REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Transport towaru z Polski na Ukrainę na zlecenie polskiej firmy – rozliczenie VAT

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Transport towaru z Polski na Ukrainę na zlecenie polskiej firmy – rozliczenie VAT
Transport towaru z Polski na Ukrainę na zlecenie polskiej firmy – rozliczenie VAT

REKLAMA

REKLAMA

Usługa transportu towarów z Polski na Ukrainę wykonywana przez polską firmę na rzecz innej polskiej firmy nie będzie stanowiła eksportu usług. Będzie to czynność podlegająca opodatkowaniu VAT. Z uwagi jednak na fakt, że usługa ta będzie usługą transportu międzynarodowego, będzie możliwym opodatkowanie jej stawką VAT 0%, pod warunkiem dysponowania odpowiednimi dokumentami.

W świetle brzmienia art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podlega odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jeżeli natomiast usługi świadczone są poza terytorium kraju, nie podlegają one opodatkowaniu w Polsce, a w państwie, na którego terytorium są świadczone. W przypadku świadczenia usługi przez polskiego podatnika, która nie podlega opodatkowaniu w Polsce, z uwagi na to, że miejscem jej świadczenia nie jest terytorium kraju, będzie miał miejsce tzw. eksport usług. O eksporcie usług można więc mówić gdy usługa jest świadczona przez polskiego podatnika poza terytorium kraju. Decydujące znaczenie ma zatem ustalenie czy miejscem świadczenia usługi transportowej jest terytorium kraju.

Autopromocja

W myśl zasady ogólnej wyrażonej w  art. 28b ust. 1 ustawy o VAT miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. W omawianym przez nas przypadku zarówno usługobiorca, jak i usługodawca posiada siedzibę na terytorium Polski. Miejscem świadczenia usługi transportowej jest więc  terytorium Polski. 

Jednakże w stosunku do usług transportu towarów ustanowiono szczególne zasady określania miejsca świadczenia tych usług, wyłączającą przedstawioną powyżej zasadę ogólną. Na podstawie art. 28f ust. 1a pkt 1 ustawy o VAT  miejscem świadczenia usług transportu towarów, jeżeli transport ten jest wykonywany w całości poza terytorium Unii Europejskiej, jest terytorium znajdujące się poza terytorium Unii Europejskiej.

Należy zwrócić uwagę, że zacytowana powyżej regulacja dotyczy sytuacji gdy transport odbywa się całkowicie poza terytorium Unii Europejskiej. Natomiast w omawianym przez nas przykładzie transport odbywa się z Polski na Ukrainę, a więc częściowo na terytorium Unii Europejskiej. Z tego powodu regulacja ta nie znajdzie tu zastosowania. Tak więc miejscem świadczenia (opodatkowania) usługi transportowej będzie terytorium kraju. Z tego względu usługa ta nie będzie stanowiła eksportu usług i będzie opodatkowana, z uwagi na fakt, że stanowi czynność wskazaną w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, czyli odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Ustawa o VAT 2014

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawa opodatkowania VAT 2014 – zmiana ustawy o VAT

Obowiązek podatkowy w VAT w 2014 r. - zasady ogólne

Warto jednak pamiętać, że transport towarów z Polski na Ukrainę, a więc poza terytorium Unii Europejskiej stanowi usługę transportu międzynarodowego, co wynika z art. 83 ust. 3 pkt 1 lit. a ustawy o VAT.


Usługa ta opodatkowana jest stawką 0% VAT, pod warunkiem dysponowania przez świadczącego usługę transportu dokumentami, o których mowa w art. 83 ust. 5 ustawy o VAT. Dokumentami tymi są przykładowo w przypadku transportu towarów przez przewoźnika bądź spedytora list przewozowy, a także wystawiona przez przewoźnika (spedytora) faktura. 

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

 Magdalena Kozłowska, Młodszy Konsultant Podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ubezpieczenie dla firmy – czy to mi się opłaci? Spokój za 1 promil wartości majątku

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu biznesu i firmy. Ile to kosztuje, co można ubezpieczyć? I najważniejsze: czy ubezpieczenie się opłaci?

Opodatkowanie wyrównawcze od 2025 roku. Trzy nowe podatki dla biznesu. Konsultacje trwają do 24 maja 2024 r.

W Ministerstwie Finansów trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Ustawa ta ma wprowadzić w Polsce od 2025 roku system globalnego podatku minimalnego oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego:  globalny podatek wyrównawczy, krajowy podatek wyrównawczy oraz podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Konsultacje publiczne tego projektu zakończą się 24 maja 2024 r. Do tego dnia można przesyłać do MF swoje uwagi i opinie.

Fundacja rodzinna - opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń dla beneficjentów

Fundacja rodzinna jako instytucja prawna będzie 22 maja 2024 r. obchodzić swoje pierwsze urodziny. Zgodnie z ustawowymi celami ma służyć do zarządzania i kumulowania majątku w interesie beneficjentów oraz wypłacania im świadczeń. Jakie są zasady opodatkowania i oskładkowania świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej?

Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku? Przykłady dla ulgi rehabilitacyjnej i ulgi termomodernizacyjnej

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

REKLAMA