| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Aport w spółce - skutki podatkowe, przedmiot, forma wniesienia

Aport w spółce - skutki podatkowe, przedmiot, forma wniesienia

Aport: Zarówno do spółki kapitałowej, jak i osobowej można wnieść wkład niepieniężny - aport. Jedyne ograniczenie, jakie występuje w tym przypadku, to takie, że przedmiotem aportu nie mogą być prawa niezbywalne. Ze względu jednak na różnicę w konstrukcji prawnej spółek kapitałowych i osobowych różne są konsekwencje podatkowe przystąpienia do spółki (objęcia udziałów lub akcji) w zamian za taki wkład.

Przedmiotem wkładu do spółki kapitałowej może być wkład niepieniężny (aport), ale nie może być nim prawo niezbywalne lub świadczenie pracy bądź usług.
Za prawo niezbywalne uważa się m.in. koncesje, zwolnienia podatkowe, prawo do wykonywania danego zawodu, np. usługowego prowadzenia ksiąg, tj. prawa niepodlegające obrotowi gospodarczemu.
W przypadku gdy wspólnik albo akcjonariusz wniósł wkład niepieniężny mający wady, jest on zobowiązany do wyrównania spółce kapitałowej różnicy między wartością przyjętą w umowie albo statucie spółki a zbywczą wartością wkładu.
Przedmiot wkładu pozostaje do wyłącznej dyspozycji zarządu spółki, tzn. spółka, oprócz wykorzystywania go w działalności, może np. sprzedać wniesiony do niej aport, zamienić go, wnieść jako aport do innych spółek.
Objęcie udziałów, akcji w spółce kapitałowej w zamian za aport
Ustawy o podatkach dochodowych przewidują możliwość powstania dochodu podlegającego opodatkowaniu z tytułu objęcia udziałów w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny. Możliwe jest również poniesienie straty z tego tytułu.
Przychód z tytułu objęcia udziałów lub akcji
Zarówno w przypadku osób prawnych, jak i fizycznych objęcie udziałów (akcji) w zamian za aport powoduje powstanie przychodu z tego tytułu. Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się bowiem nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część (art. 17 ust. 1 pkt 9 updof).
Natomiast na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 updof wolna od podatku jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.
Wolna od podatku jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.
Ustawodawca określił moment powstania przychodu z tytułu objęcia udziałów, akcji.
Przychód ten, zgodnie z art. 17 ust. 1a updof, powstaje w dniu:
1) zarejestrowania spółki kapitałowej albo
2) wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej, albo
3) wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji jest związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »