Zwolnienie z VAT czynności pomocniczych wobec usługi ubezpieczeniowej
REKLAMA
REKLAMA
Należy zatem uznać, że przepis ten dotyczy również usług opartych na podwykonawstwie czy outsourcingu wykonywanych przez podmioty trzecie na rzecz podmiotów ubezpieczających. W konsekwencji czynności wykonywane przez spółkę w odniesieniu do umów przy zawieraniu których spółka nie pośredniczyła ale wobec których wykonuje czynności agencyjne za swoją zgodą i wynagrodzeniem są zwolnione z opodatkowania na podstawie postanowień art. 43 ust. 13 ustawy.
REKLAMA
Tak wynika z ustnego uzasadnienia wyroku WSA w Warszawie z dnia 27 stycznia 2014 r., III SA/Wa 2071/13.
Sprawa dotyczyła spółki, która zawarła umowę agencyjną z towarzystwem ubezpieczeń, w ramach której świadczy na jego rzecz usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego. Spółka zamierzała zawrzeć aneks do tej umowy, zgodnie z którym będzie zobowiązana do wykonywania, w ramach czynności agencyjnych, działań zmierzających do zawierania przez klientów umów ubezpieczenia z kontrahentem (towarzystwem ubezpieczeń), zapewnienia prawidłowego administrowania i wykonywania zawartych umów w powierzonym zakresie, a także do organizowania i nadzorowania czynności agencyjnych (m.in. w zakresie informacji o ofercie, składania ofert, pomocy przy wypełnianiu wniosków, wprowadzaniu ich do systemu, doręczania polisy klientowi, realizacji procedur w zakresie funkcjonowania umowy). Niektóre czynności były dokonywane w stosunku do umów, przy zawieraniu których agent nie pośredniczył, ale wobec których wykonuje czynności agencyjne za swoją zgodą i za wynagrodzeniem.
Na tle powyższego, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy w przypadku, gdy nie pośredniczyła w zawieraniu umów, ale wykonywała wobec nich czynności agencyjne za swoją zgodą i wynagrodzeniem, to są zwolnione z opodatkowania na podstawie postanowień art. 43 ust. 13 ustawy o VAT?
W opinii spółki zwolnienie znajdzie zastosowanie. Spółka argumentowała, że jeżeli określone świadczenie stanowi element usługi objętej zwolnieniem, tworzy odrębną całość, jest właściwe i niezbędne dla wyświadczenia usługi objętej zwolnieniem (w tym przypadku usługi ubezpieczeniowej) i nie jest elementem usługi pośrednictwa, to świadczenie takie podlegać będzie zwolnieniu od podatku od towarów i usług.
Szerszy zakres zwolnienia w ustawie krajowej
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe, uznając, że czynności będące przedmiotem wniosku o interpretację, nie stanowią elementów usługi ubezpieczeniowej i tym samym nie mogą korzystać ze zwolnienia. Usługi te ograniczają się do aspektów pomocniczych i technicznych, nie obejmując specyficznych i istotnych elementów czynności ubezpieczeniowych korzystających ze zwolnienia od podatku, w konsekwencji usługi te będą opodatkowane podatkiem VAT przy zastosowaniu stawki 23%.
Polecamy: Kalkulator wynagrodzeń
Polecamy: Wszystko o VAT 2014
Polecamy: Sprzedaż towarów używanych zwolniona z VAT – zmiany 2014
Polecamy: VAT przy sprzedaży działek 2013 / 2014
Spółka wniosła skargę do WSA. Sąd uwzględnił ją.
W ocenie sądu wymienione przez spółkę usługi są usługami pomocniczymi w stosunku do usług ubezpieczeniowych. Ponadto usługi te spełniają przesłanki: właściwości, odrębności i niezbędności, od których łącznego spełnienia zależy możliwość skorzystania z zwolnienia. Sąd zwrócił również uwagę na sprzeczność między Dyrektywą 112 a przepisami ustawy o VAT i wskazał, iż pomimo braku w Dyrektywie 112 zwolnienia dla usług wymienionych przez spółkę we wniosku, ustawodawca polski zawarł takie zwolnienie w ustawie krajowej, zatem wykładnia z uwzględnieniem tylko dyrektywy jest błędna, a usługi świadczone przez spółkę powinny korzystać ze zwolnienia z VAT.
Opracowanie opisu orzeczenia: Zespół Zarządzania Wiedzą Działu Prawno-Podatkowego PwC
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat