| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Transakcje z podmiotem zagranicznym a obowiązek podatkowy

Transakcje z podmiotem zagranicznym a obowiązek podatkowy


Czy dokonanie przedpłaty na rzecz kontrahenta z Czech na towar pochodzący ze Stanów Zjednoczonych, który na terytorium Czech znajduje się na składzie celnym wywołuje obowiązek podatkowy?

NIE. W sprawie opisanej przez podatnika będzie miał zastosowanie art. 36 ust. 1 ustawy o VAT, jak słusznie twierdzi jednostka, pod warunkiem, że towary zostaną objęte na terytorium innego państwa członkowskiego - Czech procedurą składu celnego i towary te przestaną podlegać tym procedurom na terytorium Polski.

W przypadku gdy towary zostaną objęte, na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, procedurą składu celnego, tranzytu, odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przywozowych, uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń i towary te przestaną podlegać tym procedurom na terytorium kraju, uważa się, iż import tych towarów będzie dokonany na terytorium kraju.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Tego rodzaju dostawę uważa się za import towarów. W takim przypadku obowiązek podatkowy powstanie zgodnie z art. 19 ust. 7 ustawy z chwilą powstania długu celnego. Jedynie w sytuacji, gdy od towarów objętych procedurą składu celnego pobierane będą opłaty wyrównawcze lub opłaty o podobnym charakterze, a nie powstanie jednocześnie dług celny, to obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów powstanie z chwilą wymagalności tych opłat - art. 19 ust. 9 ustawy. Jednocześnie wskazać należy, iż dokonanie przedpłaty na poczet importowanych towarów nie wywołuje obowiązku podatkowego.

Podstawa prawna: ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK