reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jakie skutki wiążą się z wykreśleniem spółki z rejestru podatników VAT

Jakie skutki wiążą się z wykreśleniem spółki z rejestru podatników VAT

Czy w związku z wykreśleniem spółki cywilnej z rejestru podatników VAT czynnych będzie ona zobowiązana sporządzić inwentaryzację i rozliczyć podatek należny od towarów ujętych w spisie z natury? Czy nadwyżka podatku naliczonego do przeniesienia na następne okresy przepada? Czy zobowiązana jest składać deklaracje VAT-7? Czy w przypadku wznowienia działalności poniesie koszty rejestracyjne?

Spółka nie ma obowiązku sporządzać spisu z natury oraz składać deklaracji VAT-7, a w momencie wznowienia działalności winna uiścić opłatę rejestracyjną i złożyć VAT-R. Ponadto w pierwszej deklaracji ma prawo do wykazania kwoty będącej nadwyżką z poprzedniej deklaracji.

Rozwiązanie spółki cywilnej i osobowej spółki handlowej oraz zaprzestanie przez osobę fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, zgodnie z art. 14 ustawy o VAT powoduje konieczność opodatkowania towarów własnej produkcji i towarów, które po nabyciu nie stały się przedmiotem dostawy towarów.

Opodatkowaniu podlegają towary, w stosunku do których przy ich nabyciu przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Przepis ten stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik będący osobą fizyczną nie wykonywał czynności podlegających opodatkowaniu przez co najmniej 10 miesięcy. Jednakże zgodnie z tymże art. 14 spółka, która zaprzestała wykonywania czynności opodatkowanych, ale która nie uległa rozwiązaniu, nie ma obowiązku opodatkowania towarów z remanentu do czasu rozwiązania.

Zobacz: Jakie skutki w VAT wywoła zmiana składu wspólników spółki cywilnej

Zgodnie z art. 99 ustawy o VAT, obowiązek składania za okresy miesięczne, w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, deklaracji podatkowych mają podatnicy wykonujący samodzielnie działalność gospodarczą.

Wobec powyższego oraz biorąc pod uwagę fakt, iż Spółka została wykreślona z rejestru podatników VAT, do czasu wznowienia działalności nie ma obowiązku sporządzania i składania deklaracji VAT-7.

W momencie wznowienia działalności, zgodnie z przepisem art. 96 ustawy o podatku od towarów i usług, przed dniem wykonania pierwszej czynności opodatkowanej określonej w art. 5, Spółka ma obowiązek złożyć Naczelnikowi Urzędu Skarbowego zgłoszenie rejestracyjne VAT-R oraz uiścić należną od potwierdzenia zgłoszenia opłatę skarbową.

Zgodnie z przepisem art. 87 ustawy, gdy kwota podatku naliczonego jest wyższa od kwoty podatku należnego podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwotę podatku należnego za następne okresy.

Polecamy: Co trzeba zmienić w VAT - propozycje PKPP Lewiatan

Podstawa prawna: Ustawa o podatku od towarów i usług ( Dz.U. z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Emilianowicz Kuchta Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama