Przekazywanie próbek a VAT
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Za podlegającą opodatkowaniu dostawę towarów rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności (art. 7 ust. 2 ustawy o VAT):
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2) wszelkie inne darowizny
– jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
Innymi słowy, ustawodawca uważa (w ślad za prawodawcą unijnym – podobne regulacje odnajdziemy bowiem w dyrektywie VAT, a także w przepisach pozostałych państw unijnych), że skoro podatnikowi przysługiwało przynajmniej częściowe prawo do odliczenia VAT naliczonego, każda, nie tylko odpłatna, ale również nieodpłatna ich konsumpcja musi wiązać się z wykazaniem VAT należnego.
Na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy o VAT nieodpłatne przekazanie prezentów o małej wartości i próbek nie podlega VAT, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika. Definicja próbki została określona w art. 7 ust. 7 ustawy o VAT.
Analizując tę definicję, dochodzimy do wniosku, że zawartych jest w niej kilka warunków wyłączenia z opodatkowania, które, po pierwsze, mogą być w praktyce trudne do weryfikacji (ze względu na mało ostre zwroty, którymi posłużył się ustawodawca – np. „identyfikowalne jako próbka” lub „niewielka ilość”), a po drugie, muszą być spełnione łącznie.
ENCYKLOPEDIA KSIĘGOWEGO
Próbka – identyfikowalny jako próbka egzemplarz towaru lub jego niewielka ilość, które pozwalają na ocenę cech i właściwości towaru w jego końcowej postaci, przy czym ich przekazanie (wręczenie) przez podatnika:
1) ma na celu promocję tego towaru oraz
2) nie służy zasadniczo zaspokojeniu potrzeb odbiorcy końcowego w zakresie danego towaru, chyba że zaspokojenie potrzeb tego odbiorcy jest nieodłącznym elementem promocji towaru i ma skłaniać odbiorcę do zakupu promowanego towaru.
Marcin Majchrowski
Kiedy przekazywanie próbek nie podlega VAT
Artykuł wskazuje, kiedy przekazywanie próbek nie podlega podatkowi od towarów i usług. Wymienia warunki wyłączające próbki z opodatkowania VAT-em i dokładnie omawia każdy z tych warunków.
Czytaj także:
„Czy przekazanie próbek kontrahentowi spoza Unii Europejskiej podlega opodatkowaniu VAT” >>
„Czy przekazany do recenzji egzemplarz książki może być uznany za próbkę” >>
„Kiedy nieodpłatne przekazanie towarów i próbek podlega opodatkowaniu VAT” >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat