| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Podatek liniowy dla akcjonariuszy spółki komandytowo - akcyjnej

Podatek liniowy dla akcjonariuszy spółki komandytowo - akcyjnej

Udział w zysku spółki komandytowo - akcyjnej stanowi dla akcjonariusza przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej i może zostać opodatkowany podatkiem PIT w sposób liniowy.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 3 marca 2013 r. – nr IPPB1/415-1570/12-5/IF.

Sprawa dotyczyła podatnika, który posiadał akcje spółki komandytowo-akcyjnej. Jako akcjonariusz SKA podatnik będzie miał udział w zyskach, które faktycznie otrzyma na podstawie uchwały walnego zgromadzenia o wypłacie dywidendy. Podatnik nie będzie miał udziału w zysku, jeśli walne zgromadzenie podejmie uchwałę o podziale zysku w inny sposób, niż przez przeznaczenie go na wypłatę dla wspólników spółki, w tym dla jej akcjonariuszy.

Wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki z o.o. - PIT-11 i PIT-4R

W związku z powyższym podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał, czy dochód z tytułu udziału w zysku SKA, otrzymany przez niego jako dywidenda na podstawie uchwały wspólników spółki, stanowi przychód ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, a tym samym w zależności od wyboru akcjonariusza czy taki dochód może być opodatkowany na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT?

Prezentując własne stanowisko, podatnik stwierdził, że przychody uzyskane przez niego z tytułu uczestnictwa w zysku SKA należy zakwalifikować do przychodów ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT. Podatnik podkreślił, że w myśl art. 9a ust. 2 ustawy o PIT, podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy. W konsekwencji podatnik uznał, że przysługuje mu prawo opodatkowania uzyskanego dochodu w sposób liniowy.

Składki ZUS zapłacone za współpracowników zmniejszą PIT

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w wydanej interpretacji indywidualnej uznał stanowisko podatnika za prawidłowe, odstępując od uzasadniania interpretacji.

Wybór przepisów:

Ustawa o PIT

Art. 10

Art. 10. 1. Źródłami przychodów są:

(…)

3) pozarolnicza działalność gospodarcza;

Art. 30c

1. Podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30 i 30d, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Aleksandra Brzezińska, konsultant w Zespole Zarządzania Wiedzą działu prawno-podatkowego PwC

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wieczorek

Adwokat, autorka bloga DEWELOPERSKI.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »