REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wymiana bitcoinów bez VAT

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Wymiana bitcoinów bez VAT
Wymiana bitcoinów bez VAT

REKLAMA

REKLAMA

Zamiana wirtualnej waluty na realne pieniądze jest usługą zwolnioną z podatku od towarów i usług – uznał w opinii rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jeśli TSUE podzieli w wyroku wnioski rzecznika generalnego, to z uwagi na harmonizację VAT niektóre państwa członkowskie będą musiały zmienić swoje podejście do opodatkowania wirtualnej waluty. Chodzi właśnie o Polskę, ale też Estonię i Niemcy.

Tak wynika też z odpowiedzi wiceministra finansów Doroty Podedwornej-Tarnowskiej na interpelację poselską nr 32643. – Wyrok w tej sprawie może nakłonić Ministerstwo Finansów do ewentualnych zmian legislacyjnych – czytamy w dokumencie.

Autopromocja

Stanowisko rzecznika dotyczy sprawy szwedzkiego obywatela Davida Hedqvista.

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

O co chodzi

Bitcoin, czyli elektroniczny ekwiwalent prawdziwego pieniądza, został wymyślony w 2009 r. przez internautę (bądź ich grupę) o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Nie jest emitowany przez żaden bank centralny ani traktowany jak pełnoprawna waluta, co potwierdza publikacja Europejskiego Banku Centralnego z lutego 2015 r. Można nim jednak płacić za dobra i usługi. Wirtualną walutę można też wymieniać po jej aktualnym kursie (jest bardzo zmienny) na prawdziwą. Przy tym zaś powstaje pytanie, czy jest to usługa podlegająca VAT.

Szwedzki problem

Przekonał się o tym Szwed David Hedqvist, który chciał zarabiać na wymianie bitcoinów za pośrednictwem strony Bitcoin.se. O potencjalne skutki podatkowe zapytał tamtejszego fiskusa. Wiążącej odpowiedzi nie uzyskał, a sprawa zyskała nieoczekiwany rozgłos. Ostatecznie Skatteverket – Szwedzka Agencja Podatkowa – zadał pytanie prejudycjalne Trybunałowi Sprawiedliwości UE. David Hedqvist zmuszony był zaangażować czołową kancelarię prawną i za pośrednictwem swojej strony apelować do internautów o sfinansowanie kosztów prowadzenia sprawy. Chodziło nawet o 38 tys. euro (96 bitcoinów pod koniec sierpnia 2014 r.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na rozstrzygnięcie TSUE zaczęły czekać także inne kraje członkowskie. Do tego czasu fiskus w większości z nich zdecydował się nie pobierać podatku od obrotu wirtualną walutą. Innego zdania były jednak Estonia, Niemcy i... Polska.

Fiskus konsekwentny

W naszym kraju fiskus konsekwentnie chce rozliczania VAT od obrotu bitcoinem. Potwierdzają to interpretacje dyrektorów izb skarbowych w Poznaniu z 8 stycznia 2014 r., nr ILPP1/443-912/13-2/AW, i w Łodzi z 7 kwietnia 2014 r., nr IPTPP2/443-52/14-6/IR. Potwierdzało to także MF, które w odpowiedzi na pytania DGP podkreślało, że sprzedaży wirtualnej waluty bliżej jest do opodatkowanej stawką 23 proc. usługi elektronicznej. Z drugiej jednak strony fiskus w interpretacji warszawskiej izby z 24 czerwca 2014 r., nr IPPP2/443-334/14-2/BH, przyznał, że bitcoinami można np. umarzać zobowiązania, czyli pełnią de facto funkcję płatniczą.

Liczy się to, czemu służą

Na ten aspekt zwrócił też uwagę rzecznik generalny w swojej opinii z 16 lipca 2015 r. Uznał, że sprzedaż wirtualnej waluty powinna być zwolniona na podstawie art. 135 ust. 1 lit. e dyrektywy VAT (Dz. Urz. UE L z 2006 r. nr 347/1). Zgadza się z tym Tomasz Michalik, partner w MDDP. Przepis, do którego odwołał się rzecznik generalny, mówi m.in. o transakcjach dotyczących walut, banknotów i monet używanych jako prawny środek płatniczy.

– Wprawdzie bitcoiny z uwagi na sposób ich emisji nie są środkiem płatniczym w sensie prawnym, ale w życiu gospodarczym pełnią taką właśnie funkcję – podkreśla ekspert. Trudno więc jego zdaniem o wyciągnięcie innych wniosków.

Zadowolony jest także Filip Godecki reprezentujący bitcoinową giełdę Bitcurex. – Taka opinia to dobry znak, gdyż biznes rozwija się najlepiej, kiedy prawo jest jasne. Zwolnienie wirtualnej waluty z VAT jest kluczowe dla tych podmiotów, które chcą zapłaty w tej formie. Jest to też szansa, aby w przyszłości spełniała ona w większym stopniu swoją podstawową funkcję, czyli płatniczą – mówi.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online


To nie koniec pytań o bitcoiny

Joanna Prokurat doradca podatkowy w kancelarii Wardyński i Wspólnicy

Podejście rzecznika generalnego odpowiada charakterowi bitcoina jako ekwiwalentu środka płatniczego. Jego akceptacja przez TSUE czyniłaby opłacalnym profesjonalny obrót nim na rynku krajowym (nie byłby obciążony podatkiem). W przeciwnym wypadku odsprzedaż bez VAT byłaby możliwa wyłącznie poza krajami Unii Europejskiej. W kolejce czekają jednak kolejne pytania dotyczące podatkowego rozliczenia obrotu BTC, np. związane z dokumentowaniem takich transakcji czy ich wyceną dla celów podatkowych. Odpowiedzi powinny udzielać władze krajowe.

OBRÓT BITCOINAMI W UNII EUROPEJSKIEJ

Mariusz Szulc

 mariusz.szulc@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

REKLAMA