Jaką stawkę VAT trzeba stosować przy sprzedaży posiłków w stołówkach szkolnych
REKLAMA
REKLAMA
Zakres stosowania obniżonych stawek określa Dyrektywa 2006/112/WE z 28.11.2006r. Zgodnie z traktatem akcesyjnym Polska uzyskała zgodę na stosowanie obniżonych stawek 0%,3%,7% do 30 kwietnia 2008 r. Na mocy Dyrektywy 2007/75/WE z dnia 20.12.2007r. przedłużono stosowanie obniżonych stawek do 30 grudnia 2010 r.
REKLAMA
Zgodnie z § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24.12.2009r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7% dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr.1 do rozporządzenia. W poz. 21 wymienione zostały usługi stołówkowe (PKWiU ex 55.5).
Na mocy art. 43 ust.1 pkt 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz.7 zamieszczono usługi w zakresie edukacji (PKWiU ex 80).
Jednocześnie w § 12 ust.1 pkt 13 w/w rozporządzenia zwolnieniem od podatku objęto usługi świadczone pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi jednostek budżetowych, jednostkami budżetowymi, i zakładami pomocniczymi[...].
Zobacz także: Jakie skutki w VAT powoduje darowizna żywności
Rozważmy zastosowanie w/w przepisów na konkretnym przykładzie.
Szkoła jako jednostka budżetowa prowadzi działalność edukacyjną i jest płatnikiem VAT. Prowadzi też internat, w którym mieści się stołówka szkolna. Stołówka i internat są integralną częścią Szkoły. Ze stołówki szkolnej korzystają:
- uczniowie tej szkoły i za obiady wnoszą opłaty lecz za niektórych znajdujących się w trudnej sytuacji wychowanków odpłatność wnosi Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej,
- uczniowie innych szkół, za których odpłatność wnoszą związki sportowe, osoby prawne,
- pracownicy szkoły odpłatność ponosząc osobiście,
- małżonkowie pracowników, emeryci, renciści (byli pracownicy Szkoły) jak również osoby z zewnątrz .
Na świadczone usługi Szkoła posiada opinię Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego zgodnie z którą, usługi świadczone na rzecz uczniów oraz pracowników Szkoły sklasyfikowano w grupowaniu PKWiU 80 jako usługi w zakresie edukacji , usługi sprzedaży obiadów na rzecz uczniów innych szkół sklasyfikowano w grupowaniu PKWiU 55.51.10 jako usługi stołówkowe podobnie jak usługi wyżywienia na rzecz byłych pracowników Szkoły i osób z zewnątrz.
Polecamy serwis: Ulgi
Odnosząc w/w normy prawne do stanu faktycznego wskazać należy, że w przedstawionej sytuacji sprzedaż posiłków na rzecz:
- uczniów Szkoły i jej pracowników korzysta ze zwolnienia na podstawie art.43 ust.1 pkt1 ustawy o VAT – są to bowiem kompleksowo świadczone usługi edukacyjne PKWiU 80,
- uczniów, których obiady finansowane są przez MOPS korzysta ze zwolnienia o którym mowa § 12 ust.1 pkt 13 w/w rozporządzenia mamy bowiem do czynienia z usługami świadczonymi przez jednostki budżetowe,
- uczniów innych szkół, za których odpłatność ponoszą inne jednostki, a także małżonków pracowników Szkoły, emerytów, rencistów, osób z zewnątrz jest opodatkowana obniżoną stawką 7% na podstawie § 6 ust. 1 w/w rozporządzenia mieszczą się one bowiem w grupowaniu PKWiU 55.51.10 dotyczącym świadczenia usług stołówkowych dla odbiorców zewnętrznych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat