REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż lokalu bez VAT

Dorota Kręcisz
Księgowa, ekonomistka
 Cafe Finance
Ogólnopolskie biuro rachunkowe
Sprzedaż lokalu bez VAT
Sprzedaż lokalu bez VAT
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy spółka może sprzedać lokal przez nią użytkowany i skorzystać ze zwolnienia podatkowego? Tak, jeżeli od jego zasiedlenia minęły 2 lata. Taką odpowiedź uzyskał podmiot, który skierował zapytanie o interpretację przepisów do Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

Przepisy podatkowe w Polsce nie zawsze są jasne. Ponieważ własna interpretacja niekoniecznie musi być zgodna z tą dokonaną przez urząd, zwłaszcza przedsiębiorcy decydują się wystąpić do jednego z pięciu wyznaczonych Dyrektorów Izb Skarbowych o wiążące organy podatkowe indywidualne interpretacje podatkowe.

Autopromocja

Uzyskanie odpowiedzi na zadane pytanie często uznawane jest za drogowskaz. W ten sposób firmy – kierując się otrzymanymi informacjami – mają pewność, że postępują zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa.

Ponadto, nie muszą się obawiać wykrycia nieprawidłowości podczas ewentualnej kontroli przeprowadzanej przez urzędników i – w jej efekcie – konieczności płacenia wysokich grzywien. W ostatnim czasie Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wydał ciekawą interpretację w kwestii możliwości sprzedaży lokalu nieulepszonego bez VAT (nr ITPP1/443-901/14/AP).

Stan faktyczny

Kiedy podmiot zamierzający zbyć nieruchomość nie będzie zobowiązany opłacić podatek od towarów i usług? Spółka, która skierowała zapytanie do Izby Skarbowej w Bydgoszczy wskazała, że jest czynnym podatnikiem VAT. W 2001 roku, z uwagi na prowadzoną działalność gospodarczą, nabyła od dewelopera lokal użytkowy. Ponieważ w lokalu sprzedawane były wyroby spółki, obniżyła ona podatek należny o kwotę VAT, który został uwzględniony w cenie zakupu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 Jednocześnie kwota netto z faktur otrzymanych od dewelopera stanowiła początkową wartość środków trwałych podlegających amortyzacji. Spółka w swoim piśmie podniosła również, że od momentu nabycia lokalu nie był on wykorzystywany w celach najmu, nie był również ulepszany, zaś od jego zasiedlenia minęły 2 lata. Pytanie o konieczność uiszczenia podatku od towarów i usług pomiot motywował tym, że aktualnie chce zbyć przedmiotowy lokal.

Kiedy nie trzeba płacić VAT?

Spółka określiła jasno swoją interpretację w piśmie. Według niej konieczne jest uiszczenie podatku od towarów i usług. Inaczej mówiąc, stwierdziła ona, że przepisy nie będą pozwalały jej na skorzystanie ze zwolnienia od podatku przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy o VAT. Inne zdanie na ten temat miał dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy. W odpowiedzi organ podatkowy stwierdził, że nie ma żadnych przeszkód, by podatnik skorzystał ze zwolnienia i tym samym zaoszczędził na sprzedaży lokalu. Takie stanowisko wynikało z faktu, że spółka spełnia wszelkie przesłanki wymienione w przepisach – od zasiedlenia nieruchomości minęły 2 lata.

Ogólne zasady

Kwestie związane z koniecznością odprowadzenia podatku od sprzedaży nieruchomości nie dla każdego są jasne. Podstawowa zasada odnosi się do tego, że – według wyżej wspomnianej ustawy o VAT – dostawa budynków czy ich części nie jest wolna od podatku m.in. wówczas, gdy pomiędzy pierwszym zasiedleniem a sprzedażą tych nieruchomości upłynął okres krótszy niż 2 lata. Jednym z wyjątków jest sytuacja, w której podmiot spełnia określoną pulę warunków. Mowa o tym, że:

  • w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało przedsiębiorcy prawo do odliczenia podatku naliczonego,
  • sprzedający nie ponosił wydatków na ulepszenie obiektów (i nie mógł odliczyć VAT naliczonego).

Innym odstępstwem jest sytuacja, w której sprzedający ponosił – co prawda – wydatki na ulepszenie lokalu czy obiektu, ale były one niższe niż 30% wartości początkowej obiektu czy lokalu. W takiej sytuacji, by móc skorzystać ze zwolnienia przy sprzedaży, podmiot powinien użytkować nieruchomość przez co najmniej 5 lat.

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Co z tego wynika?

Spółka, która wniosła zapytanie o interpretację przepisów może sprzedać posiadany lokal, korzystając ze zwolnienia przewidzianego w ustawie o VAT. Spełnia ona bowiem wszelkie przesłanki, jakie zostały ustalone przez ustawodawcę w przepisach. Nie tylko użytkuje nieruchomości co najmniej 2 lata, lecz także nie ponosiła wydatków na jego ulepszenie. Warto również wskazać, że spółka zasiedliła lokal jako pierwsza, gdyż nabyła go od dewelopera (do zasiedlenia doszło po oddaniu przez dewelopera lokalu do użytkowania spółce).


Jeżeli strony transakcji zdecydują się zatem na rezygnację z opodatkowania, zwolnienie od konieczności uiszczenia podatku VAT będzie możliwe. Dyrektor Izby Skarbowej podkreślił przy tym w interpretacji, że podmioty będące zarejestrowanymi podatnikami VAT czynnymi mają możliwość przed podpisaniem stosownych dokumentów, złożyć urzędowi skarbowemu zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli czy ich części.

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Dorota Kręcisz, Partner/Główna Księgowa Cafe Finance, www.cafefinance.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA