reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Nieodpłatne zarządzanie nieruchomościami przez wspólnika, to nieodpłatne świadczenie dla spółki z o.o.

Nieodpłatne zarządzanie nieruchomościami przez wspólnika, to nieodpłatne świadczenie dla spółki z o.o.

Nieodpłatne świadczenie usługi zarządzania nieruchomościami przez członka zarządu będącego jedynym wspólnikiem na rzecz jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w celu wykonania usług dla klientów tej spółki, stanowi nieodpłatne świadczenie w świetle ustawy o CIT. Spółka powinna wykazać i opodatkować przychód z tego tytułu.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 20 marca 2013 r. (nr IPTPB3/423-453/12-4/MF).

Wnioskodawca chce założyć jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, którą zarządzałby osobiście jako jedyny członek zarządu. Przedmiotem jej działalności ma być zarządzanie nieruchomościami. Wnioskodawca, jako osoba posiadająca licencję zawodową zarządcy nieruchomości, chce nieodpłatnie świadczyć usługi na rzecz potencjalnych klientów, co pozwoliłoby ograniczyć koszty funkcjonowania spółki.

W innym wypadku musiałby nawiązać współpracę z zewnętrznym zarządcą, co generowałoby dodatkowe koszty. Obowiązek nieodpłatnego świadczenia usług będzie wynikał ze stosownych postanowień aktu założycielskiego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a stroną zawiązanych z klientami umów będzie powstała spółka.

Czy nieodpłatne pełnienie funkcji przez członka zarządu i zarazem wspólnika spółki z o.o. jest dla spółki przychodem?

W kontekście powyższego stanu faktycznego  wnioskodawca zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem czy usługi obejmujące zarządzanie nieruchomościami świadczone na rzecz klientów zawiązanej przez niego spółki będą stanowiły nieodpłatne świadczenie dla spółki w rozumieniu ustawy o CIT?

Prezentując własne stanowisko w sprawie, wnioskodawca wskazał, że przedmiotowe usługi będą dla spółki neutralne na gruncie CIT. Spowodują one bowiem ograniczenie kosztów funkcjonowania spółki i wpłyną na wypracowywany dochód, który następnie będzie wypłacany wspólnikowi. Celem wzmocnienia swojej argumentacji, wnioskodawca przytoczył interpretację indywidualną wydaną w sprawie o podobnym stanie faktycznym.

Dyrektor Izby Skarbowej nie zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy.

Argumentował, że cechą świadczenia nieodpłatnego jest okoliczność, że otrzymujący je nie jest zobowiązany do świadczenia wzajemnego.

Zbycie nieruchomości na rzecz wspólników w ramach obniżenia kapitału zakładowego – skutki w CIT

Jeżeli zatem wnioskodawca będzie świadczył na rzecz spółki nieodpłatnie usługi polegające na zarządzaniu nieruchomościami, bez wynagrodzenia, wystąpi przysporzenie majątkowe, polegające na tym, iż spółka nie będzie zobowiązana płacić za korzystanie z usług zarządzania nieruchomościami świadczonych na rzecz innych podmiotów, będących klientami spółki kapitałowej.

Nieodpłatnie świadczone usługi zarządzania nieruchomościami przez członka zarządu będącego jedynym wspólnikiem na rzecz jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w celu wykonania usług dla klientów tej spółki, stanowią dla spółki nieodpłatne świadczenie w rozumieniu ustawy o CIT. Spółka powinna wykazać je jako przychód i opodatkować podatkiem dochodowym.

Michał Jędrasiak, konsultant w Zespole Zarządzania Wiedzą Działu Prawno-Podatkowego PwC

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama