| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Co stanowi podstawę opodatkowania VAT przy czynnościach nieodpłatnych

Co stanowi podstawę opodatkowania VAT przy czynnościach nieodpłatnych

Istnieją wątpliwości jak traktować czynności nieodpłatne na gruncie przepisów dotyczących podatku od towarów i usług.

Artykuł 7 ust. 2 ustawy o VAT określa, że za dostawę towarów, która jest przedmiotem opodatkowania podatkiem VAT, rozumie się przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, a także wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Polecamy: Jakie usługi elektroniczne są opodatkowane VAT

Oczywistym więc jest, że opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają przekazania towarów niezwiązane z prowadzoną działalnością podatnika.

Przekazaniem może być darowizna używanych komputerów, czy innego sprzętu biurowego, wykorzystywanego wcześniej w prowadzonej działalności, na rzecz domu dziecka czy innej placówki edukacyjnej.

Jeżeli dokonana czynność nieodpłatna podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, wówczas niezależnie od tego w jakich okolicznościach dokonano przekazania towarów, podstawę opodatkowania stanowić będzie cena nabycia towarów (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia – koszt ich wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów. Reguluje to zagadnienie art. 29 ust. 10 ustawy o VAT.

Zobacz także: Zbycie przedsiębiorstwa nie podlega VAT

Oznacza to, że podatnik określając podstawę opodatkowania musi zastosować cenę nabycia (kosztu wytworzenia) skorygowanego na chwilę dokonania dostawy o czynniki takie jak np. stopień zużycia przekazywanego towaru. Inaczej ujmując podatnik powinien dostosować cenę nabycia do rzeczywistej wartości towaru w momencie, w którym zostaje on przekazany.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Ostrowski

Analityk rynku produktów bankowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK