| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Spółka może podnająć mieszkanie bez VAT

Spółka może podnająć mieszkanie bez VAT

Zdaniem organów podatkowych usługa najmu lokalu mieszkalnego świadczona osobie prawnej na cele mieszkaniowe jest zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług.

Przedsiębiorcy dysponujący lokalami mieszkalnymi (np. dla swoich pracowników, czy kardy zarządzającej) chcą czasami wynająć lub podnająć takie mieszkania innym podmiotom. Wątpliwości budzi kwestia opodatkowania VAT takiego wynajmu.

Z wnioskiem o interpretację podatkową w tej kwestii zwróciła się do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy pewna spółka, która wynajmuje mieszkanie od spółdzielni mieszkaniowej. Spółka chciała podnająć to mieszkanie innej spółce, która ma zawrzeć umowę dalszego podnajmu z osobą fizyczną wyłącznie na cele mieszkaniowe (zapis o podnajmie wyłącznie na cele mieszkaniowe ma buć zawarty we wszystkich umowach podnajmu).

Spółka zapytała organ podatkowy, czy taki podnajem jest opodatkowany, czy zwolniony z VAT? Zdaniem Spółki taka usługa podnajmu mieszkania jest zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Podatki 2016 cz.1 – VAT 2016 (książka)

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 19 stycznia 2016 r. zgodził się z podatnikiem.

W uzasadnieniu interpretacji organ podatkowy stwierdził w szczególności, że w tym przypadku muszą być spełnione wszystkie warunki zastosowania zwolnienia z VAT określone w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT, tj:

- usługa najmu (podnajmu) lub dzierżawy (poddzierżawy) musi być świadczona przez wynajmującego na własny rachunek,

- lokal będący przedmiotem świadczenia (umowy) musi mieć charakter mieszkalny,

- przedmiotem świadczenia musi być wykorzystywanie lokalu wyłącznie na cele mieszkaniowe.

Biuletyn VAT

Jak podkreślił  Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy niespełnienie któregokolwiek z powyższych warunków nie pozwala na zastosowanie zwolnienia usługi najmu (podnajmu) lub dzierżawy (poddzierżawy) z VAT i taką usługę trzeba opodatkować stawką podstawową VAT (aktualnie 23%).

Przy czym trzeba pamiętać, że na podstawie art. 43 ust 20 ustawy o VAT, zwolnienie określone w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT nie ma zastosowania do usług wymieniowych w poz. 163 załącznika nr 3 do ustawy, tj. usług związanych z zakwaterowaniem. Chodzi tu w szczególności np. o usługi hotelarskie i inne usługi noclegowe mające za przedmiot krótkotrwałe przebywanie świadczeniobiorcy w lokalu mieszkalnym, świadczone przez hotele, motele, pensjonaty  i inne obiekty hotelowe.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »