Transport towaru z Polski na Ukrainę na zlecenie polskiej firmy – rozliczenie VAT
REKLAMA
REKLAMA
W świetle brzmienia art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podlega odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jeżeli natomiast usługi świadczone są poza terytorium kraju, nie podlegają one opodatkowaniu w Polsce, a w państwie, na którego terytorium są świadczone. W przypadku świadczenia usługi przez polskiego podatnika, która nie podlega opodatkowaniu w Polsce, z uwagi na to, że miejscem jej świadczenia nie jest terytorium kraju, będzie miał miejsce tzw. eksport usług. O eksporcie usług można więc mówić gdy usługa jest świadczona przez polskiego podatnika poza terytorium kraju. Decydujące znaczenie ma zatem ustalenie czy miejscem świadczenia usługi transportowej jest terytorium kraju.
REKLAMA
W myśl zasady ogólnej wyrażonej w art. 28b ust. 1 ustawy o VAT miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. W omawianym przez nas przypadku zarówno usługobiorca, jak i usługodawca posiada siedzibę na terytorium Polski. Miejscem świadczenia usługi transportowej jest więc terytorium Polski.
Jednakże w stosunku do usług transportu towarów ustanowiono szczególne zasady określania miejsca świadczenia tych usług, wyłączającą przedstawioną powyżej zasadę ogólną. Na podstawie art. 28f ust. 1a pkt 1 ustawy o VAT miejscem świadczenia usług transportu towarów, jeżeli transport ten jest wykonywany w całości poza terytorium Unii Europejskiej, jest terytorium znajdujące się poza terytorium Unii Europejskiej.
Należy zwrócić uwagę, że zacytowana powyżej regulacja dotyczy sytuacji gdy transport odbywa się całkowicie poza terytorium Unii Europejskiej. Natomiast w omawianym przez nas przykładzie transport odbywa się z Polski na Ukrainę, a więc częściowo na terytorium Unii Europejskiej. Z tego powodu regulacja ta nie znajdzie tu zastosowania. Tak więc miejscem świadczenia (opodatkowania) usługi transportowej będzie terytorium kraju. Z tego względu usługa ta nie będzie stanowiła eksportu usług i będzie opodatkowana, z uwagi na fakt, że stanowi czynność wskazaną w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, czyli odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Podstawa opodatkowania VAT 2014 – zmiana ustawy o VAT
Obowiązek podatkowy w VAT w 2014 r. - zasady ogólne
Warto jednak pamiętać, że transport towarów z Polski na Ukrainę, a więc poza terytorium Unii Europejskiej stanowi usługę transportu międzynarodowego, co wynika z art. 83 ust. 3 pkt 1 lit. a ustawy o VAT.
Usługa ta opodatkowana jest stawką 0% VAT, pod warunkiem dysponowania przez świadczącego usługę transportu dokumentami, o których mowa w art. 83 ust. 5 ustawy o VAT. Dokumentami tymi są przykładowo w przypadku transportu towarów przez przewoźnika bądź spedytora list przewozowy, a także wystawiona przez przewoźnika (spedytora) faktura.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Magdalena Kozłowska, Młodszy Konsultant Podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat