| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Ubezpieczenie OC dla nieokreślonego kręgu osób - skutki w PIT

Ubezpieczenie OC dla nieokreślonego kręgu osób - skutki w PIT

Zawarcie przez spółkę umowy ubezpieczenia OC, obejmującej nieograniczony krąg osób pełniących funkcje zarządcze – niemożliwy do zidentyfikowania – nie będzie nakładało na nią obowiązków płatnika w świetle ustawy o PIT.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 6 marca 2014 r. (ITPB2/415-1129/13/MU).

Ubezpieczenie OC dla Zarządu - czy trzeba pobrać PIT?

Sprawa dotyczyła spółki, która zamierzała zawrzeć umowę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej pracowników wykonujących funkcje zarządcze lub nadzorcze. Zgodnie z postanowieniami umowy, jedynym beneficjentem świadczeń, oraz jedynym uprawnionym do żądania wypłaty odszkodowania, będzie spółka. Ubezpieczenie objęłoby zarówno osoby pełniące funkcje obecnie, jak i pełniące je w przeszłości oraz osoby, które będą je pełnić w przyszłości.

W związku powyższym podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał, czy prawidłowe jest stanowisko, iż w opisanym zdarzeniu przyszłym nie jest możliwe ustalenie przychodu opodatkowanego PIT przypadającego na każdego ubezpieczonego, wynikiem czego na wnioskodawcy nie będzie ciążyć obowiązek płatnika?

Podatek dochodowy tylko wtedy, gdy można zindywidualizować przychód

Uzasadniając własne stanowisko, podatnik wskazał, że zindywidualizowanie wysokości składki przypadającej na każdego ubezpieczonego jest niemożliwe biorąc pod uwagę np. sposób reprezentacji. Zarząd jest wieloosobowy, przy czym prezes uprawniony jest do samodzielnego działania, a pozostali członkowie reprezentują wnioskodawcę działając łącznie. W sytuacji zawieszenia, odwołania i powołania nowego członku organu spółki lub innej osoby objętej ubezpieczeniem, umowa ubezpieczenia nie wymaga zmiany.

Co więcej, podatnikiem podatku PIT jest osoba fizyczna, nie zaś grupa osób, co dodatkowo wskazuje na konieczność zindywidualizowania przychodu. Opodatkowanie określonego świadczenia jako przychodu pochodzącego z nieodpłatnych świadczeń, możliwe jest po ustaleniu, że świadczenie zostało faktycznie otrzymane konkretnego pracownika w konkretnej wysokości.

Zdaniem spółki, wobec braku spełnienia tych przesłanek, koszt związany z wykupieniem polisy OC nie stanowi dla osób ubezpieczonych przychodu z tytułu wykonywanej funkcji w rozumieniu art. 11, art. 12 i art. 13 pkt 7 ustawy o PIT. W związku z powyższym, w zakresie składki opłacanej z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia opisanej w zdarzeniu przyszłym, nie ciążyłby na niej obowiązek płatnika.

Deklaracje PIT i CIT wyłącznie przez internet od 2015 roku

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy podzielił to stanowisko. W uzasadnieniu interpretacji wskazał, że krąg osób objętych ubezpieczeniem nie będzie tworzył zbioru zamkniętego i będzie on nieograniczony. Objęcie ubezpieczeniem potencjalnej grupy osób fizycznych niemożliwej do zidentyfikowania na ten dzień, będzie stanowić okoliczność uniemożliwiającą przypisanie przychodu z tego tytułu konkretnej osobie. Tym samym spółka nie będzie zobowiązana do naliczenia i pobrania zaliczek na podatek PIT.

Michał Jędrasiak, konsultant w Zespole Zarządzania Wiedzą Działu Prawno-Podatkowego PwC

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »