| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Co stanowi podstawę opodatkowania VAT przy czynnościach nieodpłatnych

Co stanowi podstawę opodatkowania VAT przy czynnościach nieodpłatnych

Istnieją wątpliwości jak traktować czynności nieodpłatne na gruncie przepisów dotyczących podatku od towarów i usług.

Artykuł 7 ust. 2 ustawy o VAT określa, że za dostawę towarów, która jest przedmiotem opodatkowania podatkiem VAT, rozumie się przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, a także wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Polecamy: Jakie usługi elektroniczne są opodatkowane VAT

Oczywistym więc jest, że opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają przekazania towarów niezwiązane z prowadzoną działalnością podatnika.

Przekazaniem może być darowizna używanych komputerów, czy innego sprzętu biurowego, wykorzystywanego wcześniej w prowadzonej działalności, na rzecz domu dziecka czy innej placówki edukacyjnej.

Jeżeli dokonana czynność nieodpłatna podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, wówczas niezależnie od tego w jakich okolicznościach dokonano przekazania towarów, podstawę opodatkowania stanowić będzie cena nabycia towarów (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia – koszt ich wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów. Reguluje to zagadnienie art. 29 ust. 10 ustawy o VAT.

Zobacz także: Zbycie przedsiębiorstwa nie podlega VAT

Oznacza to, że podatnik określając podstawę opodatkowania musi zastosować cenę nabycia (kosztu wytworzenia) skorygowanego na chwilę dokonania dostawy o czynniki takie jak np. stopień zużycia przekazywanego towaru. Inaczej ujmując podatnik powinien dostosować cenę nabycia do rzeczywistej wartości towaru w momencie, w którym zostaje on przekazany.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Przyborowska

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »