REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Porady dietetyczne udzielane przez Internet nie są zwolnione z VAT

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Porady dietetyczne udzielane przez Internet nie są zwolnione z VAT
Porady dietetyczne udzielane przez Internet nie są zwolnione z VAT

REKLAMA

REKLAMA

Zdaniem WSA w Poznaniu porady dietetyczne świadczone przez Internet nie stanowią usług w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Tym samym nie podlegają zwolnieniu od podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT. Zdaniem sądu leczenie wymaga bezpośredniego kontaktu z lekarzem, a zatem leczenie przez Internet nie jest możliwe.

Porada w postaci "dopasowanej diety" przez Internet będzie zawsze dość ogólna, podczas gdy w konkretnym wypadku zawsze wiele zależy od współpracy z lekarzem, od terapii zaordynowanej przez lekarza specjalistę. Z uwagi na powyższe, nie można uznać, że usługi spółki stanowią usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT, które zostały szczegółowo przeanalizowane, natomiast usługi wskazane w pkt 18 tego przepisu dotyczą usług wykonywanych przez zakłady opieki zdrowotnej, nie dotyczą więc opisanego we wniosku stanu faktycznego ani zdarzenia przyszłego.

Autopromocja

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 8 sierpnia 2013 r. (sygn. I SA/Po 245/13).

Porady dietetyczne w internecie

Sprawa dotyczyła spółki, prowadzącej działalność polegającą na udzielaniu porad w zakresie prawidłowego żywienia oraz układaniu diety klientom. Spółka nie posiadała statusu zakładu opieki zdrowotnej. Działalność spółki jest sklasyfikowana pod PKD 86.90.E (pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej nie sklasyfikowana). Usługa wykonywana jest za pośrednictwem strony internetowej, na której po zakupie usług i zalogowaniu klient otrzymuje m.in. indywidualnie skomponowany jadłospis diety. Klient posiada możliwość bezpośredniego kontaktu z dietetykiem np. poprzez komunikator internetowy.

Na tym tle spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy wykonywana przez nią usługa może być traktowana jako zwolniona z VAT usługa  w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia (spółka sprecyzowała, że pytanie dotyczy stanu prawnego obowiązującego od 1 stycznia 2011 r.)?

Przedstawiając własne stanowisko, spółka wskazała, że przedmiotowe zwolnienie znajdzie zastosowanie. Organ podatkowy uznał to stanowisko za nieprawidłowe, w uzasadnieniu interpretacji wskazując, że świadczone przez spółkę usługi udzielania porad w zakresie prawidłowego żywienia oraz układania diety klientom wykonywane za pośrednictwem Internetu przez zatrudnionych na umowę o pracę dietetyków, nie mogą korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19 ustawy o VAT, bowiem ich bezpośrednim celem nie jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spółka wniosła skargę do WSA. Sąd oddalił skargę.

W opinii sądu, nie można świadczyć usług w zakresie opieki medycznej, bez wnikliwego zbadania danej osoby, jej obserwacji oraz opieki nad nią w procesie działań medycznych, a to podstawowe warunki definiujące te usługi.

Porada w postaci "dopasowanej diety" przez Internet będzie zawsze dość ogólna, podczas gdy w konkretnym wypadku zawsze wiele zależy od współpracy z lekarzem, od terapii zaordynowanej przez lekarza specjalistę. Z uwagi na powyższe, nie można uznać, że usługi spółki stanowią usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT, które zostały szczegółowo przeanalizowane, natomiast usługi wskazane w pkt 18 tego przepisu dotyczą usług wykonywanych przez zakłady opieki zdrowotnej, nie dotyczą więc opisanego we wniosku stanu faktycznego ani zdarzenia przyszłego.

Skoro zatem usługi świadczone przez dietetyków za pośrednictwem Internetu, nie korzystają ze zwolnienia, nie będzie miał zastosowania art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. a ustawy o VAT.

Polecamy: Poczęstunek podczas spotkań biznesowych jest kosztem podatkowym

Polecamy: Nieodpłatne świadczenia wspólników spółek osobowych

Polecamy: PIT-2 i inne oświadczenia, które zmniejszają zaliczki na PIT

Zwolnienie zależy od celu i rodzaju usług a nie formy kontaktu z pacjentem

Na wstępie zauważyć należy, iż zwolnienie opisane w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT ma charakter podmiotowo- przedmiotowy.

W analizowanym stanie faktycznym, poza sporem znajduje się spełnienie przez stronę skarżącą warunku podmiotowego zwolnienia, a mianowicie, iż usługa polegająca na udzielaniu porad dotyczących prawidłowego żywienia oraz układania diet klientom, wykonywana jest w ramach zawodów medycznych.

Zdaniem zarówno organu podatkowego jak i Sądu, nie jest natomiast przez stronę skarżącą spełniony warunek przedmiotowy odnoszący się do celu świadczenia usług, tj. profilaktyki, zachowania, ratowania, przywracania lub poprawy zdrowia.

Autopromocja

Analizując argumentację przedstawioną w będącej przedmiotem skargi interpretacji indywidualnej, jak również wyroku Sądu, kluczowym w sprawie wydaje się fakt, iż przedmiotowe usługi świadczone są za pośrednictwem strony internetowej. Jak czytamy w wyroku „leczenie bowiem jest sztuką indywidualną i wymaga bezpośredniego kontaktu z lekarzem. Leczenie wymaga ciągłej interakcji pomiędzy pacjentem a specjalistami. (…) W opinii sądu leczenie przez Internet nie jest możliwe”.

W oparciu o powyższą tezę, Sąd stwierdził, iż świadczone przez Spółkę usługi nie stanowią usług w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a tym samym nie podlegają zwolnieniu od podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT.


Naszym zdaniem z cytowanym poglądem Sądu można polemizować. Wskazany wyżej przepis nie zawiera przesłanki wyłączającej możliwość skorzystania ze zwolnienia dla usług świadczonych w inny sposób niż poprzez bezpośredni, osobisty kontakt z pacjentem, dlatego też, w naszej opinii, nie można bezwzględnie wykluczyć takiej możliwości w stosunku do usług świadczonych przez Internet.

W tym miejscu warto przytoczyć inny wyrok, również WSA w Poznaniu (sygn. I SA/Po 767/11 z dnia 18 stycznia 2012 r.), w którym inny skład orzekający stwierdził „w sposób generalny nie można wykluczyć zastosowania analizowanego zwolnienia ani a przypadku usług świadczonych przez dietetyka, ani w sytuacji, gdy usługi świadczone są za pośrednictwem Internetu”.

Podsumowując, naszym zdaniem, różnicowanie usług dietetyka, z punktu widzenia opodatkowania VAT, z uwagi na formę kontaktu z pacjentem, może budzić wątpliwości. Kluczowy dla zastosowania zwolnienia z VAT powinien być wyłącznie cel i rodzaj świadczonych usług.

Małgorzata Michalik, doradca podatkowy, starszy konsultant w Dziale Prawno-Podatkowym PwC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA