reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jaką stawkę VAT należy zastosować przy sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z miejscem parkingowym

Jaką stawkę VAT należy zastosować przy sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z miejscem parkingowym

Sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z prawem do korzystania z wydzielonych miejsc parkingowych znajdujących się w częściach wspólnych budynku, które nie stanowią odrębnej nieruchomości lokalowej, stanowi jedną czynność prawną i podlega tej samej stawce (7%) VAT, która jest właściwa dla lokalu mieszkalnego.

Stanowisko powyższe wyrażone zostało w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 12 sierpnia 2010 r. sygn. akt I SA/Ke 344/10.

Przedmiotem rozpatrzenia była sytuacja, w której developer dokonuje sprzedaży lokali mieszkalnych z garażami mieszczące się w tym samym budynku. Umowa sprzedaży obejmowała przeniesienie własności mieszkania oraz prawa do wyłącznego korzystania z miejsca parkingowego o konkretnej powierzchni, integralnie związanego z prawem własności konkretnego lokalu mieszkalnego.

Jednocześnie prawo do korzystania z miejsca parkingowego nie mogło być przedmiotem odrębnej umowy sprzedaży i było ściśle powiązane z lokalem mieszkalnym. Przy sprzedaży zastosowano preferencyjną 7 % stawkę VAT do całej transakcji.

Punktem wyjścia dla oceny prawidłowości zastosowanej stawki podatku od towarów i usług były:
- art. 41 ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej ustawy o VAT),
- § 6 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336).

Przepis art. 41 ust. 12 ustawy o VAT stanowi, że 7 % stawkę podatku stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Natomiast § 6 ust. 2 w/w rozporządzenia Ministra Finansów stanowi, że 22% stawkę podatku obniża się do wysokości 7 % również w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12 w zakresie, w jakim wymienione roboty i remonty, obiekty lub ich części oraz lokale nie są objęte tą stawką na podstawie art. 41 ust. 12-12c ustawy o VAT.

W konsekwencji, jak stwierdził Sąd, preferencyjna stawka VAT ma zastosowanie w całym budownictwie mieszkaniowym, niezależenie od objęcia go programem społecznego budownictwa mieszkaniowego.

Co do zasady, w sytuacji gdy przedmiotem transakcji jest lokal mieszkalny – zastosowanie ma 7 % stawkaVAT.

W rozpatrywanej sprawie przedmiotem sprzedaży oprócz mieszkania było również prawo do wyłącznego korzystania z miejsca parkingowego o konkretnej powierzchni, integralnie związanego z prawem własności konkretnego lokalu mieszkalnego.

Polecamy: serwis Koszty

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama