Pośrednictwo w wymianie walut zwolnione z VAT
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.
REKLAMA
Stawka podatku – zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 tej ustawy – wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.
Zgodnie natomiast z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.
Zarówno ustawa o podatku od towarów i usług, jak i przepisy wykonawcze do niej przewidują opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.
Na mocy art. 43 ust. 1 pkt ustawy o VAT zwalnia się od podatku transakcje, łącznie z pośrednictwem, dotyczące walut, banknotów i monet używanych jako prawny środek płatniczy, z wyłączeniem banknotów i monet będących przedmiotami kolekcjonerskimi, za które uważa się monety ze złota, srebra lub innego metalu oraz banknoty, które nie są zwykle używane jako prawny środek płatniczy lub które mają wartość numizmatyczną.
Przepis art. 43 ust. 13 ustawy o VAT wskazuje, że zwolnienie od podatku stosuje się również do świadczenia usługi stanowiącej element usługi wymienionej w ust. 1 pkt 7 i 37-41, który sam stanowi odrębną całość i jest właściwy oraz niezbędny do świadczenia usługi zwolnionej zgodnie z ust. 1 pkt 7 i 37-41, jednak przepisu ust. 13 nie stosuje się do świadczenia usług stanowiących element usług pośrednictwa, o których mowa w ust. 1 pkt 7 i 37-41.
Omawiane zwolnienia nie mają zastosowania do czynności ściągania długów, w tym factoringu, usług doradztwa, oraz usług w zakresie leasingu.
REKLAMA
Działalność gospodarcza polegająca na prowadzeniu platformy internetowej umożliwiającej obrót walutami, tj. transakcji sprzedaży / kupna walut przez użytkowników będących osobami fizycznymi lub podmiotami gospodarczymi oraz na świadczeniu usług pośrednictwa w wymianie walut może być prowadzona za pośrednictwem platformy internetowej.
Aby transakcja została zawarta strony transakcji, po zalogowaniu się na portalu transakcyjnym dokonują przelewu w walucie lub w PLN na jeden z rachunków bankowych będących własnością firmy zarządzającej platformą obrotu walutami, a następnie składają zlecenia, określając cenę zakupu lub sprzedaży walut obcych lub złotego.
W przypadku, gdy obie strony złożą identyczne zlecenia co do ceny sprzedaży / kupna waluty, wówczas dochodzi do zawarcia transakcji. Po transakcji firma dokonuje dwóch przelewów, np. stronie kupującej przelewa walutę obcą, a drugiej stronie, która dokonała sprzedaży, przelewa złote. Serwis transakcyjny świadczy jedynie usługę polegającą na kojarzeniu ofert kupna / sprzedaży. Użytkowników składających zlecenia może być wielu zarówno po stronie kupującej, jak i sprzedającej, podobnie jak mogą być różne oferowane ceny.
Programowanie kasy fiskalnej – nazwy towarów i usług na paragonie
Odliczenie VAT od bankowozu wziętego w leasing
Do transakcji dojdzie zawsze wtedy, gdy obie strony określają w swoich oczekiwaniach zbieżne ceny. Obie strony transakcji ponoszą koszt prowizji. Spółka jako operator serwisu transakcyjnego może być również stroną transakcji, tzn. kupuje lub sprzedaje walutę, aby użytkownik serwisu składający ofertę mógł zrealizować transakcję.
Usługi te – na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT – będą korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Jacek Budziszewski, doradca podatkowy
Instytut Studiów Podatkowych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat