REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy usługi świadczone przez katedrę i zakład medycyny sądowej są zwolnione z VAT?

Katarzyna Broniszewska
Czy usługi świadczone przez katedrę i zakład medycyny sądowej są zwolnione z VAT?
Czy usługi świadczone przez katedrę i zakład medycyny sądowej są zwolnione z VAT?

REKLAMA

REKLAMA

Usługi świadczone przez Katedrę i Zakład Medycyny Sądowej nie podlegały do 2011 roku opodatkowaniu podatkiem VAT. Po zmianie ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług i wejściu w życie 1 stycznia 2011 roku nowych regulacji, pojawiła się wątpliwość czy zwolnienie od VAT-u nadal będzie przysługiwać wskazanej jednostce.

Problem ten został poruszony w interpretacji indywidualnej z dnia 6.04.2011 roku, wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (nr ILPP1/443-1362/10-4/BD).

Autopromocja

Status Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej

Katedra i Zakład Medycyny Sądowej jest jednostką Uniwersytetu Medycznego. Zajmuje się działalnością dydaktyczną i naukową. Poza tym wydaje opinie (głównie dla organów wymiaru sprawiedliwości i ścigania, w mniejszym stopniu dla podmiotów prywatnych). Opinie te pozostają w ścisłym związku z działalnością dydaktyczną, ponieważ nierzadko problemy poruszane w opiniach są jednocześnie przedmiotem wykładów.

Polecamy:Czy usługi dotyczące profilaktyki i promocji zdrowia są zwolnione z VAT?

Opisane wyżej usługi zostały sklasyfikowane przez Urząd Statystyczny jako ‘usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki medycznej’.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do momentu wejścia w życie ustawy z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 226, poz. 1476) na podstawie art. 43 ust.1 pkt 1 Zakład korzystał ze zwolnienia od obowiązku odprowadzania podatku VAT. Obecnie brzmienie mających zastosowanie w sprawie regulacji podatkowych uległo zmianie. W związku z tym pojawił się problem, czy stosowane wcześniej zwolnienie pozostaje aktualne?

Stan prawny

Aby móc odpowiedzieć na powyższe pytanie należy przyjrzeć się zmianom, które zaszły w ustawie o VAT.

W poprzednio obowiązującym stanie prawnym z podatku VAT zwolnione były wszelkie usługi w zakresie ochrony zdrowia, poza usługami weterynaryjnymi. Usługi, które można było zaliczyć do tej grupy nie podlegały opodatkowaniu VAT-em. Nie miało znaczenia kto je wykonywał. Podstawą do wyznaczenia tego zakresu było kryterium przedmiotowe- rodzaj świadczonych usług.

Przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2011 roku rozszerzają kryterium przedmiotowe o kryterium podmiotowe. Obecnie, aby usługa podlegała zwolnieniu musi być usługą w zakresie opieki medycznej i :
1. służyć profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia,
2. być świadczona przez zakłady opieki zdrowotnej, bądź przez określonych przedstawicieli zawodów medycznych, lub uczelnie medyczne.

Polecamy:Które usługi medyczne są zwolnione z VAT?

Zatem dodatkowo usługi medyczne muszą być świadczone przez określone podmioty.
Celem tych zmian jest ujednolicenie prawa unijnego.

Przepisy w zakresie opieki medycznej obowiązujące od dnia 1 stycznia 2011 r. stanowią implementację do polskiego systemu prawnego przepisów Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347).

Zwolnienia są autonomicznymi pojęciami prawa unijnego. Wprowadzone są po to, żeby uniknąć rozbieżności w stosowaniu systemu podatku VAT w poszczególnych państwach członkowskich. Zakres przedmiotowy zwolnień zawartych w art. 132 Dyrektywy powinien być taki sam we wszystkich krajach członkowskich.

W związku z wprowadzeniem nowych przepisów pojawił się problem z ich właściwą interpretacją. Kluczowe znaczenie ma pojęcie ‘opieki medycznej’. Trybunał Sprawiedliwości UE w swoich orzeczeniach wypracował pewną koncepcję rozumienia pojęcia „opieki medycznej” oraz „świadczeń opieki medycznej”.

Polecamy:Czy udzielanie pożyczek ze środków zfśs podlega VAT?

Odnoszą się one do usług, które służą diagnozie, opiece oraz, w miarę możliwości, leczeniu chorób lub zaburzeń zdrowia; pojęcia świadczenia opieki medycznej nie można interpretować w sposób, który obejmuje świadczenia medyczne realizowane w innym celu niż postawienie diagnozy, udzielenie pomocy medycznej oraz w zakresie, w jakim to możliwe, leczenie chorób lub zaburzeń zdrowotnych. (wyrok w sprawie d´Ambrumenil (C-307/01, pkt 57))

Czynności, których celem nie jest ochrona zdrowia nie mogą być uznane za świadczenia opieki medycznej i nie mogą podlegać zwolnieniu od podatku od towarów i usług. - Wyrok w sprawie C-212/01.

Trybunał wyraźnie wskazuje, że interpretując daną regulację związaną z opieka medyczną należy przede wszystkim zwracać uwagę na cel usługi medycznej. To on decyduje o tym, czy powinna ona być zwolniona z podatku VAT. Głównym celem usługi ma być ochrona zdrowia (włączając w to utrzymanie lub przywrócenie do zdrowia.). Usługa może mieć także cel terapeutyczny, bądź profilaktyczny. Każdorazowo należy poddawać ocenie, jaki cel przyświecał danej usłudze.
Udzielanie porad wymaganych przed podjęciem decyzji, które wywołują skutki prawne i mają charakter czysto ekspercki i doradczy nie mają zastosowania do usługi medycznej.

Polecamy: Które usługi medyczne są zwolnione z VAT?

Charakter usług świadczonych przez Katedrę i Zakład Medycyny Sądowej

Z podatku zwolniono usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez uczelnie medyczne - § 13 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia Ministra Finansów z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392).

Opisane powyżej regulacje pozwalają stwierdzić, że usługi świadczone przez Katedrę i Zakład Medycyny Sądowej nie spełniają kryterium przedmiotowego. Ich bezpośrednim celem bowiem nie jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia konkretnego pacjenta.

Można by próbować powołać się na art. art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy, znowelizowanej ustawą z dnia 29 października 2010 r., na podstawie którego zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:
1) jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania, 2) uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo-rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym - oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

Jednak i ta próba okazuje się bezskuteczna, ponieważ Zakład udziela porad tzw. podmiotom zewnętrznym - organom wymiaru sprawiedliwości o organom ścigania. Adresatami tych usług nie są studenci.

W rezultacie porady i opinie nie są ściśle związane z głównym, podstawowym celem działania jednostki- kształceniem studentów, bezpośrednim odbiorcą tych usług nie są studenci.

Odpowiadając to postawione pytanie, po zmianie stanu prawnego, Katedra i Zakład Medycyny Sądowej nie będą korzystały ze zwolnienia podatkowego. Podlegać będą obowiązkowi odprowadzania podatku VAT od świadczonych usług.

Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004r. Nr 54, poz. 535) - art. 5 ust. 1 pkt 1 , art. 7 ust. 1 , art. 8 ust. 1, art. 43 ust. 1 pkt 18 i 18a, art. 43 ust. 1 pkt 19 i 19a art. 43 ust. 1 pkt 19 , art. 43 ust. 1 pkt 26 ;
- Dyrektywa 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347);
- § 13 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia Ministra Finansów z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

REKLAMA