Jak wygląda kwestia bezpodstawnego wzbogacenia, na gruncie ustawy o VAT
REKLAMA
REKLAMA
Przykładem bezpodstawnego wzbogacenia może być sytuacja, w której firma wykonała na rzecz miasta roboty budowlane nieprzewidziane w umowie o roboty budowlane.
REKLAMA
Przechodząc na grunt przepisów podatkowych należy stwierdzić, że pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (czynienie, wykonanie czegoś na rzecz innej osoby), jak i zaniechanie (nieczynienie bądź też tolerowanie).
Polecamy: Postępowanie podatkowe
Ustawa o VAT zalicza do usług każde świadczenie, które nie jest dostawą w myśl art. 7 ustawy o VAT. Usługą będzie tylko takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument, odbiorca świadczenia odnoszący korzyść o charakterze majątkowym.
Polecamy: Podatek od spadków i darowizn
Przepisy ustawy o VAT nie uzależniają uznania określonych czynności podatnika za świadczenie usługi podlegającej opodatkowaniu, od sposobu uzyskania przez podatnika zapłaty za tę czynność.
Ważne
Uzyskanie np. w drodze wyroku sądowego lub ugody sądowej przez podatnika zapłaty na podstawie art. 405 Kodeksu cywilnego, który reguluje kwestię bezpodstawnego wzbogacenia nie ma znaczenia do opodatkowania danej usługi na gruncie przepisów ustawy o VAT. Istotne jest to, czy czynności wykonywał podatnik podatku VAT oraz aby dane czynności były na gruncie przepisów ustawy o VAT usługami podlegającymi opodatkowaniu.
Z treści art. 15 ust. 1 ustawy i art. 5 ust. 2 o VAT wynika, że opodatkowaniu podlegają wszystkie czynności wykonywane w ramach działalności gospodarczej. Dlatego opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają usługi wykonane także bezumownie, które odbiorca usługi przyjął.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat