reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Czy od przekazania pracownikowi bonów towarowych trzeba zapłacić VAT

Czy od przekazania pracownikowi bonów towarowych trzeba zapłacić VAT

W Polsce od wielu lat panuje jednolita interpretacja (zarówno organów podatkowych, jak i sądów), że wydanie bonów towarowych nie podlega VAT, bo nie jest to ani sprzedaż towaru ani świadczenie usług. Jednak niedawny wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie C‑40/09 (Astra Zeneca UK Ltd) zrodził wątpliwości w tej, wydawałoby się, wyjaśnionej już kwestii.

Otóż Trybunał uznał, że przekazanie bonów towarowych przez spółkę, która nabyła je ca cenę obejmującą VAT, swym pracownikom w zamian za rezygnację przez nich z części wynagrodzenia w gotówce, stanowi odpłatne świadczenie usług w rozumieniu unijnych przepisów w sprawie VAT.

Wyrok ten zapadł na skutek interpretacji art. 2 pkt 1 szóstej dyrektywy Rady 77/388/EWG z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych – wspólny system podatki od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku, w brzmieniu zmienionym dyrektywą Rady 95/7/WE z dnia 10 kwietnia 1995 r..

Wydaje się jednak, że wyrok ten nie zmieni sytuacji prawnej w naszym kraju i nie wpłynie na rozliczanie bonów towarowych, gdyż na ogół wydanie pracownikom bonów towarowych nie odbywa się kosztem ich wynagrodzenia. Są to raczej bony podarunkowe, czy premiowe, a więc stanowią dodatkowe płacowe przysporzenie poza zwykłym wynagrodzeniem.

Ponadto zdaniem polskich organów podatkowych nabycie bonów towarowych nie jest w ogóle czynnością opodatkowaną VAT.

Przykładem interpretacji tego zagadnienia przez polskiego fiskusa jest interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 21 lipca 2010 r. (nr ITPP2/443-439/10/KT), w której organ podatkowy stwierdził m.in., że bon towarowy (zwany czasem voucherem) nie mieści się w definicji towaru w rozumieniu ustawy o VAT, bowiem jest jedynie dokumentem uprawniającym do nabycia towarów. Zastępuje on środki pieniężne, za które zwyczajowo nabywa się towary, natomiast jego wydanie następuje w zamian za dokonanie wpłaty określonej kwoty przez klienta na rzecz podmiotu emitującego te bony.

Polecamy: VAT 2011

Zdaniem fiskusa czynności sprzedaży bonów towarowych nie można utożsamiać z dostawą towarów, wobec czego nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT. Zapłata za wydanie bonów nie stanowi także zaliczki ani przedpłaty w rozumieniu art. 19 ust. 11 ustawy o VAT. Wpłata środków pieniężnych za bony, nie wiąże się bowiem z nabyciem konkretnie określonego towaru, a uprawnia jedynie do zakupu dowolnych towarów, oferowanych przez dany podmiot lub grupę podmiotów. Przyszła dostawa (która nastąpi w momencie realizacji bonów) nie jest jeszcze w momencie zapłaty za bony szczegółowo określona – nieznany jest przedmiot sprzedaży, ilość zamówionego towaru, jak i jego cena.

Polecamy: Podatki 2011

Dopiero realizacja bonu (vouchera), czyli fizyczne wydanie towaru na rzecz klienta, regulującego zapłatę za towar poprzez jego wręczenie, będzie stanowiło czynność podlegającą opodatkowaniu VAT. Obowiązek podatkowy - zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o VAT – powstanie z chwilą wydania towaru, natomiast w przypadku gdy dostawa towaru powinna być potwierdzona fakturą - zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy - z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Chudzik

menedżer centralnego działu rozliczeń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama