Transakcje z podmiotem zagranicznym a obowiązek podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
NIE. W sprawie opisanej przez podatnika będzie miał zastosowanie art. 36 ust. 1 ustawy o VAT, jak słusznie twierdzi jednostka, pod warunkiem, że towary zostaną objęte na terytorium innego państwa członkowskiego - Czech procedurą składu celnego i towary te przestaną podlegać tym procedurom na terytorium Polski.
REKLAMA
W przypadku gdy towary zostaną objęte, na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, procedurą składu celnego, tranzytu, odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przywozowych, uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń i towary te przestaną podlegać tym procedurom na terytorium kraju, uważa się, iż import tych towarów będzie dokonany na terytorium kraju.
Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT
Tego rodzaju dostawę uważa się za import towarów. W takim przypadku obowiązek podatkowy powstanie zgodnie z art. 19 ust. 7 ustawy z chwilą powstania długu celnego. Jedynie w sytuacji, gdy od towarów objętych procedurą składu celnego pobierane będą opłaty wyrównawcze lub opłaty o podobnym charakterze, a nie powstanie jednocześnie dług celny, to obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów powstanie z chwilą wymagalności tych opłat - art. 19 ust. 9 ustawy. Jednocześnie wskazać należy, iż dokonanie przedpłaty na poczet importowanych towarów nie wywołuje obowiązku podatkowego.
Podstawa prawna: ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat