Korekta "in minus" wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) - termin
REKLAMA
REKLAMA
Ważne!
Korektę zmniejszającą dotyczącą wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów podatnik powinien uwzględnić w ramach pliku JPK_V7M za październik 2021 r. Powinien tak uczynić zarówno w zakresie podatku należnego, jak i w zakresie podatku naliczonego. Szczegóły poniżej.
REKLAMA
Korekta "in minus" dotycząca WNT - problemy z terminem
Do 30 września 2021 r. przepisy nie wskazywały wprost okresu rozliczeniowego, w którym należy uwzględniać korekty "in minus" dotyczące wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, importu usług oraz dostawy towarów, dla której podatnikiem na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT jest nabywca.
Najczęściej podatnicy uwzględniali taką korektę w zależności od jej przyczyny. Przy czym w odniesieniu do przyczyn zaistniałych po dokonaniu transakcji korekty "in minus" były przez podatników z reguły dokonywane w okresach, w których otrzymali oni dokumenty korygujące.
Kiedy dokonujemy korekty "in minus" z tytułu WNT od 1 października 2021 r.
Z dniem 1 października 2021 r. dodane zostały przepisy regulujące tę kwestię wprost. Z dodanych art. 29a ust. 15a oraz art. 30a ust. 1a ustawy o VAT wynika obecnie, że w przypadku m.in. wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, gdy podstawa opodatkowania uległa obniżeniu, korekty tej podstawy dokonuje się w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym zaistniała przyczyna obniżenia podstawy opodatkowania. W konsekwencji - jak czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy wprowadzającej pakiet SLIM VAT 2:
REKLAMA
(…) jeżeli korekta spowodowana jest przyczynami powstałymi już na etapie zawarcia danej transakcji (np. błędnie określona cena, ilość), to powinna ona zostać rozliczona w deklaracji podatkowej za okres, w którym rozliczona została pierwotna transakcja (korekta wsteczna). W sytuacji gdy korekta jest spowodowana przyczynami zaistniałymi po dokonaniu transakcji (przykładowo zaistniały nowe okoliczności transakcji, takie jak udzielenie dodatkowego rabatu czy skonta itp.), korekta powinna być dokonana "na bieżąco", w deklaracji podatkowej za miesiąc, w którym zaistniała przyczyna obniżenia podstawy opodatkowania. Taki przypadek będzie miał miejsce, gdy przyczyna korekty powstała później i nie była możliwa do przewidzenia w momencie rozliczenia pierwotnej transakcji.
Nie ma zatem powodu, aby zaistnienie przyczyny korekty utożsamiać z otrzymaniem dokumentu korygującego. W związku z tym obecnie korekty "in minus" dotyczące omawianych transakcji często należy rozpoznawać w innych okresach rozliczeniowych niż okresy rozliczeniowe otrzymania dokumentu korygującego.
W przedstawionej w pytaniu sytuacji przyczyną korekty był zwrot towarów. Przyczyna korekty wystąpiła w październiku 2021 r., ponieważ wtedy doszło do częściowego zwrotu towarów. Zatem korektę zmniejszającą dotyczącą wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów podatnik powinien uwzględnić w ramach pliku JPK_V7M za październik 2021 r.
W którym momencie dokonać korekty odliczonego podatku naliczonego
Kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów (jak również z tytułu importu usług oraz dostaw towarów, dla których podatnikiem jest nabywca) stanowią jednocześnie kwoty podatku naliczonego (art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy o VAT). Kwoty te mogą być przez podatników odliczane.
Otóż z dniem 1 października 2021 r. dodany również został art. 86 ust. 19c ustawy o VAT, z którego wynika, że w omawianych przypadkach nabywca towaru lub usługi jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym dokonał korekty podstawy opodatkowania. A zatem w przedstawionej sytuacji korektę zmniejszającą dotyczącą wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów podatnik powinien uwzględnić w ramach pliku JPK_V7M za październik 2021 r. zarówno w zakresie podatku należnego, jak i w zakresie podatku naliczonego.
Podstawa prawna:
-
art. 29a ust. 15a, art. 30a ust. 1a oraz art. 86 ust. 19c ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 685; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1626
Tomasz Krywan, doradca podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat