| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jaką stawkę VAT zastosować dla sprzedaży czasopism z gadżetem

Jaką stawkę VAT zastosować dla sprzedaży czasopism z gadżetem

Wydawca, który dołącza do czasopisma bezpłatne upominki, nie musi płacić od nich VAT, chyba, że wzrośnie poprzez sam gadżet cena gazety. Jeżeli cena gazety z upominkiem jest wyższa od ceny gazety bez upominku, to nie dochodzi do nieodpłatnego przekazania, ale do przekazania towarów za wynagrodzeniem opodatkowanego na takich samych zasadach jak sprzedaż.

Wydawca musi wówczas oddzielnie naliczyć VAT od gazety i od gadżetu. Nieodpłatne przekazanie towarów na cele związane z przedsiębiorstwem nie podlega VAT.

Podobne stanowisko zostało zaprezentowane zostało Wyrokiem Sądu Administracyjgo:
Nieodpłatne przekazanie towarów na cele związane z przedsiębiorstwem nie podlega VAT. Spółce, która nabyła towary, a następnie przekazała je nieodpłatnie na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą przysługuje także prawo do odliczenia VAT od tych towarów. Nabycie towarów związane jest z działalnością opodatkowaną spółki a nie tylko nieodpłatnym przekazaniem (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie mz dnia 14 września 2009 r. – sygn. III SA/Wa 673/2009).

Zatem dołączając do części nakładu gazety płytę DVD lub inny gadżet i sprzedając ją po wyższej cenie, nie można stosować 7- proc. stawki VAT i powoływać się na art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. W takiej sytuacji nie można mówić o sprzedaży łącznej i trzeba stosować dwie stawki VAT.

Przeczytaj również: Czy firma może odzyskać zagraniczny VAT

Skoro klient płaci więcej za gazetę z płytą, to nie można mówić o dostawie bez wynagrodzenia. Poza tym art. 7 ust. 2 odnosi się do przekazania niezwiązanego z prowadzonym przedsiębiorstwem. Jak zostało to zauważone we wcześniejszym orzeczeniu Sądu Administracyjnego, przy sprzedaży czasopisma z gadżetem mamy do czynienia z dostawą dwóch towarów. Nie ma integralnego związku między gadżetem i czasopismem, a także nie jest to towar o charakterze pomocniczym.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 lipca 2009 r. III SA/Wa 2771/2008

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci Budujesz-Kupujesz.pl

Eksperci budowlani

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK