| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Od jakich składników majątkowych trzeba płacić VAT w przypadku likwidacji spółki

Od jakich składników majątkowych trzeba płacić VAT w przypadku likwidacji spółki

Prowadzimy w wynajmowanej powierzchni magazynowej działalność produkcyjno-handlową w formie spółki jawnej. Spółka jest podatnikiem VAT. Zamierzamy spółkę zlikwidować. Na terenie hali znajdują się wyprodukowane towary oraz maszyny produkcyjne (środki trwałe) oraz inne ruchomości. Zastanawiamy się czy w przypadku sprzedaży ruchomości stanowiących własność spółki powstanie obowiązek zapłaty VAT. Ponieważ do tej pory VAT po zakupie danej ruchomości był przez spółkę odliczany, dotyczy to również komponentów do produkcji własnych towarów.

Zasadą jest, że zakupy z odliczonym VAT trzeba opodatkować. A dokładniej, tzn. że jeżeli podatnikowi w stosunku do zakupionych towarów przysługiwało prawo do odliczenia VAT, to po zakończeniu działalności wszelkie ruchomości (towary, środki trwałe) będą musiały zostać opodatkowane VAT. 

Istotne znaczenie ma art. 14 ust. 4 ustawy o VAT, zgodnie z którym, opodatkowanie podatkiem od towarów i usług stosuje się do towarów objętych spisem z natury, do których wcześniej przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przy czym nie ma znaczenia, czy podatnik z tego prawa skorzystał.
Obowiązek opodatkowania VAT będzie dotyczył tych towarów posiadanych przez spółkę, które po ich zakupie nie zostały odsprzedane, a w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Chodzi tutaj o utrzymanie pewnej równowagi, tzn. tam gdzie od zakupionych ruchomości podatek naliczony został wcześniej odliczony to przy ich odsprzedaży powinien zostać naliczony ponownie. Opodatkowanie nie dotyczy tych towarów, od których wcześniej podatku VAT nie odliczono.

Co można rozumieć pod pojęciem „towaru”? Otóż będą to rzeczy ruchome, różnego rodzaju energie, również budynki, budowle i ich części, które na skutek różnych okoliczności podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które wymieniono w klasyfikacjach statystyk publicznych oraz grunty.

Porównaj: Jakie skutki w VAT wywoła likwidacja spółki cywilnej

W przepisach rozróżniono powyższe towary na towary własnej produkcji, towary nie będące przedmiotem dostawy czyli wytworzone przez podatnika oraz towary zakupione przez niego. 

A więc, w dniu zaprzestania przez spółkę wykonywania czynności opodatkowanych, powstanie obowiązek sporządzenia i wykazania w remanencie likwidacyjnym nawet tych towarów, które nie miały być nigdy przedmiotem dostawy, np. maszyny produkcyjne, a od których odliczano wcześniej podatek od towarów i usług.

Obowiązek opodatkowania towarów jest uzasadnione i wynika z konsumpcyjnego charakteru podatku od towarów i usług. Opodatkowanie wynika również z zasady neutralności VAT. Skoro spółka odliczyła podatek od zakupu towarów, a które później spożytkowano to w konsekwencji powinna zostać faktycznie obciążona podatkiem należnym. Spółka nie wykorzystując w swojej działalności zakupionych towarów wystąpi wówczas w roli ostatecznego konsumenta, który ponosi ciężar podatku zawartego w cenie towaru.

Reasumując, jeżeli spółce z tytułu zakupu towarów (środków trwałych, innych ruchomości, komponentów do produkcji własnych towarów, itd.) przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, a które w dniu likwidacji działalności gospodarczej spółki znajdowały się na jej stanie, to będzie miała ona obowiązek wykazania wszystkich wyżej wymienionych towarów w spisie z natury i w konsekwencji zapłacenia od nich podatku od towarów i usług.

Zobacz: Jakie skutki wiążą się z wykreśleniem spółki z rejestru podatników VAT

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK