Jak rozliczyć VAT przy darowiźnie majątku zlikwidowanej firmy
REKLAMA
REKLAMA
W przypadku likwidacji działalności gospodarczej wiążą się pewne obowiązki wynikające z przepisów praw podatkowego. Przedsiębiorca likwidujący firmę będzie musiał pamiętać m.in. o sporządzeniu remanentu na dzień likwidacji.
REKLAMA
Zgodnie z obowiązującymi przepisami przekazanie przez przedsiębiorcę towarów (ruchomości) należących do jego przedsiębiorstwa na inne cele niż te związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem traktuje się jak odpłatną dostawę towarów zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług .
Wniosek taki wysnuć należy z uwagi na brak definicji w ustawie „zbycia-darowizny”. W związku z powyższym w tym konkretnym przypadku istotne jest ażeby podatnik przed dokonaniem darowizny składników majątku dla dzieci najpierw przeprowadził likwidację firmy.
Właściciel firmy powinien objąć remanentem likwidacyjnym wszystkie składniki majątku w stosunku, do których przy nabyciu przedsiębiorca posiadał prawo obniżenia podatku należnego.
Ponadto zgodnie z treścią ust. 2 pkt 2 powyższego artykułu 7 wynika, że na równi z odpłatną dostawą towarów traktuje się przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem.
W szczególności chodzi tu o wszelkie przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
Jeżeli pozostały po likwidacji majątek nie będzie służył dalszej Pana działalności gospodarczej i przeznaczy Pan w całości dzieciom, to po przeprowadzeniu wspomnianej wyżej likwidacji majątek polikwidacyjny stanie się majątkiem prywatnym.
Przeczytaj również: Czy trzeba płacić VAT przy sprzedaży działek
Reasumując, podatek zapłacony od remanentu nie będzie stanowił w tym konkretnym przypadku podatku podlegającego odliczeniu. A następna czynność darowizny-przekazania dzieciom majątku pozostałego po likwidacji firmy nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ nie będzie ona potraktowana jak dostawa towarów podlegająca opodatkowaniu.
Podatnik likwidując konkretną działalność gospodarczą przestaje być podatnikiem VAT i w konsekwencji traci możliwość odliczenia podatku od towarów i usług jak przysługiwała mu do chwili likwidacji firmy.
Polecamy serwis PIT
W podobnej sprawie stanowisko zajął również Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej wydanej 19 marca 2009 r. sygn. ITPP1/443-13c/09/DM.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat