Podatnika może określać tylko ustawa
REKLAMA
REKLAMA
Wyrok dotyczył przepisów: §18 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie podatku akcyzowego z dnia 16 grudnia 1998 r., § 18 ust. l pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie podatku akcyzowego z dnia 15 grudnia 1999 r., §19 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie podatku akcyzowego z dnia 22 grudnia 2000 r..
REKLAMA
Przepisy te rozszerzały obowiązki wynikające z ustawy na niewskazaną w ustawie kategorię podatników a mianowicie na:
- osoby fizyczne,
- jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz
- osoby prawne,
sprzedające samochód osobowy przed jego pierwszą rejestracją dokonywaną na terytorium Polski.
Przepisy zaskarżone w sprawie utraciły już moc obowiązującą. Trybunał stwierdził jednak, że zachodzi konieczność wydania orzeczenia z uwagi na ochronę konstytucyjnych wolności i praw skarżącego.
Trybunał Konstytucyjny podkreślił, że orzekając o niezgodności zaskarżonych przepisów z konstytucją nie przesądza w ten sposób, że skarżące przedsiębiorstwo doznało rzeczywistego uszczerbku majątkowego w wyniku obciążenia obowiązkiem podatkowym z naruszeniem konstytucji.
Stosownie do art. 190 ust. 4 konstytucji, o skutkach wyroku będą rozstrzygać właściwe organy, trybie i na zasadach w określonych w przepisach właściwych dla danego postępowania.
W praktyce wyrok ten może posłużyć podatnikom do ubiegania się o zwrot nienależnie zapłaconej akcyzy, o ile już wcześniej próbowali przed organami podatkowymi tego dokonać.
Teraz mogą wystąpić o to do sądu administracyjnego.
Paweł Huczko
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat