| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > VAT w Leasingu > Moment powstania obowiązku podatkowego w leasingu niebędącym dostawą

Moment powstania obowiązku podatkowego w leasingu niebędącym dostawą

W przypadku kiedy umowa leasingu nie przewiduje, iż z chwilą zapłaty ostatniej raty, prawo własności zostanie przeniesione na korzystającego (czyli głównie w przypadku umowy leasingu operacyjnego) - obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze.

Obowiązek podatkowy powstaje zatem przy takim rodzaju leasingu w momencie ich płatności lub z upływem terminu płatności. Zatem obowiązek podatkowy może powstać na zasadzie kasowej jeśli płatność dokonana została przed upływem terminu płatności.

W przypadku gdy płatność następuje po upływie terminu płatności, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu tego terminu. 

Zgodny zamiar stron wyrażony w umowie i jej zapisy powinny być czynnikiem decydującym o momencie powstania obowiązku podatkowego w VAT, a nie wystawienie faktury, która jedynie dokumentuje fakt świadczenia usługi i pełni rolę drugorzędną w stosunku do umowy.

Również w wyroku WSA w Warszawie z dnia 3 lutego 2006 r. III SA/Wa 2790/2005 faktura wystawiona po powstaniu obowiązku podatkowego traktowana jest jako dokument księgowy, potwierdzający wykonanie usługi.

Dlatego przepis art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o VAT ma charakter szczególny w stosunku do ogólnej zasady powstania obowiązku podatkowego z tytułu wykonania usługi.

W podatku od towarów i usług zobowiązanie podatkowe powstaje z mocy przepisów prawa. Nie może zatem budzić wątpliwości, że określenie w art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług odmiennego od ogólnego momentu powstania obowiązku podatkowego, nie daje podatnikom możliwości wyboru, czy korzystać będą w tym zakresie z unormowania generalnego, czy też wyrażonego w ramach normy szczególnej.

Jeżeli bowiem obowiązek podatkowy powstaje z mocy przepisów prawa, a ustawodawca w przypadku tych usług określił szczególny moment powstania obowiązku podatkowego, aniżeli wynikałby z ogólnego unormowania ustawy - to tenże przepis prawa wyznacza zaistnienie obowiązku podatkowego.

Tym samym, skoro z tytułu świadczenia w kraju usług najmu obowiązek podatkowy powstaje z momentem ziszczenia się okoliczności określonych w art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o VAT -  w tych jedynie momentach powstaje obowiązek podatkowy z tytułu przedmiotowych usług. Podatnik powinien zadeklarować należny z tego tytułu podatek w okresie rozliczeniowym, w którym tenże obowiązek podatkowy powstał, niezależnie od tego kiedy wystawił z tego tytułu fakturę.

Podstawa prawna: art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U z 2004 Nr 54 poz 535 ze zm.)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Stelmaszczyk

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »