| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Obowiązek wyliczenia kwoty VAT w zgłoszeniu celnym

Obowiązek wyliczenia kwoty VAT w zgłoszeniu celnym

Podatnik jest obowiązany w terminie 10 dni, licząc od dnia jego powiadomienia przez organ celny o wysokości należności podatkowych, do wpłacenia kwoty obliczonego VAT-u. W zakresie trybu i terminów powiadomienia o kwocie należności podatkowych stosuje się odpowiednio przepisy prawa celnego dotyczące powiadamiania dłużnika o kwocie należności wynikających z długu celnego.

Przepis art. 221 Wspólnotowego Kodeksu Celnego stanowi , iż powiadomienie to dokonywane jest niezwłocznie po zaksięgowaniu kwot należności z tytułu długu celnego, zgodnie z odpowiednią procedurą. Szczegółowe zasady księgowania tych należności, określone są w art. 217–220 Wspólnotowego Kodeksu Celnego.
Powiadomienie dłużnika o kwocie należności celnych nie może nastąpić po upływie trzech lat, licząc od dnia powstania długu celnego.

Bieg tego terminu zostaje jednak zawieszony z chwilą złożenia odwołania w rozumieniu art. 243 Wspólnotowego Kodeksu Celnego na czas trwania procedury odwoławczej.

Jeżeli dług celny powstał na skutek czynu podlegającego, w chwili popełnienia, wszczęciu postępowania karnego, dłużnika można powiadomić o kwocie długu celnego na warunkach przewidzianych w obowiązujących przepisach, również po upływie wspomnianego trzyletniego terminu. Upływ terminów do powiadomienia dłużnika o wysokości należności celnych nie stoi na przeszkodzie ustaleniu kwoty należności podatkowych z tytułu importu towarów.

Powiadomienie dłużnika o wysokości długu celnego nie może nastąpić z uwagi na przedawnienie, a istnieje podstawa do obliczenia lub zweryfikowania należności podatkowych, naczelnik urzędu celnego może określić elementy kalkulacyjne według zasad określonych w przepisach celnych na potrzeby prawidłowego określenia należnego podatku z tytułu importu towarów.

Kwota należności, o której zarejestrowaniu dłużnik został powiadomiony zgodnie z przepisami prawa celnego, powinna zostać przez niego uiszczona w następujących terminach:
1) jeżeli dłużnik nie korzysta z żadnego z ułatwień płatniczych przewidzianych w prawie celnym, płatność powinna zostać dokonana nie później niż w terminie 10 dni, licząc od dnia powiadomienia dłużnika o wysokości należności,
2) jeżeli dłużnik korzysta z takich ułatwień płatniczych płatność powinna zostać dokonana przed upływem terminu lub terminów ustalonych w ramach tych ułatwień.

W stosunku do nich obowiązuje 10-dniowy termin zapłaty, liczony od dnia powiadomienia dłużnika o wysokości tych należności.
Wpłata kwoty należności powinna, co do zasady zostać dokonana w gotówce lub w każdy inny sposób mający takie same skutki płatnicze, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Może ona zostać również dokonana przez zaliczenie nadpłat powstałych z tytułu wcześniej dokonanych wpłat należności.

Podstawa prawna: art. 33 ust 1 ustawy o VAT (Dz.U z 2004 Nr 54 poz 535 ze zm.)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK