Jakie skutki wiążą się z wykreśleniem spółki z rejestru podatników VAT
REKLAMA
REKLAMA
Spółka nie ma obowiązku sporządzać spisu z natury oraz składać deklaracji VAT-7, a w momencie wznowienia działalności winna uiścić opłatę rejestracyjną i złożyć VAT-R. Ponadto w pierwszej deklaracji ma prawo do wykazania kwoty będącej nadwyżką z poprzedniej deklaracji.
REKLAMA
Rozwiązanie spółki cywilnej i osobowej spółki handlowej oraz zaprzestanie przez osobę fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, zgodnie z art. 14 ustawy o VAT powoduje konieczność opodatkowania towarów własnej produkcji i towarów, które po nabyciu nie stały się przedmiotem dostawy towarów.
Opodatkowaniu podlegają towary, w stosunku do których przy ich nabyciu przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Przepis ten stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik będący osobą fizyczną nie wykonywał czynności podlegających opodatkowaniu przez co najmniej 10 miesięcy. Jednakże zgodnie z tymże art. 14 spółka, która zaprzestała wykonywania czynności opodatkowanych, ale która nie uległa rozwiązaniu, nie ma obowiązku opodatkowania towarów z remanentu do czasu rozwiązania.
Zobacz: Jakie skutki w VAT wywoła zmiana składu wspólników spółki cywilnej
Zgodnie z art. 99 ustawy o VAT, obowiązek składania za okresy miesięczne, w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, deklaracji podatkowych mają podatnicy wykonujący samodzielnie działalność gospodarczą.
Wobec powyższego oraz biorąc pod uwagę fakt, iż Spółka została wykreślona z rejestru podatników VAT, do czasu wznowienia działalności nie ma obowiązku sporządzania i składania deklaracji VAT-7.
W momencie wznowienia działalności, zgodnie z przepisem art. 96 ustawy o podatku od towarów i usług, przed dniem wykonania pierwszej czynności opodatkowanej określonej w art. 5, Spółka ma obowiązek złożyć Naczelnikowi Urzędu Skarbowego zgłoszenie rejestracyjne VAT-R oraz uiścić należną od potwierdzenia zgłoszenia opłatę skarbową.
Zgodnie z przepisem art. 87 ustawy, gdy kwota podatku naliczonego jest wyższa od kwoty podatku należnego podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwotę podatku należnego za następne okresy.
Polecamy: Co trzeba zmienić w VAT - propozycje PKPP Lewiatan
Podstawa prawna: Ustawa o podatku od towarów i usług ( Dz.U. z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat