REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ECOFIN o reformie stawek VAT i unii bankowej

ECOFIN o reformie stawek VAT i unii bankowej
ECOFIN o reformie stawek VAT i unii bankowej

REKLAMA

REKLAMA

Reforma stawek VAT w UE. Reforma stawek podatku VAT, unia bankowa i usługi finansowe – to tematy posiedzenia Rady ECOFIN, które odbyło się 18 czerwca 2021 r. Dyskutowane przez Radę rozwiązania na tym etapie uwzględniają większość głównych priorytetów negocjacyjnych Polski w zakresie stosowania obniżonych stawek VAT. Polska liczy na ich przyjęcie w trakcie Prezydencji Słowenii w Radzie UE. Było to ostatnie planowane posiedzenie ECOFIN za Prezydencji Portugalii.

Reforma stawek VAT w UE

Na Radzie ECOFIN omówiono stan prac i dalsze wytyczne dotyczące reformy stawek VAT. Te propozycje przewidują m.in. przyznanie państwom członkowskim większej elastyczności i równości w stosowaniu obniżonych stawek VAT.

Autopromocja

- To ważna kwestia dla Polski. Dyskusja pokazała, że kompromis w zakresie reformy stawek VAT jest wkrótce możliwy do osiągnięcia. Polska popiera jak najszybsze jego przyjęcie. Jest on korzystny dla Polski, ponieważ uwzględnia na tym etapie większość naszych głównych priorytetów negocjacyjnych, w tym uzyskanie możliwości stosowania obniżonych stawek VAT, nie niższych niż 5%, do odzieży i obuwia dziecięcego oraz dzieł sztuki, a także 0% stawki do książek i pasażerskiego transportu kolejowego, o co Polska zabiegała od lat – komentuje minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Rada omówiła również kierunki dalszych prac w zakresie zwolnienia z VAT w imporcie i niektórych dostawach w odniesieniu do środków unijnych przyjmowanych w interesie publicznym.

Unia bankowa

W trakcie ECOFIN został przedstawiony stan wdrażania projektów legislacyjnych w obszarze usług finansowych. Podsumowano także postępy poczynione w zakresie wzmacniania unii bankowej w pierwszym półroczu 2021 r.

Kwestie gospodarcze

Rada zapoznała się ze stanem prac nad wdrożeniem Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (Recovery and Resilience Facility, RRF). Przyjęła również rekomendację w sprawie ograniczenia nadmiernego deficytu w Rumunii, a także opinie ws. programów stabilności i konwergencji dla 27 państw członkowskich, zawierające rekomendacje fiskalne na 2022 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatwierdzone zostały konkluzje dot. wyzwań związanych ze stabilnością finansów publicznych wynikających ze starzenia się społeczeństwa.

ECOFIN przekazał wytyczne do przygotowania stanowiska UE na spotkanie G20 na szczeblu ministrów finansów i prezesów banków centralnych, które odbędzie się w dniach 9-10 lipca 2021 r.

Komisja Europejska przedstawiła informację dot. realizowanego przeglądu dyrektywy Wypłacalność II (Solvency II).

Ponadto, w trakcie spotkania Eurogrupy w formacie rozszerzonym, omówiono stan prac nad ukończeniem unii bankowej oraz przygotowania do Szczytu Euro, który odbędzie się 25 czerwca 2021 r.

Polska opowiada się za uelastycznieniem stawek VAT w Unii Europejskiej

Polska opowiada się za wprowadzeniem nowych regulacji, które uelastyczniłyby stawki VAT stosowane w Unii Europejskiej. Obecnie z obniżonych i zerowych stawek na niektóre produkty mogą korzystać w większości kraje "starej" UE. Polska chce, by wszystkie kraje miały taką możliwość.

Ten temat pojawił się podczas posiedzenia Rady UE do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) w Luksemburgu. Podstawą do dyskusji był projekt kompromisu w sprawie nowych regulacji autorstwa prezydencji portugalskiej w Radzie UE, który zdaniem Polski jest wyważony.

Obecnie kilka państw członkowskich "starej" UE ma przywilej kształtowania swojej polityki w zakresie stawek VAT w szerszym zakresie niż inne kraje UE.

Jak dowiedziała się PAP, władze polskie argumentują, że trudno wytłumaczyć obywatelom, dlaczego w Polsce nie można stosować obniżonej stawki na odzież dziecięcą czy zerowej stawki na książki i kolejowy transport pasażerski, podczas gdy niektóre inne państwa członkowskie mają takie prawo.

Dlatego rząd w Warszawie uważa, że obecny system stawek VAT jest przestarzały i należy go zaktualizować, aby stworzyć równe warunki działania i zapewnić państwom członkowskim równą elastyczność w stosowaniu obniżonych stawek VAT.

„Równy dostęp do obniżonych stawek VAT umożliwiłby Polsce np. stosowanie obniżonych stawek VAT na produkty dziecięce, w szczególności odzież i obuwie dziecięce. Polski rząd podkreślał, że od wielu lat opowiadał się za takim rozwiązaniem, ale regulacje unijne to uniemożliwiają” – powiedział PAP Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

Jak dowiedziała się PAP, Polska przekonywała w Luksemburgu, że szybkie porozumienie polityczne w sprawie uelastycznienia stawek VAT dałoby pozytywny sygnał obywatelom i przedsiębiorstwom UE oraz pomogłoby im wyjść z kryzysu wywołanego pandemią Covid-19. Sprzyjałoby również inwestycjom ekologicznym i proekologicznym, ułatwiając bardziej ukierunkowane stosowanie stawek VAT.

Propozycja prezydencji portugalskiej zakłada możliwość stosowania stawek zerowych VAT i obniżonych dla wszystkich 27 państw członkowskich, co umożliwiłoby wszystkim państwom członkowskim wspieranie sektorów ważnych społecznie, takich jak zdrowie, transport pasażerski i rynek książek.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)
luo/ akl/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA