reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Transport towaru z Polski na Ukrainę na zlecenie polskiej firmy – rozliczenie VAT

Transport towaru z Polski na Ukrainę na zlecenie polskiej firmy – rozliczenie VAT

Usługa transportu towarów z Polski na Ukrainę wykonywana przez polską firmę na rzecz innej polskiej firmy nie będzie stanowiła eksportu usług. Będzie to czynność podlegająca opodatkowaniu VAT. Z uwagi jednak na fakt, że usługa ta będzie usługą transportu międzynarodowego, będzie możliwym opodatkowanie jej stawką VAT 0%, pod warunkiem dysponowania odpowiednimi dokumentami.

W świetle brzmienia art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podlega odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jeżeli natomiast usługi świadczone są poza terytorium kraju, nie podlegają one opodatkowaniu w Polsce, a w państwie, na którego terytorium są świadczone. W przypadku świadczenia usługi przez polskiego podatnika, która nie podlega opodatkowaniu w Polsce, z uwagi na to, że miejscem jej świadczenia nie jest terytorium kraju, będzie miał miejsce tzw. eksport usług. O eksporcie usług można więc mówić gdy usługa jest świadczona przez polskiego podatnika poza terytorium kraju. Decydujące znaczenie ma zatem ustalenie czy miejscem świadczenia usługi transportowej jest terytorium kraju.

W myśl zasady ogólnej wyrażonej w  art. 28b ust. 1 ustawy o VAT miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. W omawianym przez nas przypadku zarówno usługobiorca, jak i usługodawca posiada siedzibę na terytorium Polski. Miejscem świadczenia usługi transportowej jest więc  terytorium Polski. 

Jednakże w stosunku do usług transportu towarów ustanowiono szczególne zasady określania miejsca świadczenia tych usług, wyłączającą przedstawioną powyżej zasadę ogólną. Na podstawie art. 28f ust. 1a pkt 1 ustawy o VAT  miejscem świadczenia usług transportu towarów, jeżeli transport ten jest wykonywany w całości poza terytorium Unii Europejskiej, jest terytorium znajdujące się poza terytorium Unii Europejskiej.

Należy zwrócić uwagę, że zacytowana powyżej regulacja dotyczy sytuacji gdy transport odbywa się całkowicie poza terytorium Unii Europejskiej. Natomiast w omawianym przez nas przykładzie transport odbywa się z Polski na Ukrainę, a więc częściowo na terytorium Unii Europejskiej. Z tego powodu regulacja ta nie znajdzie tu zastosowania. Tak więc miejscem świadczenia (opodatkowania) usługi transportowej będzie terytorium kraju. Z tego względu usługa ta nie będzie stanowiła eksportu usług i będzie opodatkowana, z uwagi na fakt, że stanowi czynność wskazaną w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, czyli odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Ustawa o VAT 2014

Podstawa opodatkowania VAT 2014 – zmiana ustawy o VAT

Obowiązek podatkowy w VAT w 2014 r. - zasady ogólne

Warto jednak pamiętać, że transport towarów z Polski na Ukrainę, a więc poza terytorium Unii Europejskiej stanowi usługę transportu międzynarodowego, co wynika z art. 83 ust. 3 pkt 1 lit. a ustawy o VAT.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Edyta Bielak-Jomaa

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie uzyskała stopień doktora nauk prawnych i została zatrudniona w Katedrze Prawa Pracy WPiA UŁ na stanowisku adiunkta; do czasu powołania na stanowisko Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, pełniła funkcję Kierownika Podyplomowych Studiów Ochrony Danych Osobowych WPiA UŁ oraz Kierownika Centrum Ochrony Danych Osobowych i Zarządzania Informacją. Była wykładowcą z zakresu ochrony danych osobowych, prawa pracy i zagranicznych migracji zarobkowych. Pełniła funkcję opiekuna naukowego Międzywydziałowego Koła Studenckiego Praw Osób Niepełnosprawnych, prowadziła szkolenia w ramach działalności Międzynarodowej Fundacji Kobiet oraz cykl szkoleń organizowanych dla pracowników i pracodawców regionu „Różni, ale równi” dotyczących równego traktowania oraz zakazu dyskryminacji na rynku pracy. Jest autorką ponad 30 opracowań z zakresu prawa pracy, problematyki rynku pracy, oraz ochrony danych osobowych. Jej zainteresowania naukowe obejmują przede wszystkim problematykę ochrony dóbr osobistych pracowników i ochronę danych osobowych w zatrudnieniu. Jako pierwsza rozpoczęła badania nad ochroną danych osobowych bezrobotnych i poszukujących pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama