REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Od jakich składników majątkowych trzeba płacić VAT w przypadku likwidacji spółki

Waldemar Żuchowski
Doradca podatkowy

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzimy w wynajmowanej powierzchni magazynowej działalność produkcyjno-handlową w formie spółki jawnej. Spółka jest podatnikiem VAT. Zamierzamy spółkę zlikwidować. Na terenie hali znajdują się wyprodukowane towary oraz maszyny produkcyjne (środki trwałe) oraz inne ruchomości. Zastanawiamy się czy w przypadku sprzedaży ruchomości stanowiących własność spółki powstanie obowiązek zapłaty VAT. Ponieważ do tej pory VAT po zakupie danej ruchomości był przez spółkę odliczany, dotyczy to również komponentów do produkcji własnych towarów.

Zasadą jest, że zakupy z odliczonym VAT trzeba opodatkować. A dokładniej, tzn. że jeżeli podatnikowi w stosunku do zakupionych towarów przysługiwało prawo do odliczenia VAT, to po zakończeniu działalności wszelkie ruchomości (towary, środki trwałe) będą musiały zostać opodatkowane VAT. 

REKLAMA

Autopromocja

Istotne znaczenie ma art. 14 ust. 4 ustawy o VAT, zgodnie z którym, opodatkowanie podatkiem od towarów i usług stosuje się do towarów objętych spisem z natury, do których wcześniej przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przy czym nie ma znaczenia, czy podatnik z tego prawa skorzystał.
Obowiązek opodatkowania VAT będzie dotyczył tych towarów posiadanych przez spółkę, które po ich zakupie nie zostały odsprzedane, a w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Chodzi tutaj o utrzymanie pewnej równowagi, tzn. tam gdzie od zakupionych ruchomości podatek naliczony został wcześniej odliczony to przy ich odsprzedaży powinien zostać naliczony ponownie. Opodatkowanie nie dotyczy tych towarów, od których wcześniej podatku VAT nie odliczono.

Co można rozumieć pod pojęciem „towaru”? Otóż będą to rzeczy ruchome, różnego rodzaju energie, również budynki, budowle i ich części, które na skutek różnych okoliczności podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które wymieniono w klasyfikacjach statystyk publicznych oraz grunty.

Porównaj: Jakie skutki w VAT wywoła likwidacja spółki cywilnej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przepisach rozróżniono powyższe towary na towary własnej produkcji, towary nie będące przedmiotem dostawy czyli wytworzone przez podatnika oraz towary zakupione przez niego. 

A więc, w dniu zaprzestania przez spółkę wykonywania czynności opodatkowanych, powstanie obowiązek sporządzenia i wykazania w remanencie likwidacyjnym nawet tych towarów, które nie miały być nigdy przedmiotem dostawy, np. maszyny produkcyjne, a od których odliczano wcześniej podatek od towarów i usług.

REKLAMA

Obowiązek opodatkowania towarów jest uzasadnione i wynika z konsumpcyjnego charakteru podatku od towarów i usług. Opodatkowanie wynika również z zasady neutralności VAT. Skoro spółka odliczyła podatek od zakupu towarów, a które później spożytkowano to w konsekwencji powinna zostać faktycznie obciążona podatkiem należnym. Spółka nie wykorzystując w swojej działalności zakupionych towarów wystąpi wówczas w roli ostatecznego konsumenta, który ponosi ciężar podatku zawartego w cenie towaru.

Reasumując, jeżeli spółce z tytułu zakupu towarów (środków trwałych, innych ruchomości, komponentów do produkcji własnych towarów, itd.) przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, a które w dniu likwidacji działalności gospodarczej spółki znajdowały się na jej stanie, to będzie miała ona obowiązek wykazania wszystkich wyżej wymienionych towarów w spisie z natury i w konsekwencji zapłacenia od nich podatku od towarów i usług.

Zobacz: Jakie skutki wiążą się z wykreśleniem spółki z rejestru podatników VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA