| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Opłaty dyscyplinujące pracowników nie podlegają VAT

Opłaty dyscyplinujące pracowników nie podlegają VAT

Celowe lub przypadkowe zniszczenie przez pracownika mienia należącego do przedsiębiorstwa nie tylko wywołuje utrudnienia w jego funkcjonowaniu, ale też przynosi konkretne koszty (straty) bieżące i przyszłe.

Straty te wynikają nie tylko z konieczności poniesienia kosztów naprawy lub zakupu nowych składników majątku, ale również z ewentualnych strat związanych z niewykonaniem umów na rzecz kontrahentów, czy też podniesienia stawki ubezpieczenia przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

W celu uniknięcia jak największej ilości takich zdarzeń, pracodawcy stosują różnorodne formy zachęt i kar, zarówno dyscyplinarnych jak i finansowych, aby zachęcić swoich pracowników do większej dbałości o powierzony im sprzęt firmowy.

Jedną ze stosowanych form dyscyplinowania pracowników jest wprowadzenie w zakładzie pracy wewnętrznego regulaminu użytkowania samochodów osobowych, którego zapisy przewidują nałożenie na konkretnych pracowników opłat sankcyjnych za uszkodzenie powierzonych im pojazdów.

Jak wynika z interpretacji nr IPPP1-443-401/10-4/BS z dnia 15 lipca 2010 r., wydanej w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, nakładana przez pracodawcę opłata sankcyjna za uszkodzenie samochodu firmowego może nie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

Polecamy: VAT 2011

Polecamy: Podatki 2011

Warunkiem wyłączenia tej opłaty z opodatkowania VAT-em jest określenie jej w stałej wysokości, niezależnej od wysokości kosztów związanych z naprawą powstałej szkody, i powiązanie jej jedynie ze stwierdzeniem winy osoby, która spowodowała tą szkodę.

Powyższe wynika z tego, iż w takim przypadku opłata taka nie stanowi zapłaty za jakąkolwiek usługę, ale pełni funkcję odszkodowawczą (sankcyjną) i stanowi rekompensatę dla pracodawcy za konieczność poniesienia przez niego ewentualnie wyższych kosztów składek ubezpieczeniowych, w związku z czym nie mieści się w zawartym w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, katalogu czynności podlegających opodatkowaniu.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania

Realizuje politykę rządu w zakresie równego traktowania, w tym przeciwdziałania dyskryminacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »