reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Przekazywanie próbek a VAT

Przekazywanie próbek a VAT

Już ponad półtora roku obowiązuje zmieniona definicja próbek, tj. kategorii towarów, których nieodpłatne przekazanie nie podlega opodatkowaniu VAT. Mają bowiem na celu promocję asortymentu podatnika, a nie zaspokojenie prywatnych potrzeb odbiorcy. Nadal problemy sprawia kwestia identyfikowalności próbek, tj. rzekomego obowiązku oznaczania ich słowem „próbka” lub podobnym zwrotem.

Artykuł pochodzi z

Za podlegającą opodatkowaniu dostawę towarów rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności (art. 7 ust. 2 ustawy o VAT):

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2) wszelkie inne darowizny

– jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Innymi słowy, ustawodawca uważa (w ślad za prawodawcą unijnym – podobne regulacje odnajdziemy bowiem w dyrektywie VAT, a także w przepisach pozostałych państw unijnych), że skoro podatnikowi przysługiwało przynajmniej częściowe prawo do odliczenia VAT naliczonego, każda, nie tylko odpłatna, ale również nieodpłatna ich konsumpcja musi wiązać się z wykazaniem VAT należnego.

Na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy o VAT nieodpłatne przekazanie prezentów o małej wartości i próbek nie podlega VAT, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika. Definicja próbki została określona w art. 7 ust. 7 ustawy o VAT.

Analizując tę definicję, dochodzimy do wniosku, że zawartych jest w niej kilka warunków wyłączenia z opodatkowania, które, po pierwsze, mogą być w praktyce trudne do weryfikacji (ze względu na mało ostre zwroty, którymi posłużył się ustawodawca – np. „identyfikowalne jako próbka” lub „niewielka ilość”), a po drugie, muszą być spełnione łącznie.

ENCYKLOPEDIA KSIĘGOWEGO

Próbka – identyfikowalny jako próbka egzemplarz towaru lub jego niewielka ilość, które pozwalają na ocenę cech i właściwości towaru w jego końcowej postaci, przy czym ich przekazanie (wręczenie) przez podatnika:

1) ma na celu promocję tego towaru oraz

2) nie służy zasadniczo zaspokojeniu potrzeb odbiorcy końcowego w zakresie danego towaru, chyba że zaspokojenie potrzeb tego odbiorcy jest nieodłącznym elementem promocji towaru i ma skłaniać odbiorcę do zakupu promowanego towaru.

Marcin Majchrowski

Kiedy przekazywanie próbek nie podlega VAT

Artykuł wskazuje, kiedy przekazywanie próbek nie podlega podatkowi od towarów i usług. Wymienia warunki wyłączające próbki z opodatkowania VAT-em i dokładnie omawia każdy z tych warunków.

Czytaj także:

„Czy przekazanie próbek kontrahentowi spoza Unii Europejskiej podlega opodatkowaniu VAT” >>

„Czy przekazany do recenzji egzemplarz książki może być uznany za próbkę” >>

„Kiedy nieodpłatne przekazanie towarów i próbek podlega opodatkowaniu VAT” >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama