REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w ustawie o VAT 2015 - odwrotne obciążenie, cele mieszane i ulga na złe długi

Deloitte
Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe, podatkowe i prawne
Zmiany w ustawie o VAT 2015 - odwrotne obciążenie, cele mieszane i ulga na złe długi
Zmiany w ustawie o VAT 2015 - odwrotne obciążenie, cele mieszane i ulga na złe długi

REKLAMA

REKLAMA

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych z dnia 22 grudnia 2014 roku został skierowany do Sejmu. 4 lutego 2015 r. miało miejsce pierwsze czytanie projektu ustawy na posiedzeniu Sejmu.

Celem opublikowanego projektu ustawy jest przede wszystkim pełniejsze dostosowanie przepisów ustawy o VAT do przepisów unijnych i orzecznictwa TSUE. Poniżej przedstawiamy wybrane zagadnienia, które są przedmiotem nowelizacji.

Autopromocja

Planowane zmiany zgodnie z projektem ustawy mają wejść w życie z dniem 1 lipca 2015 r., z wyjątkiem zmian dotyczących wykorzystania towarów i usług do celów mieszanych, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

1. Zmiany w zakresie mechanizmu odwrotnego obciążenia, w szczególności:

• Rozszerzenie zakresu towarów objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia m.in. o notebooki, laptopy, tablety, telefony komórkowe (w tym smartfony), konsole do gier wideo,
• Wprowadzenie limitu, od którego stosuje się powyższy mechanizm do kwoty 20 000 zł dla jednolitej gospodarczo transakcji,
• Wprowadzenie obowiązku składania właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego informacji podsumowujących zawierających informacje o dokonanych transakcjach objętych krajowym odwrotnym obciążeniem,
• Ograniczenie stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia do sytuacji, gdy nabywca jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

Kasy rejestrujące 2015 - PDF

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. Zmiany w zakresie odliczania podatku naliczonego w odniesieniu do zakupionych towarów i usług wykorzystywanych do celów mieszanych:

• Określenie proporcji przy odliczaniu VAT w odniesieniu do nabywanych towarów i usług wykorzystywanych dla celów mieszanych, tzn. do działalności podlegającej VAT, jak i działalności nieobjętej VAT, (tzw. prewspółczynnik) oraz w przypadku wykorzystywania nabytych towarów i usług do wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i celów innych (w tym prywatnych),
• Określenie przez Ministra Finansów przykładowych sposobów obliczania proporcji,
• Określenie zasad postępowania w przypadku zmiany zakresu wykorzystania zakupionych towarów i usług w drodze korekty.

3. Pozostałe zmiany:

• Możliwość skorzystania z ulgi na złe długi wierzyciela, którego z jego dłużnikiem łączą powiązania o charakterze rodzinnym, kapitałowym, majątkowym lub wynikające ze stosunku pracy,
• Brak obowiązku korekty w przypadku, gdy dłużnik pozostaje w ostatnim dniu miesiąca, w którym upływa 150 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze, w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji,
• Zmiana wysokości kaucji gwarancyjnej dla podmiotów dostarczających paliwa – minimalna wysokość kaucji w wysokości 1 mln zł oraz maksymalna wysokość kaucji 10 mln zł,
• Wprowadzenie ustawowego wymogu oprocentowania kaucji gwarancyjnej złożonej w formie depozytu pieniężnego – oprocentowanie w wysokości 30 % stopy depozytowej ustalonej zgodnie z przepisami o NBP.

Biuletyn VAT

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF


Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo zamówień publicznych – przebieg procesu legislacyjnego.

Zobacz także: Zmiany w akcyzie - Cykl Webcastów

Kontakt:

Krzysztof Wilk
Dyrektor w dziale Doradztwa Podatkowego
al. Jana Pawła II 19, Warszawa
kwilk@deloitteCE.com

Przemysław Skorupa
Starszy Menedżer w dziale Doradztwa Podatkowego
al. Jana Pawła II 19, Warszawa
pskorupa@deloitteCE.com

Tomasz Seweryn
Menedżer w dziale Doradztwa Podatkowego
al. Jana Pawła II 19, Warszawa
tseweryn@deloitteCE.com

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Deloitte

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon energetyczny o 100% wyższy - dla ogrzewających np. pompą ciepła czy piecem akumulacyjnym maksymalnie 1200 zł

W przypadku bonu energetycznego dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, np. pompa ciepła czy piec akumulacyjnym, ustawodawca proponuje zwiększone o 100% wsparcie. Osoby w tym przedziale mogą liczyć na świadczenie pieniężne w wysokości od 600 zł do 1200 zł.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

REKLAMA