REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kara umowna a VAT

Kara umowna a VAT
Kara umowna a VAT
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kara umowna otrzymana od klienta nie stanowi wynagrodzenia za świadczenie usługi czy dostawę towaru, nie podlega opodatkowaniu. Dlatego nałożenie kary pieniężnej nie może być dokumentowane ani paragonem fiskalnym, ani fakturą. Obciążenie kontrahenta kwotą tej kary może nastąpić np. na podstawie noty obciążeniowej.

Prowadzę wypożyczalnię sprzętu turystycznego. Wypożyczam m.in. namioty, uprząż wspinaczkową, rakiety śnieżne, kijki trekkingowe, urządzenia GPS itp. Klient płaci cenę za zadeklarowany przez niego okres wypożyczenia sprzętu. Usługa potwierdzana jest paragonem fiskalnym i fakturą (wystawianą na żądanie klienta). Jeśli klient nie zwróci sprzętu w ustalonym terminie, a wcześniej nie przedłuży okresu wypożyczenia, jest obciążany karą umową, która wynika z regulaminu wypożyczalni. Wysokość kary zależy od wartości wypożyczonego sprzętu. Czy obciążenie klienta karą umową podlega opodatkowaniu VAT i powinno być ewidencjonowane na kasie fiskalnej?

REKLAMA

Autopromocja

Otrzymanie od klienta opłaty karnej za nieterminowy zwrot sprzętu turystycznego stanowi dla właściciela wypożyczalni (podatnika) rekompensatę za straty w postaci utraty korzyści. Opłata ta nie jest wynagrodzeniem za wykonaną usługę na rzecz tego klienta, wobec czego pozostaje poza zakresem VAT. Nie należy jej potwierdzać ani paragonem fiskalnym, ani fakturą.

Kara umowna - wątpliwości w zakresie VAT

Opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Uznaje się, że zakresem VAT objęte są te czynności, które zostały wykonane przez podatnika VAT w ramach umowy zobowiązaniowej, przy czym związek między otrzymywaną płatnością a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można było powiedzieć, że płatność nastąpiła w zamian za to świadczenie.

W opisanych okolicznościach obciążenie klienta dodatkową opłatą za nieterminowy zwrot sprzętu turystycznego nie stanowi świadczenia usługi na rzecz tego klienta. Kwota obciążenia jest dla klienta sankcją pieniężną (karą umowną, odszkodowaniem) naliczaną zgodnie z regulaminem wypożyczalni, wskazującym na warunki, w których sprzedawca może się jej domagać. Zapłata wymienionej kwoty pieniężnej wynika z konieczności wynagrodzenia usługodawcy straty w postaci utraty korzyści, które uzyskałby, wypożyczając sprzęt turystyczny innym klientom. W tym przypadku istotą i celem obciążenia klienta opłatą karną za niezwrócenie sprzętu turystycznego w umówionym terminie jest rekompensata za szkodę, a nie płatność za świadczenie. Klient zobowiązany do zapłaty kary pieniężnej nie jest uprawniony do otrzymania jakiegokolwiek świadczenia ze strony właściciela wypożyczalni (podatnika).

REKLAMA

Wobec tego, że kara umowna otrzymana od klienta nie stanowi wynagrodzenia za świadczenie usługi czy dostawę towaru, nie podlega opodatkowaniu. W konsekwencji nałożenie kary pieniężnej nie może być dokumentowane ani paragonem fiskalnym, ani fakturą. Obciążenie kontrahenta kwotą tej kary może nastąpić np. na podstawie noty obciążeniowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podobnie kwestię tę wyjaśnił Dyrektor IS w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 8 października 2013 r. (sygn. IBPP1/443-645/13/KJ), która dotyczyła naliczanej przez sprzedawcę kary umownej za zwrot kaset DVD po upływie ustalonego przez strony terminu, której wysokość – jak wyjaśnił podatnik – była powiązana z wartością kasety DVD, nie zaś z okresem wypożyczenia. W tych okolicznościach organ podatkowy potwierdził, że:

(...) naliczanie kary umownej w przedstawionym opisie stanu faktycznego, za brak zwrotu przez klienta kasety DVD (bez wcześniejszego przedłużenia wypożyczenia), nie stanowi odpłatności za czynność określoną w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, a zatem nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Tym samym Wnioskodawca nie jest zobowiązany do wystawiania faktur VAT z tego tytułu ani zarejestrowania na kasie rejestrującej. Pobierane kwoty mogą być więc dokumentowane na podstawie innych dokumentów księgowych, w tym chociażby not księgowych.

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Wskaźniki i stawki

Podobne zdanie na ten temat miał również Dyrektor IS w Bydgoszczy, który w interpretacji indywidualnej z 1 kwietnia 2014 r. (sygn. ITPP1/443-1373b/13/MS) odniósł się do opłaty (kary) pobieranej przez uniwersytecką bibliotekę za nieterminowy zwrot zbiorów oraz za ich zniszczenie lub zagubienie. Opłaty te wynikały z zarządzeń rektora uniwersytetu w sprawie wprowadzenia regulaminu korzystania z biblioteki oraz w sprawie zmiany cennika opłat i usług biblioteki. Organ podatkowy, którego zdaniem kary umowne pobierane przez bibliotekę stanowiły wyłącznie sankcję za niewykonanie lub niewłaściwe wykonanie zobowiązań, uznał, że:

W omawianej sprawie podmiot zobowiązany do zapłaty określonej kwoty za nieterminowy zwrot zbiorów oraz za ich zniszczenie lub zagubienie nie jest uprawniony do otrzymania w zamian jakiegokolwiek świadczenia ze strony Biblioteki.

Zatem opłaty, o których mowa we wniosku, pełniące funkcję odszkodowawczą (rekompensacyjną) za poniesione straty, nie mieszczą się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu wymienionych w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT i tym samym nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem.

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1171

Aneta Szwęch, ekspert w zakresie podatków i rachunkowości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA