reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jak rozliczyć VAT przy darowiźnie majątku zlikwidowanej firmy

Jak rozliczyć VAT przy darowiźnie majątku zlikwidowanej firmy

Wkrótce zamierzam dokonać likwidacji mojej firmy. Po przeprowadzeniu likwidacji chciałbym cały mój majątek firmowy podarować synowi i córce. W związku z powyższym mam wątpliwości, czy darowany majątek będzie podlegał podatkowi od towarów i usług z uwagi na to, że jestem podatnikiem VAT, a wiele przekazywanych ruchomości stanowią środki trwałe.

W przypadku likwidacji działalności gospodarczej wiążą się pewne obowiązki wynikające z przepisów praw podatkowego. Przedsiębiorca likwidujący firmę będzie musiał pamiętać m.in. o sporządzeniu remanentu na dzień likwidacji.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przekazanie przez przedsiębiorcę towarów (ruchomości) należących do jego przedsiębiorstwa na inne cele niż te związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem traktuje się jak odpłatną dostawę towarów zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług .

Wniosek taki wysnuć należy z uwagi na brak definicji w ustawie „zbycia-darowizny”. W związku z powyższym w tym konkretnym przypadku istotne jest ażeby podatnik przed dokonaniem darowizny składników majątku dla dzieci najpierw przeprowadził likwidację firmy.

Właściciel firmy powinien objąć remanentem likwidacyjnym wszystkie składniki majątku w stosunku, do których przy nabyciu przedsiębiorca posiadał prawo obniżenia podatku należnego.

Ponadto zgodnie z treścią ust. 2 pkt 2 powyższego artykułu 7 wynika, że na równi z odpłatną dostawą towarów traktuje się przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem.

W szczególności chodzi tu o wszelkie przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Jeżeli pozostały po likwidacji majątek nie będzie służył dalszej Pana działalności gospodarczej i przeznaczy Pan w całości dzieciom, to po przeprowadzeniu wspomnianej wyżej likwidacji majątek polikwidacyjny stanie się majątkiem prywatnym.

Przeczytaj również: Czy trzeba płacić VAT przy sprzedaży działek

Reasumując, podatek zapłacony od remanentu nie będzie stanowił w tym konkretnym przypadku podatku podlegającego odliczeniu. A następna czynność darowizny-przekazania dzieciom majątku pozostałego po likwidacji firmy nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ nie będzie ona potraktowana jak dostawa towarów podlegająca opodatkowaniu.

Podatnik likwidując konkretną działalność gospodarczą przestaje być podatnikiem VAT i w konsekwencji traci możliwość odliczenia podatku od towarów i usług jak przysługiwała mu do chwili likwidacji firmy.

Polecamy serwis PIT

W podobnej sprawie stanowisko zajął również Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej wydanej 19 marca 2009 r. sygn. ITPP1/443-13c/09/DM.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama