Czy udzielanie pożyczek ze środków zfśs podlega VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 4 marca 2011 r. (ILPP1/443-669/08/11-S/MK).
REKLAMA
Stan faktyczny – pożyczki z funduszu socjalnego
Sprawa dotyczyła spółki, posiadającej fundusz świadczeń socjalnych, z którego udzielała ona niskooprocentowanych pożyczek swoim pracownikom na cele mieszkaniowe.
W związku z powyższym, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy działalność tego typu podlega opodatkowaniu VAT? Zdaniem spółki, udzielanie pożyczek ze środków pochodzących z zfśs nie podlega uregulowaniom ustawy o VAT.
Dyrektor Izby Skarbowej wydał interpretację, w której uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe.
Organ podatkowy wskazał, że udzielanie oprocentowanych pożyczek ze środków zfśs jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT. Ze względu jednak na przewidziane w ustawie zwolnienia przedmiotowe usługi takie korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o VAT. Czynność taka winna być udokumentowana fakturą stosownie do treści art. 106 ust. 1 ustawy o VAT.
Po bezskutecznym wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa, spółka wniosła skargę do WSA. Sąd przyznał jej rację. W wyniku skargi kasacyjnej organu sprawa trafiła do NSA, który ją oddalił.
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu zmienia zdanie na skutek orzeczeń sądów administracyjnych
Rozpatrując sprawę ponownie, z uwzględnieniem wydanych w sprawie orzeczeń (I SA/Wr 86/09 oraz I FSK 1783/09), organ uznał stanowisko spółki za prawidłowe.
Organ wyjaśnił, że w przedmiotowej sprawie kluczowe jest stwierdzenie, czy spółka udzielając pracownikom pożyczek ze środków zfśs występuje w roli podatnika i czy czynnościom tym można przypisać cechy działalności gospodarczej.
Analizując stan faktyczny i prawny sprawy stwierdził, że działania spółki podejmowane w ramach zfśs są przejawem działalności socjalnej zakładu pracy, a nie działalności gospodarczej podatnika VAT.
REKLAMA
Podmiot nie rozpoczyna i nie prowadzi działalności gospodarczej w celu dysponowania funduszem socjalnym, i aby w jego ramach udzielać pracownikom pożyczek mieszkaniowych. Wykonuje te czynności dlatego, że taki obowiązek nakłada na niego ustawa o zfśs.
Dlatego też administrowanie zfśs nie jest usługą, o której mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT Nie stanowi również czynności podlegającej opodatkowaniu VAT określonej w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, skutkiem czego pozostaje poza zakresem regulacji ustawy o VAT.
Powyższa argumentacja zaprowadziła organ do postawienia tezy, iż udzielanie oprocentowanych pożyczek z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie jest świadczeniem usług, o którym mowa w art. 8 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawy o VAT).
Polecamy: Serwis Urząd Skarbowy
W konsekwencji spółka nie ma obowiązku wystawiania faktury wewnętrznej oraz uwzględniania pożyczek przy obliczaniu udziału sprzedaży opodatkowanej w sprzedaży ogółem zawartej w art. 90 ustawy o VAT.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat