reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Czy nieodpłatne przekazanie towarów na spotkania wewnętrzne spółki podlega VAT

Czy nieodpłatne przekazanie towarów na spotkania wewnętrzne spółki podlega VAT

Przekazywanie i zużywanie artykułów spożywczych, takich jak: kawa, herbata, soki, ciastka, na naradach i spotkaniach pracowników spółki, pracowników i przedstawicieli podmiotów z grupy kapitałowej, pracowników z przedstawicielami firm doradczych, zarządu spółki z członkami rady nadzorczej i przedstawicielami związków zawodowych, artykułów spożywczych na potrzeby sekretariatu firmy, nie podlega opodatkowaniu VAT.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 7 września 2010 r. (ITPP1/443-740/09/10-S/AT).

Spółka nabywa produkty spożywcze takie jak kawa, herbata, soki, ciastka, paluszki itp. Są one zużywane podczas narad pracowników oddziałów spółki, a także na spotkaniach rady nadzorczej i zarządu spółki z przedstawicielami związków zawodowych. Podobnych przekazań spółka dokonuje na rzecz sekretariatu.

Polecamy: serwis Podatki osobiste

W związku z powyższym, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, pytając, czy przedmiotowe przekazania podlegają opodatkowaniu VAT?
Powołując się na art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, spółka przedstawiła własne stanowisko w sprawie, zgodnie, z którym dokonywane przez nią przekazania jako związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, nie podlegają opodatkowaniu.

Organ uznał początkowo stanowisko spółki za nieprawidłowe, co spowodowało złożenie przez nią skargi do WSA.

Polecamy: Amortyzacja podatkowa

Sąd uchylił zaskarżoną interpretację (wyrok WSA w Gdańsku z 25 maja 2010 r., sygn. I SA/Gd 258/10). W rezultacie organ, dokonując ponownego rozpoznania sprawy uznał pogląd przedstawiony przez spółkę za uzasadniony.

Organ stwierdził, iż przekazanie przez podatnika bez wynagrodzenia towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele z nim związane - w świetle art. 7 ust. 2 i ust. 3 ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 czerwca 2005 r. - nie stanowi dostawy towarów, nawet jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem tych towarów.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria transportowa ITD-PIP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama