| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > VAT w Leasingu > Moment powstania obowiązku podatkowego w leasingu niebędącym dostawą

Moment powstania obowiązku podatkowego w leasingu niebędącym dostawą

W przypadku kiedy umowa leasingu nie przewiduje, iż z chwilą zapłaty ostatniej raty, prawo własności zostanie przeniesione na korzystającego (czyli głównie w przypadku umowy leasingu operacyjnego) - obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze.

Obowiązek podatkowy powstaje zatem przy takim rodzaju leasingu w momencie ich płatności lub z upływem terminu płatności. Zatem obowiązek podatkowy może powstać na zasadzie kasowej jeśli płatność dokonana została przed upływem terminu płatności.

W przypadku gdy płatność następuje po upływie terminu płatności, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu tego terminu. 

Zgodny zamiar stron wyrażony w umowie i jej zapisy powinny być czynnikiem decydującym o momencie powstania obowiązku podatkowego w VAT, a nie wystawienie faktury, która jedynie dokumentuje fakt świadczenia usługi i pełni rolę drugorzędną w stosunku do umowy.

Również w wyroku WSA w Warszawie z dnia 3 lutego 2006 r. III SA/Wa 2790/2005 faktura wystawiona po powstaniu obowiązku podatkowego traktowana jest jako dokument księgowy, potwierdzający wykonanie usługi.

Dlatego przepis art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o VAT ma charakter szczególny w stosunku do ogólnej zasady powstania obowiązku podatkowego z tytułu wykonania usługi.

W podatku od towarów i usług zobowiązanie podatkowe powstaje z mocy przepisów prawa. Nie może zatem budzić wątpliwości, że określenie w art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług odmiennego od ogólnego momentu powstania obowiązku podatkowego, nie daje podatnikom możliwości wyboru, czy korzystać będą w tym zakresie z unormowania generalnego, czy też wyrażonego w ramach normy szczególnej.

Jeżeli bowiem obowiązek podatkowy powstaje z mocy przepisów prawa, a ustawodawca w przypadku tych usług określił szczególny moment powstania obowiązku podatkowego, aniżeli wynikałby z ogólnego unormowania ustawy - to tenże przepis prawa wyznacza zaistnienie obowiązku podatkowego.

Tym samym, skoro z tytułu świadczenia w kraju usług najmu obowiązek podatkowy powstaje z momentem ziszczenia się okoliczności określonych w art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o VAT -  w tych jedynie momentach powstaje obowiązek podatkowy z tytułu przedmiotowych usług. Podatnik powinien zadeklarować należny z tego tytułu podatek w okresie rozliczeniowym, w którym tenże obowiązek podatkowy powstał, niezależnie od tego kiedy wystawił z tego tytułu fakturę.

Podstawa prawna: art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U z 2004 Nr 54 poz 535 ze zm.)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa – prezydent podpisał ustawy

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »