| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Podatek liniowy dla akcjonariuszy spółki komandytowo - akcyjnej

Podatek liniowy dla akcjonariuszy spółki komandytowo - akcyjnej

Udział w zysku spółki komandytowo - akcyjnej stanowi dla akcjonariusza przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej i może zostać opodatkowany podatkiem PIT w sposób liniowy.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 3 marca 2013 r. – nr IPPB1/415-1570/12-5/IF.

Sprawa dotyczyła podatnika, który posiadał akcje spółki komandytowo-akcyjnej. Jako akcjonariusz SKA podatnik będzie miał udział w zyskach, które faktycznie otrzyma na podstawie uchwały walnego zgromadzenia o wypłacie dywidendy. Podatnik nie będzie miał udziału w zysku, jeśli walne zgromadzenie podejmie uchwałę o podziale zysku w inny sposób, niż przez przeznaczenie go na wypłatę dla wspólników spółki, w tym dla jej akcjonariuszy.

Wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki z o.o. - PIT-11 i PIT-4R

W związku z powyższym podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał, czy dochód z tytułu udziału w zysku SKA, otrzymany przez niego jako dywidenda na podstawie uchwały wspólników spółki, stanowi przychód ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, a tym samym w zależności od wyboru akcjonariusza czy taki dochód może być opodatkowany na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT?

Prezentując własne stanowisko, podatnik stwierdził, że przychody uzyskane przez niego z tytułu uczestnictwa w zysku SKA należy zakwalifikować do przychodów ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT. Podatnik podkreślił, że w myśl art. 9a ust. 2 ustawy o PIT, podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy. W konsekwencji podatnik uznał, że przysługuje mu prawo opodatkowania uzyskanego dochodu w sposób liniowy.

Składki ZUS zapłacone za współpracowników zmniejszą PIT

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w wydanej interpretacji indywidualnej uznał stanowisko podatnika za prawidłowe, odstępując od uzasadniania interpretacji.

Wybór przepisów:

Ustawa o PIT

Art. 10

Art. 10. 1. Źródłami przychodów są:

(…)

3) pozarolnicza działalność gospodarcza;

Art. 30c

1. Podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30 i 30d, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Aleksandra Brzezińska, konsultant w Zespole Zarządzania Wiedzą działu prawno-podatkowego PwC

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »