Leasing operacyjny jako usługa opodatkowana VAT
REKLAMA
REKLAMA
Należy wskazać trzy możliwości, kiedy umowa leasingu jest usługą:
1) umowa przewiduje, że przedmiot leasingu będzie amortyzowany przez korzystającego oraz przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione - wydanie towaru w ramach umowy leasingu stanowi dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług,
2) umowa leasingu przewiduje, że przedmiot leasingu będzie amortyzowany przez korzystającego, lecz nie przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione - wydanie towaru w ramach umowy leasingu nie stanowi dostawy towarów, a w konsekwencji leasing traktowany jest, jako świadczenie usług,
3) umowa leasingu przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione, lecz nie przewiduje, że przedmiot leasingu będzie amortyzowany przez korzystającego, wydanie towaru w ramach umowy leasingu nie stanowi dostawy towarów, a leasing taki uważa się za świadczenie usług.
REKLAMA
Leasing operacyjny traktowany jest w podatku VAT jako usługa, a leasing finansowy jako dostawa towaru.
Podstawą opodatkowania w leasingu operacyjnym jest kwota netto raty leasingowej płaconej comiesięcznie przez korzystającego z przedmiotu. Raty leasingowe podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 22%, nawet wtedy, gdy przedmiotem umowy leasingu jest towar, którego sprzedaż jest zwolniona od podatku, czy też jest opodatkowany stawkami 0% lub 7%.
Podstawa prawna: art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz.U z 2004 Nr 54 poz 535 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat