywiście wskazane powyżej dwa uproszczenia nie przekreślają możliwości tradycyjnego rozliczenia podatku w związku z importem towarów.

Powyższe zmiany oznaczają, że drobne zakupy towarów na portalach z państw trzecich, głównie chińskich, od 1 lipca 2021 r. będą opodatkowane VAT. Ponadto projekt ustawy wprowadza definicję sprzedaży na odległość towarów importowanych.

Zobacz: Są projekty rozporządzeń do pakietu e-commerce

Zapłata VAT przez platformy handlowe

Od 1 lipca 2021 r. pośrednicy w handlu międzynarodowym z państwami trzecimi muszą liczyć się z nowymi obowiązkami. Zgodnie z projektowanymi zmianami w przypadku platform handlowych, portali oraz podobnych środków, które ułatwiają za sprawą interfejsu elektronicznego sprzedaż na odległość towarów importowanych w przesyłkach o wartości przekraczającej 150 euro, uznawać się będzie, że podatnik sam te towary otrzymał i dokonał ich dostawy. Powyższy obowiązek dotyczyć będzie także sprzedaży prowadzonej w portalach społecznościowych, aukcyjnych etc., co znacząco zwiększy ich obciążenie administracyjne, poprzez konieczność prowadzenia elektronicznych ewidencji zawieranych transakcji i rozliczenia podatku, jednocześnie zmniejszając ich konkurencyjność.

Autor: radca prawny Robert Nogacki
Kancelaria Prawna Skarbiec

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Składka zdrowotna przedsiębiorców - czy wróci ryczałt? Czy jeszcze w 2024 roku nastąpią zmiany?

    O przywrócenie ryczałtowej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców (wg zasad sprzed Polskiego Ładu) apelują zarówno sami przedsiębiorcy, ich stowarzyszenia, a także Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rzecznik MŚP proponuje, by koszty związane z przywróceniem poprzednich zasad rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców częściowo pokryć przez ograniczenie beneficjentów tzw. wakacji od ZUS.

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej?

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej, ustalanego na potrzeby skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej?

    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    REKLAMA