REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Porady dietetyczne udzielane przez Internet nie są zwolnione z VAT

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Porady dietetyczne udzielane przez Internet nie są zwolnione z VAT
Porady dietetyczne udzielane przez Internet nie są zwolnione z VAT

REKLAMA

REKLAMA

Zdaniem WSA w Poznaniu porady dietetyczne świadczone przez Internet nie stanowią usług w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Tym samym nie podlegają zwolnieniu od podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT. Zdaniem sądu leczenie wymaga bezpośredniego kontaktu z lekarzem, a zatem leczenie przez Internet nie jest możliwe.

Porada w postaci "dopasowanej diety" przez Internet będzie zawsze dość ogólna, podczas gdy w konkretnym wypadku zawsze wiele zależy od współpracy z lekarzem, od terapii zaordynowanej przez lekarza specjalistę. Z uwagi na powyższe, nie można uznać, że usługi spółki stanowią usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT, które zostały szczegółowo przeanalizowane, natomiast usługi wskazane w pkt 18 tego przepisu dotyczą usług wykonywanych przez zakłady opieki zdrowotnej, nie dotyczą więc opisanego we wniosku stanu faktycznego ani zdarzenia przyszłego.

REKLAMA

Autopromocja

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 8 sierpnia 2013 r. (sygn. I SA/Po 245/13).

Porady dietetyczne w internecie

Sprawa dotyczyła spółki, prowadzącej działalność polegającą na udzielaniu porad w zakresie prawidłowego żywienia oraz układaniu diety klientom. Spółka nie posiadała statusu zakładu opieki zdrowotnej. Działalność spółki jest sklasyfikowana pod PKD 86.90.E (pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej nie sklasyfikowana). Usługa wykonywana jest za pośrednictwem strony internetowej, na której po zakupie usług i zalogowaniu klient otrzymuje m.in. indywidualnie skomponowany jadłospis diety. Klient posiada możliwość bezpośredniego kontaktu z dietetykiem np. poprzez komunikator internetowy.

Na tym tle spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy wykonywana przez nią usługa może być traktowana jako zwolniona z VAT usługa  w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia (spółka sprecyzowała, że pytanie dotyczy stanu prawnego obowiązującego od 1 stycznia 2011 r.)?

Przedstawiając własne stanowisko, spółka wskazała, że przedmiotowe zwolnienie znajdzie zastosowanie. Organ podatkowy uznał to stanowisko za nieprawidłowe, w uzasadnieniu interpretacji wskazując, że świadczone przez spółkę usługi udzielania porad w zakresie prawidłowego żywienia oraz układania diety klientom wykonywane za pośrednictwem Internetu przez zatrudnionych na umowę o pracę dietetyków, nie mogą korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19 ustawy o VAT, bowiem ich bezpośrednim celem nie jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spółka wniosła skargę do WSA. Sąd oddalił skargę.

W opinii sądu, nie można świadczyć usług w zakresie opieki medycznej, bez wnikliwego zbadania danej osoby, jej obserwacji oraz opieki nad nią w procesie działań medycznych, a to podstawowe warunki definiujące te usługi.

Porada w postaci "dopasowanej diety" przez Internet będzie zawsze dość ogólna, podczas gdy w konkretnym wypadku zawsze wiele zależy od współpracy z lekarzem, od terapii zaordynowanej przez lekarza specjalistę. Z uwagi na powyższe, nie można uznać, że usługi spółki stanowią usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT, które zostały szczegółowo przeanalizowane, natomiast usługi wskazane w pkt 18 tego przepisu dotyczą usług wykonywanych przez zakłady opieki zdrowotnej, nie dotyczą więc opisanego we wniosku stanu faktycznego ani zdarzenia przyszłego.

Skoro zatem usługi świadczone przez dietetyków za pośrednictwem Internetu, nie korzystają ze zwolnienia, nie będzie miał zastosowania art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. a ustawy o VAT.

Polecamy: Poczęstunek podczas spotkań biznesowych jest kosztem podatkowym

Polecamy: Nieodpłatne świadczenia wspólników spółek osobowych

Polecamy: PIT-2 i inne oświadczenia, które zmniejszają zaliczki na PIT

Zwolnienie zależy od celu i rodzaju usług a nie formy kontaktu z pacjentem

Na wstępie zauważyć należy, iż zwolnienie opisane w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT ma charakter podmiotowo- przedmiotowy.

REKLAMA

W analizowanym stanie faktycznym, poza sporem znajduje się spełnienie przez stronę skarżącą warunku podmiotowego zwolnienia, a mianowicie, iż usługa polegająca na udzielaniu porad dotyczących prawidłowego żywienia oraz układania diet klientom, wykonywana jest w ramach zawodów medycznych.

Zdaniem zarówno organu podatkowego jak i Sądu, nie jest natomiast przez stronę skarżącą spełniony warunek przedmiotowy odnoszący się do celu świadczenia usług, tj. profilaktyki, zachowania, ratowania, przywracania lub poprawy zdrowia.

Analizując argumentację przedstawioną w będącej przedmiotem skargi interpretacji indywidualnej, jak również wyroku Sądu, kluczowym w sprawie wydaje się fakt, iż przedmiotowe usługi świadczone są za pośrednictwem strony internetowej. Jak czytamy w wyroku „leczenie bowiem jest sztuką indywidualną i wymaga bezpośredniego kontaktu z lekarzem. Leczenie wymaga ciągłej interakcji pomiędzy pacjentem a specjalistami. (…) W opinii sądu leczenie przez Internet nie jest możliwe”.

W oparciu o powyższą tezę, Sąd stwierdził, iż świadczone przez Spółkę usługi nie stanowią usług w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a tym samym nie podlegają zwolnieniu od podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT.


Naszym zdaniem z cytowanym poglądem Sądu można polemizować. Wskazany wyżej przepis nie zawiera przesłanki wyłączającej możliwość skorzystania ze zwolnienia dla usług świadczonych w inny sposób niż poprzez bezpośredni, osobisty kontakt z pacjentem, dlatego też, w naszej opinii, nie można bezwzględnie wykluczyć takiej możliwości w stosunku do usług świadczonych przez Internet.

W tym miejscu warto przytoczyć inny wyrok, również WSA w Poznaniu (sygn. I SA/Po 767/11 z dnia 18 stycznia 2012 r.), w którym inny skład orzekający stwierdził „w sposób generalny nie można wykluczyć zastosowania analizowanego zwolnienia ani a przypadku usług świadczonych przez dietetyka, ani w sytuacji, gdy usługi świadczone są za pośrednictwem Internetu”.

Podsumowując, naszym zdaniem, różnicowanie usług dietetyka, z punktu widzenia opodatkowania VAT, z uwagi na formę kontaktu z pacjentem, może budzić wątpliwości. Kluczowy dla zastosowania zwolnienia z VAT powinien być wyłącznie cel i rodzaj świadczonych usług.

Małgorzata Michalik, doradca podatkowy, starszy konsultant w Dziale Prawno-Podatkowym PwC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA