Kiedy mamy do czynienia z kontynuacją działalności spółki cywilnej
REKLAMA
REKLAMA
Aneks do umowy spółki cywilnej wyrażający intencje wspólników co do ich następców w spółce jest wyrazem akceptacji woli partnera (wspólnika) i jest wystarczającym dokumentem do uznania, że działalność gospodarcza w formie spółki cywilnej po śmierci jednego ze wspólników jest kontynuowana, a zmienia się wyłącznie skład osobowy spółki.
REKLAMA
Porównaj: Jakie skutki w VAT wywoła zmiana składu wspólników spółki cywilnej
W myśl art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w przypadku rozwiązania spółki cywilnej opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów.
Zgodnie z art. 860 § 1 Kodeksu cywilnego, spółka cywilna powstaje przez zawarcie umowy co najmniej dwóch wspólników.
Przepis art. 872 Kodeksu cywilnego stanowi, iż można zastrzec, że spadkobiercy wspólnika wejdą do spółki na jego miejsce. W świetle powyższego należy uznać, że jeżeli wspólnicy podpisali aneks do umowy spółki cywilnej, z którego wynika, kto w wypadku śmierci wspólnika wejdzie na jego miejsce do spółki, śmierć jednego ze wspólników spółki nie będzie oznaczać, że spółka cywilna uległa rozwiązaniu.
W związku z powyższym, przepis art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy podatku od towarów i usług nie będzie miał zastosowania.
Zobacz: Jakie skutki podatkowe w VAT i PCC wywoła emisja obligacji przez spółkę
Podstawa prawna: Ustawa o podatku od towarów i usług ( Dz.U. z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat